Weekendowy rozkład jazdy
- Tv
- Aktualności
W piątek, 10 maja warto wpaść do kina Wolność po sporą dawkę śmiechu. Tu o godz. 20.30 rozpocznie się stand-up, na który zaprasza nas Piotrek Szumowski. Przyjedzie on do nas ze swoim najnowszym programem „Półczłowiek, półgłówek”. - Na początku materiał miał nazywać się "Więzień Głupoty" ale wszyscy jego znajomi wyśmiali ten pomysł. W odwecie Piotrek powiedział, że nigdy o nich nie wspomni w opisie do jakiegokolwiek wydarzenia. I słowa dotrzymał. Bohater. Mimo wszystko, przez brak silnego kręgosłupa Piotrek postanowił zmienić tytuł. W międzyczasie grafik dostał zlecenie i stworzył plakat, który niestety nie nadaje się do tej nazwy. Cóż, to nie jest jedyny problem Piotrka. O innych opowiada na scenie. Czyli o tym, jak nie radzi sobie z rozpoznawalnością, własnym wyglądem, czym jest seks foki i pingwina, dlaczego nie szanuje dziewczynki z zapałkami, jakie ma relacje ze swoim ojcem oraz policją. Porusza również takie tematy, jak polski rap, kluby, internet oraz wiele, wiele innych, o których nie warto pisać – zapowiadają organizatorzy. Jako suport przed Piortem Szumowskim wystąpi Andrzej Sosnowski. Bilety w cenie 25 zł/30zł (w dniu wydarzenia). Występ dedykowany jest wyłącznie osobom dorosłym. Dodajmy, że podczas występu zabronione jest nagrywanie audio i wideo, a osoby, które będą przeszkadzać innym widzom podczas wydarzenia zostaną wyproszone bez zwrotu pieniędzy za bilet.
Również w piątek rozpoczną się spinningowe zawody wędkarskie parami z łodzi Memoriał Karola Zacharczyka - zawody upamiętniające znakomitego wędkarza i dziennikarza „Wiadomości Wędkarskich”. Wędkarska rywalizacja rozpocznie się w piątek, 10 maja i potrwa do niedzieli (12.05). Bazą wędkarzy będzie OW Orawka, a rywalizacja odbywać się będzie na wodach jeziora Wierzchowo. Zwycięzców wyłoni średnia długość trzech największych szczupaków złowionych przez team (wymiar min. 60 cm). Organizatorzy zawodów zapewniają nagrody dla zwycięzców oraz niezapomnianą biesiadę wędkarską połączoną z zabawą.
W sobotę, 11 maja szczecineckich melomanów czeka kolejna muzyczna uczta. Tym razem w cyklu: The Met Live in HD pojawi się opera "Dialogi karmelitanek" Francis Poulenca. Niestety, to ostatnie przedstawienie w sezonie 2018/2019. O spektaklu czytamy m.in.: Długa droga wiodła od prawdziwego wydarzenia – skazania na śmierć karmelitanek z zakonu w Compiègne podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789) – do prapremiery „Dialogów karmelitanek” w La Scali w 1957 roku. Najpierw ich losy opisała w powieści Gertrude von Le Fort. Potem historia zakonnic pojawiła się na scenie teatralnej w dramacie Georges’a Bernanosa. Sztuka przykuła uwagę Francisa Poulenca, który skomponował do niej intymną muzykę, nie wprowadzając prawie żadnych skrótów w tekście. Choć akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Francji, kompozytor widział w dziele wyraz okropności II wojny światowej i obozów koncentracyjnych. Hrabianka Blanche wstępuje do klasztoru, który wkrótce potem zostaje zniszczony przez rewolucję. Dziewczyna ucieka, inne zakonnice zostają skazane na ścięcie. W ostatnim momencie Blanche dobrowolnie przyłącza się do nich i wchodzi na szafot. Początek spektaklu o godz. 18.00. Bilety w cenie 35 zł do nabycia w kasie kina.
W ten weekend warto wpaść także do Galerii Sztuki Zamek, gdzie możemy oglądać wystawę prac poznańskiego malarza, profesora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Marka Hałabudy. Artysta urodził się w 1961 roku w Kożuchowie. Ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Obecnie zawodowo spełnia się jako profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, gdzie pełni również funkcję kierownika IX Pracowni Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rysunku. Na swoim koncie ma liczne wystawy indywidualne oraz zbiorowe. Jego prace można było oglądać w różnych zakątkach naszego kraju, jak i poza jego granicami.
Tekst: Marzena Góra