Szczecinkowi przybędzie ponad 130 drzew

Miasto z Wizją / 04.04.2017 / Komentarze
Nasadzenia ruszą lada chwila. W pierwszym etapie prac m.in. przy stanicy wędkarskiej pojawia się lipy, dęby i grusze

W ostatnim czasie w wielu miastach w kraju – również w Szczecinku – możemy zaobserwować wzmożoną wycinkę drzew, głównie na prywatnych posesjach. Impulsem do usuwania dorodnych roślin stała się nowa ustawa o ochronie przyrody, która znacznie upraszcza procedurę usunięcia z własnej działki niechcianego drzewa. Osoby, które od długiego czasu czekały na taką okazję, chętnie korzystają z takiej możliwości. Zazwyczaj w takich przypadkach właściciele nieruchomości nie planują zastępowania ściętego drzewa nowym okazem.

Inaczej jest w przypadku tego typu roślin rosnących na terenach miejskich. Tu usunięte drzewa – głównie z powodu ich złego stanu i zagrażaniu bezpieczeństwa przechodniów - prędzej czy później zastępują nowe. W najbliższym czasie miasto planuje kilkadziesiąt właśnie takich nasadzeń. Pierwszy etap prac powinien ruszyć w najbliższych tygodniach.

- Podczas realizowania tego pierwszego etapu nasadzeń drzew zakupionych przez miasto, najwięcej z nich pojawi się w otoczeniu stanicy wędkarskiej. W tym miejscu jakiś czas temu przeprowadzonych zostało kilka wycinek. Teraz skupimy się na uzupełnianiu drzewostanu. Pojawią się tu lipy, dęby oraz grusze – mówi nam Tadeusz Chruściel, wiceprezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. – Podobnie będzie m.in. na ul. Szczecińskiej, gdzie przestrzeń miejską uzupełnimy klonami. Z kolei na ul. Toruńskiej pojawią się głogi. W tym miejscu rośnie już sporo głogów, które pięknie kwitną każdej wiosny, stąd też wybór gatunku drzew, które się tu wkrótce pojawią, był oczywisty.

To jednak nie koniec nasadzeń. Na ul. Pileckiego z kolei „wyrosną” jarząby, a ul. Kosińskiego zyska kilka dodatkowych lip. Nowe drzewka – w tym przypadku grusze - pojawią się także na terenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, gdzie jakiś czas temu była prowadzona wycinka.

- W tym pierwszym etapie przybędzie łącznie 45 drzew, z czego ponad połowa, bo 23 sztuki, posadzone zostaną właśnie na terenie przy stanicy wędkarskiej. Pozostałe uzupełnia braki w pasach drogowych. Kolejny etap nasadzeń prowadzony będzie albo jeszcze wiosną, albo już jesienią. Nie wiemy jeszcze, jakie gatunki pojawią się w tym późniejszym terminie. Wiemy natomiast, że łącznie przeprowadzimy ponad 130 nasadzeń – dodaje nasz rozmówca.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk (archiwum)