Ratusz apeluje: nie karmić łabędzi!

Miasto z Wizją / 18.05.2017 / Komentarze
Pieczywo szkodzi dzikiemu ptactwu

Urząd Miasta przypomina, by nie karmić łabędzi bytujących na jeziorze Trzesiecko. Niewłaściwa karma szkodzi dzikim ptakom. Dlatego, zamiast być syte, bywają chore.

– Podczas naszych wizyt nad jeziorem wielokrotnie widzimy osoby karmiące łabędzie i kaczki. Takie zachowanie nie tylko szkodzi zwierzętom, ale jest także niezgodne z obowiązującymi przepisami – mówi Bogumiła Rybińska, kierownik Referatu Ochrony Środowiska.

- Jakie mogą być konsekwencje dokarmiania ptaków? Przede wszystkim niewłaściwy rodzaj pokarmu powoduje więcej szkód niż pożytku. Duża ilość chleba w pożywieniu wywołuje poważną chorobę – kwasicę, nieuleczalny u dorosłych ptaków tzw. zespół anielskiego skrzydła oraz biegunki, a zjedzenie pokarmu solonego często prowadzi do śmierci wskutek zaburzenia gospodarki wodnej organizmu. Ponadto dokarmianie zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się chorób, gdyż ptaki gromadzą się w jednym miejscu. Poza tym często karma miesza się z odchodami. Dokarmianie ogranicza też działanie naturalnej selekcji i przez to osłabia całą populację.

Tekst: Mateusz Ludewicz - UM Szczecinek/S. Włodarczyk

Foto: Sławomir Włodarczyk