Zamek walczy o prestiżową nagrodę

Miasto z Wizją / 12.04.2017 / Komentarze
Honory dla naszego zabytku? To okaże się niebawem

Szczecinek, a uściślając - Zamek Książąt Pomorskich, ma szansę zdobyć nagrodę w prestiżowym konkursie Generalnego Konserwatora zabytków. Nosi nazwę: „Zabytek Zadbany” edycja 2017.

- W tym roku do konkursu przystąpiły 94 obiekty z 15 województw - mówi "Miastu z Wizją" Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

- Pod koniec marca jury konkursu wyłoniło pakiet finalistów. Znalazło się w nim 17 obiektów, w tym nasze Centrum Konferencyjne Zamek. Nasz najszacowniejszy zabytek nominowany jest w kategorii: „Adaptacja obiektów zabytkowych”.

Rewitalizacja południowego skrzydła zamku książęcego, pochodzącego - jak donoszą przekazy historyczne - z pierwszej połowy XIV wieku, rozpoczęła się w 2011 roku. Wcześniej miasto wykupiło zabytek z rąk prywatnych. Uroczystość otwarcia zamku miała miejsce 14 września 2013 roku i była niezwykle efektownym widowiskiem plenerowym Prace konserwatorsko - budowlane zamku kosztowały ponad 10 mln zł. Miasto otrzymało wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2007-2013. Obecnie w Zamku siedzibę ma centrum szkoleniowo - konferencyjne.

- Laureatów konkursu poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 19 kwietnia w Operze Nova w Bydgoszczy - dodaje M. Ludewicz.

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Natomiast Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia na całym świecie. Jego ideą w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.