Uniwersytet Dzieci i Młodzieży zainaugurował rok akademicki

Miasto z Wizją / 12.03.2017 / Komentarze
Wiedzę będzie zgłębiać 250 najmłodszych studentów

Dziś (sobota 11.03) w Design Center Kronospan miała miejsce niezwykła uroczystość. Rok akademicki zainaugurowało tam 250 studentów Koszalińskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży. Wzruszenia nie kryli tylko rodzice, ale też kadra naukowa i dydaktyczna Politechniki Koszalińskiej oraz pracownicy firmy Kronospan. To nasz największy zakład produkcyjny wystąpił z tą niecodzienną inicjatywą.

- Rekrutację do Uniwersytetu prowadziliśmy poprzez szeroko zakrojoną i jak się okazało, niezwykle skuteczną akcję marketingową - mówi "Miastu z Wizją" Jakub Piniarski, menedżer ds. personalnych firmy Kronospan.

- Akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Planowaliśmy otworzyć Koszaliński Uniwersytet Dzieci i Młodzieży Wydział w Szczecinku z liczbą 200 studentów. Tymczasem jest nas trochę więcej, bo 250. Zainteresowanie było po prostu olbrzymie, mięliśmy pół tysiąca chętnych. Niestety, względy logistyczne nie pozwoliły nam na zwiększenie liczby studentów.

Jak nam powiedział J. Piniarski, wykłady w KUDiM odbywać się będą raz w miesiącu, a każdy semestr rozpoczynał się uroczystą inauguracją.

- Naszym najmłodszym studentom chcemy wskazać drogę rozwoju i zaszczepić miłość do nauki. Oczywiście, nic na siłę, ale to są nasze główne priorytety - podkreśla nasz rozmówca. - Oprócz comiesięcznych wykładów będziemy również zachęcać naszych żaków do udziału w warsztatach.

J. Piniarski zaznaczył także, że wszelkie koszty funkcjonowania Uniwersytetu poniesie firma Kronospan.

- Jedyny wydatek, jaki poniosą rodzice to 10 zł wpisowego, z kolei czesne, pomoce dydaktyczne i organizacja nauki spoczywa na naszych barkach. Finansowo wspierać nas będzie również Urząd Miasta Szczecinka i szczecinecki Starostwo Powiatowe.

Później wszystko odbyło się jak na najprawdziwszej uczelni. Był Mazurek Dąbrowskiego, wystąpienia zaproszonych gości, m.in. starosty Krzysztofa Lisa, immatrykulacja młodych studentów oraz wykład inauguracyjny, który wygłosił prof. nadzw. dr hab. inż. Tomasz Królikowski, pracownik naukowy Wydziału Technologii i Edukacji Politechniki Koszalińskiej.

Gospodarzem naukowej części uroczystości był rektor koszalińskiej uczelni prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal, który wręczył młodziutkim studentom indeksy.

- Spółka Kronospan została mecenasem projektu, który ma na celu zachęcenie dzieci do poznania świata przedmiotów ścisłych i technicznych - mówi Katarzyna Mróz z biura prasowego szczecineckiej firmy.

- Zajęcia, prowadzone przez pracowników naukowych Politechniki Koszalińskiej mają zachęcić młodych ludzi do pogłębiania swojej wiedzy krok po kroku, w zakresie wiedzy nabywanej na politechnice. Chodzi o to, by przybliżyć im świat przedmiotów, takich jak: matematyka, fizyka, chemia i wpłynąć w konsekwencji na ich przyszłe wybory dotyczące kierunku studiów. Zajęcia są tak prowadzone, aby dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi studenci.

- W semestrze odbędzie się 5 wykładów, a także warsztaty, których przebieg zależeć będzie od ilości zainteresowanych dzieci. Będą one odbywały się w soboty, raz w miesiącu, o stałej godzinie. Każdy student otrzymał indeks, w którym postawiona zostanie pieczątka po zakończeniu wykładu. Po zebraniu 3 z 5 pieczątek - zaliczeń, na koniec semestru student otrzyma dyplom Koszalińskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży - kończy K. Mróz.