Upamiętnili żołnierzy Wielkiej Armii Napoleona

Miasto z Wizją / 22.04.2017 / Komentarze
Kwiaty pod pomnikiem złożył Philippe Cerf, mer zaprzyjaźnionego z naszym miastem Noyelles sous Lens oraz wiceburmistrz Daniel Rak

Od wczoraj w Szczecinku przebywa delegacja z zaprzyjaźnionej francuskiej miejscowości Noyelles sous Lens. Wśród gości jest także mer Philippe Cerf, który kolejny raz odwiedził nasze miasto. Dziś (sobota, 22 kwietnia) podczas krótkiej uroczystości złożył on kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym zmarłych tu żołnierzy armii napoleońskiej. Ich pamięć uczcili także przedstawiciele miasta - wiceburmistrz Daniel Rak i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Bała.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę kolejny raz przyjechać z delegacją do Szczecinka. Dla nas jest to ogromne wyróżnienie i wielki zaszczyt, że możemy pamiętać. Dziękujemy bardzo, że mogliśmy tu przyjechać i dziś złożyć kwiaty u stóp pomnika żołnierzy napoleońskich – powiedział Philippe Cerf. - Bardzo dziękujemy władzom miasta, że chciały ten piękny element wizyty umieścić w programie, że mogliśmy tutaj być i złożyć kwiaty.

- Dziękuję również harcerzom, którzy tutaj pełnią straż w tym ważnym miejscu pamięci żołnierzy napoleońskich. Jesteśmy bardzo poruszeni tym wspaniałym gestem. Znam miejsca, gdzie z ogromną starannością pielęgnujemy tę pamięć, ale we Francji. A tutaj, tak daleko od Francji, Szczecinek jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie się pamięta. Nie znam innych miejsc, gdzie moglibyśmy się zebrać i uczcić wspólnie pamięć o żołnierzach Napoleona – dodał mer miasta Noyelles sous Lens.

Przypomnijmy. Pomnik przedstawiający anonimowego żołnierza został posadowiony u zbiegu ul. Lipowej i ul. Szafera na wzgórzu św. Jerzego w 1997 roku. Jak głosi napis umieszczony na cokole, został on poświęcony pamięci 119 żołnierzy napoleońskich zmarłych z wycieńczenia w czasie odwrotu spod Moskwy i tu pochowanych od grudnia 1812 r. do lutego 1813 r.

Tekst i foto: Marzena Góra