Strażnicy miejscy nieustannie pomagają zwierzakom

Miasto z Wizją / 10.04.2017 / Komentarze
Każdego miesiąca bezpańskie czworonogi (i nie tylko) dostarczają funkcjonariuszom sporo pracy

Szczecinecka Straż Miejska, oprócz pilnowania porządku na ulicach miasta, często interweniuje również w przypadku zwierząt, które wymagają pomocy lub błąkają się bez opieki stwarzając zagrożenie zarówno dla siebie, jak i przechodniów. W minionym miesiącu, za sprawą czworonogów (i czasem także ich właścicieli) nasi funkcjonariusze również mieli ręce pełne pracy.

- W marcu głównie przekazywaliśmy do Schroniska dla Bezdomny Zwierząt bezpańskie psy z terenu miasta. Dwa takie zwierzaki zostały złapane m.in. na ul. Kopernika, gdzie biegały razem bez opieki. Ale też udzielaliśmy pomocy rannej mewie, która została przewieziona do lecznicy i tam otrzymała pomoc weterynarza – mówi nam st. insp. Jarosław Dudek ze szczecineckiej Straży Miejskiej. – Często zdarzają się sytuacje, że wyłapywane są psy, w przypadku których kilkukrotnie interweniowaliśmy już wcześniej. Są one jednak wciąż wypuszczane przez właścicieli i pozostawiane bez opieki. W takich przypadkach właściciele psów będą karani mandatami.

Jak przypomina nasz rozmówca, zwierzęta bezdomne wg uchwały RM szczecinek Nr XXI/187/2016 to zwierzęta które uciekły, pozostawiono bez opieki, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka i nie można na miejscu ustalić ich właściciela. Na właścicieli, którzy zgłaszają  się po odbiór psów do schroniska nakładane są mandaty karne za brak opieki nad zwierzętami. Pozostałe psy, jeżeli nie można ustalić właścicieli, przygotowywane są do adopcji.

Jednocześnie wielu właścicieli wciąż zapomina, że pupil to nie tylko kompan do zabawy, ale także szereg obowiązków. Jednym z nich jest właśnie sprzątanie po swoim zwierzaku. - Takie zachowanie i niesprzątanie po swoim psie może skończyć się mandatem. Funkcjonariusze naszej jednostki intensyfikują działania  i będą egzekwować  obowiązki  wynikające z posiadania zwierząt. Właściciel, który uchyla się od obowiązku uprzątnięcia nieczystości po swoim psie, powinien liczyć się z tym, że może za to zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych.

- Warto nadmienić jednak, że działalność Straży Miejskiej w Szczecinku nie ogranicza się jedynie do działań interwencyjnych. Funkcjonariusze angażują się również w kampanie informacyjne skierowane do właścicieli czworonogów. W szkołach i przedszkolach realizują oni programy profilaktyczne o tematyce ekologicznej oraz uczą dzieci właściwych zachowań związanych z posiadaniem zwierząt, w tym sprzątania po nich. Mimo że zjawisko niesprzątania po zwierzętach wciąż występuje, to w naszej ocenie zachowanie właścicieli psów się zmienia. Coraz częściej można zaobserwować, że osoby wyprowadzające zwierzęta na tereny przeznaczone do wspólnego użytku są zaopatrzone w torebki i sprzątają odchody po swoich czworonogach – dodaje st. Insp. Jarosław Dudek.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcia: Jarosław Dudek