Szczecinek wakacyjną porą 1926 roku

Miasto z Wizją / 22.04.2017 / Komentarze
Po 90 latach jesteśmy ubożsi o okazałe trzcinowisko i dwie wieże

Tak od strony jeziora prezentował się Szczecinek letnią porą 1926 roku. Po ponad 90 latach w tym zakątku miasta niewiele się zmieniło, ale jednak. Przede wszystkim w miejscu skąd z Trzesiecka wypływa rzeczka Niezdobna ubyło trzciny a na brzegu jeziora mamy dziś promenadę - ulubione miejsce spacerów mieszkańców Szczecinka, a nade wszystko zimowy "karmnik" dzikich ptaków bytujących najchłodniejszą porą roku na Trzesiecku.

Dziś nie zobaczymy już wieży wodociągowej z charakterystyczną kopułą, w której mieścił się zbiornik na wodę. Kilka lat temu, ze względów bezpieczeństwa, kopuła została zdemontowana. Niebawem jednak powróci w kształcie obserwatorium astronomicznego.

Do czasów współczesnych nie przetrwały też dwie wieże - na obecnej siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i na Kościele Mariackim.

Mamy rok 2017. Przy zamku i na brzegu wzdłuż obecnej ulicy Mickiewicza nie ma już okazałego trzcinowiska, a na plaży przy odrestaurowanym Zamku Książąt Pomorskich urzędują budowniczowie piętrowego pomostu. Bajkową wodną budowlę będziemy mogli podziwiać późną wiosną 2018 roku.

Ciekawe jak ten zakątek Szczecinka będzie się prezentował za kolejne 90 lat - w roku 2107?

Tekst i foto współczesne: Sławomir Włodarczyk