Ruszają budowy ronda, pomostu i ścieżek rowerowych

Miasto z Wizją / 21.03.2017 / Komentarze
Umowy parafowane, roboty czas zacząć, czyli wiosna inwestycjami stoi

Ratusz parafował umowy na realizację trzech dużych inwestycji: budowy dwukondygnacyjnego pomostu przy Zamku Książąt Pomorskich, sieci dróg rowerowych oraz budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Jeziornej.

- Umowy na realizacje inwestycji otrzymali wykonawcy, którzy przedstawili nam najkorzystniejsze oferty - mówi "Miastu z Wizją" Tomasz Kołosowski, dyrektor Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miasta. - Roboty powinny rozpocząć się tuż po przekazaniu wykonawcom placów budowy, czyli jeszcze w marcu, bądź na początku kwietnia.

Sieć dróg rowerowych - inwestycja nosi nazwę: "Uzupełnienie sieci dróg rowerowych prowadzących do miejsc pracy i szkół w mieście Szczecinek", zbuduje nam rodzima firma ZUT Jan Bańkiewicz. Jej koszt to blisko 2,8 mln zł, a termin zakończenia - 30 czerwiec 2018 r. Inwestycja będzie realizowana przy wsparciu środków unijnych pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, działanie 2.4 Zrównoważona multimodalna mobilność miejska i działania adaptacyjne łagodzące zmiany klimatu w ramach Kontraktu Samorządowego.

Przed zwycięzcą przetargu moc pracy, m.in. wykonanie dokumentacji projektowej oraz wykonanie robót - na 13 odcinkach wzdłuż ulic: Karlińskiej, Kołobrzeskiej, Kościuszki, Koszalińskiej, Kaszubskiej, Rzemieślniczej, Słupskiej, Szczecińskiej, Gdańskiej, Pilskiej, Łukasiewicza, Waryńskiego i Strefowej, łącznie ponad 7 km z wykonaniem oznakowania organizacji ruchu i budowy na dwóch odcinkach oświetlenia drogowo - parkowego przy ul. Słupskiej i Łukasiewicza.

Lada dzień ruszy też budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Jeziornej. Zamówienie na realizację inwestycji otrzymała firma "Marbruk" z Charzykowy koło Chojnic. Koszt budowy to 1 102 569 zł z terminem realizacji - 30 czerwiec br.  Zadanie inwestycyjne nosi nazwę: "Przebudowa skrzyżowania ulic Kościuszki - Jeziorna w Szczecinku".

Jedną z najbardziej spektakularnych inwestycji miejskich w ostatnich latach będzie z pewnością budowa piętrowego pomostu przy Zamku Książąt Pomorskich.

Zamówienie na realizację inwestycji otrzymała firma "Hydrobud” z Ustronia Morskiego - za kwotę blisko 2 mln zł. Wielce prawdopodobne, że „bajkowa” inwestycja będzie realizowana przy wsparciu unijnym. Miasto aplikuje, bowiem w konkursie 4.9 "Rozwój zasobów endogenicznych" (w naborze zaplanowano wsparcie projektów z zakresu infrastruktury turystyki aktywnej i uzdrowiskowej, bazującej na endogenicznych potencjałach obszaru, mającej charakter prozatrudnieniowy).

Pomost zostanie oddany do dyspozycji mieszkańców Szczecinka przed przyszłorocznym sezonem letnim - w czerwcu 2018 roku.

Inwestycja: "Rozwój szczecineckiego produktu turystycznego poprzez budowę wielofunkcyjnego pomostu stałego na jeziorze Trzesiecko” zakłada budowę pomostu stałego z punktem cumowniczym dla jednostek pływających wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu. Konstrukcja pomostu posadowiona zostanie na palach z rury stalowej. Wejścia na pomost i taras widokowy zlokalizowane będą od strony północnej.

Z kolei w południowo-wschodniej części pomostu usytuowany zostanie pomost cumowniczy dla kajaków. Na taras widokowy o długości prawie 31 m, szerokości 5,20 m i pow. ponad 141 m2 będzie można dostać się poprzez schody ażurowe oraz rampą. Całkowita długość pomostu wyniesie blisko 100 metrów (dokładnie: 99,47 m). Z kolei szerokość - 3,2 i 5,2 m.

W sąsiedztwie pomostu staną obiekty małej architektury, m.in. ławki, leżanki parkowe, stojaki rowerowe. Będzie też tablica informująca o godzinach kursowania statków szczecineckiej białej floty.

Na pomoście usytuowane zostaną stoliki i krzesła „Kawiarni na wodzie”. Konstrukcja zostanie świetlona.

Wykonawca inwestycji zdemontuje też pływający pomost na przedłużeniu ulicy Witolda Pileckiego i w dwóch częściach zakotwiczy go w Trzesiece i przy plaży (ul. Różana) na Świątkach.