Pobiegli ubrani cali na niebiesko

Miasto z Wizją / 02.04.2017 / Komentarze
„Niebieski Bieg” zainicjował tegoroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w naszym mieście

Szczecinek kolejny raz włączył się do ogólnopolskiej kampanii społecznej, przebiegającej pod hasłem „Autyzm. Poznaj, zanim ocenisz”. To za sprawą obchodzonego 2 kwietnia na całym globie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Tego dnia w wielu miastach odbywają się różnego rodzaju wydarzenia, w trakcie których można spotkać na ulicach ludzi ubranych w niebieskie barwy. W ten właśnie sposób solidaryzują się oni z osobami dotkniętymi tą chorobą. Nie inaczej było również w Szczecinku.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w naszym mieście zainaugurowane zostały w Parku Różanym, gdzie licznie spotkali się miłośnicy aktywności fizycznej. Wszyscy biegacze oczywiście wszyscy byli ubrani na niebiesko.

- Tu w Szczecinku spotykamy się pod patronatem Fundacji JiM Lilii Prokopiak. Z kolei ze strony Teamu Biegowego wraz z Parkrunem po raz drugi organizujemy „Niebieski bieg”. Gromadzimy ludzi, którzy przebiegną wraz z nami w tym roku dystans 5 km. Bieg będzie się odbywał bez pomiaru czasu, bez rywalizacji. Ma być to symboliczne przebiegnięcie tego dystansu i w ten sposób pokazanie mieszkańcom miasta, że problem autyzmu występuje, że osoby dotknięte tą chorobą żyją i funkcjonują także w naszym mieście. I to z nimi dziś się solidaryzujemy. W minionym roku frekwencja na biegu była bardzo duża i miejmy nadzieję, że i tym razem biegacze dopiszą i stawią się licznie na starcie – mówi nam współorganizator Tomasz Szymański ze szczecineckiego Teamu Biegowego.

Obawy organizatorów okazały się niepotrzebne, bowiem w parku miejskim stawiło się blisko sto osób gotowych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Oprócz biegaczy do akcji włączyły się także m.in. panie ze Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet, które maszerowały „z kijkami”, uczniowie szczecineckich szkół, podopieczni przedszkoli i świetlic środowiskowych oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej i Ochotnicza Grupa Ratownicza Tadmed.  Uczestnicy „Niebieskiego Biegu” pokonali dystans 5 km, wyruszając z Parku Różanego, kierując się parkowymi uliczkami w stronę wybiegu dla psów na os. Zachód i z powrotem.

Tekst, foto: Marzena Góra