Radni dyskutowali o Karcie Samorządności

Miasto z Wizją / 15.05.2017 / Komentarze
Za przyjęciem uchwały głosowało jedenastu radnych

Na poniedziałkowej (15 maja) sesji Rada Miasta debatowała nad Kartą Samorządności, a konkretniej musieli zdecydować, czy podejmą decyzję dotyczącą poparcia jej zapisów.

W projekcie uchwały zapisano m.in.: „W marcu 2017 br. przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski spotkali się Warszawie podczas ogólnopolskiego Forum Samorządowego, które odbywało się pod hasłem „Twój los w Twoich rękach”. Tym samym chcieli zamanifestować swoje obawy w związku z nasilającymi się zmianami ustrojowymi, zmierzającymi do recentralizacji państwa oraz pozbawienia samorządu terytorialnego możliwości – zagwarantowanego w Konstytucji RP – rzeczywistego uczestnictwa w sprawowaniu władzy publicznej.

Efektem samorządowego spotkania było m.in. wspólne opracowanie i podpisanie Karty Samorządności, przypominającej o podstawowych zasadach ustroju państwa polskiego i roli samorządów w budowaniu porządku demokratycznego. Rada Miasta Szczecinek – szanując dorobek wspólnot samorządowych wypracowany na przestrzeni ostatnich 27 lat – popiera zapisy Karty Samorządności. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Szczecinek. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.”

Zanim jednak przystąpiono do głosowania, przy tym punkcie obrad wywiązała się dość burzliwa wymiana zdań zainicjowana przez radnych z ugrupowania „Razem dla Szczecinka”. Jednak trudno mówić o merytoryczności wspomnianej dyskusji, bowiem w znakomitej większości nie dotyczyła ona podejmowanej uchwały (jej przebieg będzie można prześledzić w materiale filmowym z dzisiejszej sesji Rady Miasta, który zostanie udostępniony na naszych łamach już wkrótce).

Ostatecznie radni przyjęli uchwałę 11 głosami „za”. Pięciu radnych było przeciw jej przyjęciu, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Tekst, foto: Marzena Góra