Szczecinek w tamtych dniach
- Aktualności
W styczniu rozpoczęliśmy nowy cykl wspomnień z najnowszej historii Szczecinka. Co miesiąc wspólnie "podróżować" będziemy przez miasto i pisać o tym, co najważniejszego wydarzyło się nad Trzesieckiem w latach 2011-2017. Drugi odcinek wspomnień nosi tytuł: "Szczecinek w tamtych dniach. Luty 2011-2017".
Luty 2011:
Drogowcy nie bacząc na zimową aurę ostro wzięli się do pracy przy remontowanym odcinka ul. Polnej – od skrzyżowania z ul. Kosińskiego do skrzyżowania z ul. Krakowską. Kładziono m.in. dywan asfaltowy.
Na czas ujemnych temperatur i śniegu, koszalińska firma SELFA przerwała prace przy rewitalizacji parku nad jeziorem Trzesiecko. Przed nastaniem uciążliwości zimowych wykonano część prac w sąsiedztwie muszli koncertowej i na północnym podejściu do Zamku Książąt Pomorskich. Ich efekt prezentował się znakomicie, szczególnie nowa fontanna vis a vis I LO im. ks. Elżbiety. Prace wznowiono na początku marca.
Luty 2012:
To były ostatnie dni wiekowych kamieniczek sąsiadujących z ratuszem (ul. 1 Maja). Tamtego roku ruszyła rozbudowa magistratu. Zakładano, że roboty pochłoną około 2,5 mln zł, a inwestycja zostanie rozłożona na 2 lata.
Luty 2013:
Szczecinek dostał pieniądze z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na cyfryzację Kina "Wolność". Chodziło m.in. o zakup cyfrowego projektora. Efekty możemy podziwiać dziś.
Tamtego lutego Komunikacja Miejska zakupiła w Holandii pięć mini autobusów Berkhof VDL z silnikiem Volkswagena (rok prod. 2007).
Nowe nabytki szczecineckiego przewoźnika, po dokonaniu niezbędnych przeróbek, wyjechały na nasze ulice w kwietniu. Część z nich jeździ do dziś.
Luty 2014:
W Szczecinku ruszył wówczas pierwszy w województwie i nieliczny w kraju projekt budowy półpodziemnych gniazd na odpady komunalne. Przetarg wygrała rodzima firma "Wektra". W pierwszym rzucie powstało 39 gniazd. Kolejne budowane są do dziś.
Luty 2015:
Czołg T-34/85 stojący na postumencie przy Parafii Wojskowej "ruszył w podróż" ulicami Szczecinka. Ostatecznie "zakotwiczył" w sąsiedztwie bunkra przy ul. Kościuszki. Razem z nim pojechały też armaty przeciwlotnicze i ppanc. Teraz cały sprzęt wojskowy jest ozdobą siedziby Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza.
W lutym 2015 r. miasto prowadziło rozmowy na temat przejęcia dworca PKP. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju się wahało. W Warszawie nie za bardzo wiedzieli, co też począć z naszym zabytkiem - remontować czy nie. Sprawa ciągnie się do dziś.
Ruszyły prace przy remoncie ul. 1 Maja. Inwestycja była realizowana w ramach popularnych wówczas "schetynówek".
Luty 2016:
Ratusz sfinalizował kolejny etap inwestycji przebudowy ciągu komunikacyjnego Plac Wolności - ul. 9 Maja. Zamówienie na wykonanie robót otrzymał firma TEBRA z Koszalina. Umowa opiewała na około 6 mln zł. Powinna zostać zwieńczona wiosną tego roku.
Nowa radna Rady Miasta Renata rak odebrała zaświadczenie o wyborze. Kilka dni wcześniej kandydatka KWW "Łączy nas Miasto" wygrała wybory uzupełniające w Okręgu Wyborczym nr 2. Przeważającą większością głosów pokonała swoich rywali.
W lutym 2016 roku trwała budowa Rodzinnego Parku Rozrywki w sąsiedztwie osiedla Kopernika przy ul. Cieślaka. Choć po części przerwano je na czas zimy, inwestycja została zrealizowana w terminie - w czerwcu tamtego roku.
LUTY 2017:
Miasto rozpoczęło inwestycję budowy dwukondygnacyjnego pomostu na jeziorze Trzesiecko przy Zamku Książąt Pomorskich - ogłoszono przetarg na wykonanie robót.
To był miesiąc przetargów. Ratusz rozpoczął też procedurę realizacji inwestycji budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Jeziornej.
Mimo zimy trwała budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6. Pierwsza z inwestycji zostanie sfinalizowana na wiosnę br., rondo już mamy, a młodzi ludzie dostaną do swojej dyspozycji wspomnianą halę jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
Tekst, foto, wideo: Sławomir Włodarczyk
Montaż filmu: Marzena Góra
W materiale znalazły się też zdjęcia Mateusza Ludewicza (1 szt.) i Jarosława Dywizjusza (1 szt.).