Sprawdzili budowy, wystawili 64 mandaty

Miasto z Wizją / 14.03.2017 / Komentarze
Pracownicy nadzoru budowlanego podsumowali miniony rok

Szczecinecki Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego rozliczył się ze swojej pracy, jaką wykonał w minionym roku. Z przedstawionego sprawozdania wynika, że specjaliści od prawa budowlanego w 2016 roku mieli pełne ręce pracy. Do ich zadań należało m.in. wydawanie pozwoleń, rozstrzyganie spraw dotyczących kontroli w budynkach, w których trwały prace remontowe, a także nakładanie kar na niesfornych inwestorów. W ciągu dwunastu miesięcy prowadzono 516 postępowań administracyjnych. To o blisko 50 więcej, niż rok wcześniej.

Najwięcej z nich, bo 182 dotyczyło zakończenia prowadzonych praz budowlanych, które w tym czasie były prowadzone na terenie miasta i powiatu.  Pracownicy PINB prowadzili także 79 postępowań związanych z użytkowaniem danych obiektów, a także 30 razy interweniowali z powodu stwierdzonych samowoli budowlanych. Pozostałe dotyczyły kwestii utrzymania stanu technicznego budynków (29) oraz przebiegu procesów budowlanych (9).

W ciągu dwunastu miesięcy wydano także 236 decyzji i 169 pozwoleń. Wśród nich znalazły się m.in. zarówno te nakazujące rozbiórkę budynków, których właściciele nie byli w stanie właściwie utrzymać. W jednym przypadku wystawiono nakaz rozbiórki samowolnie wykonanego obiektu, a trzem osobom odmówiono również udzielenia pozwolenia na użytkowanie domu czy kamienicy. Inspektorzy budowlani dokonali także 332 kontroli, sprawdzając m.in. budynki mieszkalne, stacje paliw, fermy trzody chlewnej, obiektów wielkopowierzchniowych oraz obiektów wypoczynkowych.

W 2016 roku na terenie powiatu rozpoczęto także 405 różnego rodzaju robót budowlanych. Jednak nie we wszystkich przypadkach właściciele nieruchomości wywiązali się rzetelnie ze swoich obowiązków, bowiem pracownicy PINB złożyli także 12 zawiadomień do prokuratury w sprawie samowoli budowlanych i zaniedbań. Nie obyło się także bez mandatów. Od początku stycznia do końca grudnia 2016 r. nałożono kary 64 osobom na łączną kwotę 4 tys. zł.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk