"Zabytek zadbany" AD 2017, czyli zamek z honorami - resume

Miasto z Wizją / 01.05.2017 / Komentarze
Burmistrz: Zamek, który przez lata był ujmą na honorze Szczecinka teraz jest jego reprezentacyjną, zabytkową budowlą

O tym, że nasz najszacowniejszy zabytek - Zamek Książąt Pomorskich zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” edycja 2017 pisaliśmy w artykule:

Oczekiwania Szczecinka były duże. Nic dziwnego, wszak restauracja zabytku nad jeziorem Trzesiecko kosztowała ratusz ponad 10 mln zł. Marzenia się jednak spełniają - szczecinecki zabytek może się poszczycić piękną nagrodą.

- W konkursie brały udział praktycznie wszystkie polskie gminy, które na swoim terenie mają zabytki rejestrowe - podkreśla w rozmowie z "Miastem z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas

- Było kilka kategorii. Najważniejsza to adaptacja zabytków obiektów. Okazało się, że pierwsze miejsce zajął Szczecinek. Chodzi o adaptację na centrum konferencyjne południowego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich. Inwestycja zakończyła się parę lat temu. Niedługo już niewielu będzie pamiętać, jak nasz zamek wyglądał wcześniej, jako jadłodajnia IV kategorii a potem opuszczony gmach z roku na rok potwornie niszczejący.

- Przez lata z naszym zamkiem mieliśmy wiele perturbacji - ujawnia nasz rozmówca.

- Zabytek przechodził z rąk do rąk. W końcu podjęliśmy odważną decyzję o odkupieniu go od prywatnego właściciela. Niedługo potem otrzymaliśmy wsparcie unijne, dołożyliśmy własne pieniądze i zabytek odrestaurowaliśmy. Chciałbym tu podkreślić zasługę byłego Miejskiego Konserwatora Zabytków Pawła Połoma. To była, jak sam o tym mówił, jego rewitalizacja życia.

- Bardzo wiele osób przyczyniło się do tego, że zamek tak wygląda jak wygląda. Można byłoby wymieniać godzinami osoby, które przyczyniły się do tego. Reasumując: Zamek, który przez lata był ujmą na honorze Szczecinka teraz jest jego reprezentacyjną, zabytkową budowlą. W bardzo silnej konkurencji zdobyliśmy pierwsze miejsce. Wszystkim, którzy przyczynili się do rewitalizacji naszego zabytku serdecznie dziękuję i gratuluję.

Przypomnijmy: W finale konkursu znalazło się 17 historycznych obiektów (początkowo - 94 z 15 województw). Obecne Centrum Konferencyjne "Zamek" nominowane było w kategorii: „Adaptacja obiektów zabytkowych”. Laureatów konkursu mogliśmy poznać podczas uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbyła się 19 kwietnia w Operze Nova w Bydgoszczy.

"Nagroda została przyznana za wzorową adaptację przeprowadzoną z zachowaniem wartości historycznej budowli oraz maksymalnym poszanowaniem substancji zabytkowej. W efekcie prac wykonanych w oparciu o staranne badania konserwatorskie wyeksponowano poszczególne fazy rozwoju obiektu. Nowa funkcja została harmonijnie wpisana w obiekt historyczny" - uzasadnili wybór szczecineckiego zamku organizatorzy konkursu.

"Zabytek Zadbany" to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Jego ideą jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.

Rewitalizacja południowego skrzydła zamku książęcego, pochodzącego - jak donoszą przekazy historyczne - z pierwszej połowy XIV wieku, rozpoczęła się w 2011 roku. Uroczystość otwarcia zamku miała miejsce 14 września 2013 roku i była niezwykle efektownym widowiskiem plenerowym Prace konserwatorsko - budowlane zamku kosztowały ponad 10 mln zł. Miasto otrzymało wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2007-2013. Obecnie w Zamku siedzibę ma centrum szkoleniowo - konferencyjne.