Ponad milion kredytu na działalność PKS-u

Miasto z Wizją / 05.04.2018 / Komentarze
Zgodę na poręczenie jego spłaty wyraził Zarząd Powiatu Szczecineckiego

Zarząd Powiatu Szczecineckiego wyraził zgodę na poręczenie spłaty kredytu do 1 mln 140 tys. zł, który zostanie zaciągnięty przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej. Środki te mają zostać przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności spółki. Wsparcie to ma pomóc przewoźnikowi uporać się z problemami, z jakimi boryka się od dłuższego czasu, w tym również w przybierającym na sile w ostatnich miesiącach konflikcie pomiędzy prezesem spółki a pracownikami, którzy domagali się podwyżek. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule „Kierowcy PKS-u odwołują strajk”. Na wtorkowym (3 kwietnia) spotkaniu starosty Krzysztofa Lisa z załogą PKS-u, która zapowiadała strajk,  kierowcy otrzymali zapewnienie podniesienia płacy do 18 zł brutto za godzinę przy 170-godzinnym miesiącu pracy. W przewozach zagranicznych będą mogli liczyć na dodatkowe stawki.

Wspomniane poręczenie obejmie spłatę rat kredytowych do kwoty 1 mln 140 tys. zł oraz spłatę odsetek bankowych do kwoty 100 tys. zł. Spłata zobowiązania wynikająca z poręczenia dokonana zostanie z dochodów własnych Powiatu Szczecineckiego lub zaciągniętych kredytów, pożyczek czy wyemitowanych papierów wartościowych. Środki na ten cel zostaną ujęte w budżecie powiatu w latach 2018-2019.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że „W związku z upływem terminu obowiązywania umowy kredytowej z Getin Noble Bank na kredyt w rachunku bieżącym Spółka PKS wystąpiła o aneksowanie obecnej umowy i o udzielenie kredytu w rachunku bieżącym na okres 8.04.2018 r. – 7.04.2019 r. Dotychczasowe zabezpieczenie kredytu stanowi wystawiony przez Zarząd Spółki weksel własny z deklaracją wekslową”. Jednak aby bank przedłużył wspomnianą umowę, konieczne jest zapewnienie dodatkowego zabezpieczenia kredytu. Poręczenia takiego udzieli Powiat Szczecinecki.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk