Sąd wydał wyrok: Zwolnienie dr Ogrodzińskiego było bezprawne

Miasto z Wizją / 26.02.2021 / Komentarze
Władze szpitala muszą przywrócić go do pracy na stanowisko dyrektora ds. medycznych oraz na stanowisko lekarskie

W czerwcu minionego roku w tutejszym Sądzie Rejonowym zapadł wyrok dotyczący zwolnienia miejskiego radnego dr Marka Ogrodzińskiego ze szczecineckiego szpitala. Sędzina, po zapoznaniu się ze sprawą, uznała że jego zwolnienie nastąpiło z naruszeniem prawa i nakazała władzom szpitala przywrócenie go na wcześniej zajmowane stanowiska. Więcej na temat zwolnienia radnego ze szpitala pisaliśmy m.in. w artykule „Radni nie mają wątpliwości. Zwolnienie dr Ogrodzińskiego było niezgodne z prawem”.

Władze szpitala jednak nie chciały pogodzić się z wyrokiem szczecineckiego sądu i postanowiły złożyć apelację. Dziś (czwartek, 25 lutego) sprawa miała swój finał. Sąd Okręgowy w Koszalinie oddalił apelację, a tym samym uznał, że zwolnienie dr Marka Ogrodzińskiego przez władze szpitala było bezprawne.

- Sąd Okręgowy w Koszalinie rozpoznał apelację szpitala od wyroku Sądu Rejonowego w Szczecinku i tą apelację w całości oddalił – mówi „Miastu z Wizją” mecenas Piotr Tomaka-Wacławski. - To znaczy, że pan dr Marek Ogrodziński prawomocnie został przywrócony do pracy zarówno na stanowisko dyrektora ds. medycznych, jak i na stanowisko lekarskie.

- Od dzisiaj licząc pan dr Marek Ogrodziński ma siedem dni na to, żeby stawić się do pracy i z tego co wiem, zamierza on to uczynić. Z kolei szpital nie ma innej możliwości, jak tylko faktycznie przywrócić pana doktora do pełnienia funkcji dyrektora ds. medycznych, jak również na stanowisko lekarskie. Prawdopodobnie od poniedziałku pan dr. Marek Ogrodziński normalnie będzie już w pracy funkcjonował na obu stanowiskach – dodaje nasz rozmówca.

Nie oznacza to jednak końca sprawy z bezprawnym zwolnieniem miejskiego radnego Marka Ogrodzińskiego przez władze szpitala. Może on teraz bowiem ubiegać się o odszkodowanie za okres, w którym pozostawał bez pracy.

Dzisiejszy wyrok sądu skomentował także starosta Krzysztof Lis: O tym, że  wyrok jest prawomocny dowiedziałem się od radcy prawnego szpitala. Ponadto informacja ta dotarła  do mnie również za pośrednictwem mediów. Skoro więc wyrok jest prawomocny, Zarząd musi zgodzić się z decyzją Sądu i wypełnić jego mocowanie. Niemniej to do Zarządu Spółki Szpital należą dalsze decyzje w tej sprawie, jako pracodawca dysponuje stosownymi uprawnieniami w stosunku do swoich pracowników i na pewno z nich skorzysta. /zr/

Foto: S. Włodarczyk