Zamiast skateparku w Szczecinku powstanie… skateplaza

Miasto z Wizją / 22.03.2017 / Komentarze
Wiceburmistrz Daniel Rak: Jest to bardziej ambitny, nowocześniejszy i znacznie urozmaicony obiekt

Miłośników jazdy na rolkach, deskorolkach oraz BMX-ach nad Trzesieckiem nie brakuje. Za to z pewnością brakuje miejsca, gdzie młodzi ludzie mogliby trenować, doskonalić swoje umiejętności i spędzać aktywnie czas z osobami podzielającymi ich pasję do tego typu sportów wyczynowych. Wkrótce się to zmieni, a fani wyczynowej jazdy będą mieli duży powód do zadowolenia. W minionym tygodniu Ośrodek Sportu i Rekreacji ogłosił już przetarg na budowę nowego obiektu, który stanie przy strefie aktywnego wypoczynku.

Okazuje się jednak, że przy ul. Kopernika stanie nie skatepark, ale skateplaza. Tym samym amatorzy tego rodzaju sportu będą mieli do swojej dyspozycji znacznie bardziej urozmaicony obiekt, wzbogacony o przeszkody wzorowane na elementach spotykanych na terenach miejskich, takich jak, chody, murki czy poręcze. Dodajmy, że dotychczas w Polsce powstało zaledwie kilka tego typu miejsc.

- Zastanawialiśmy się przez jakiś czas, w jaki sposób, gdzie w jakiej technologii to wykonać. Naszą decyzję poprzedziły konsultacje z osobami, które uprawiają tego typu sporty na co dzień – mówi nam wiceburmistrz Daniel Rak. - W związku z tym, że nasza wiedza na temat samego użytkowania takiego obiektu, ale też rodzaju stosowanych zestawów jest dosyć skromna, posiłkowaliśmy się opiniami lokalnych zapaleńców jazdy na deskach czy rolkach, którzy czynnie włączyli się w ten projekt. Dyrektor OSiR-u wielokrotnie spotykał się z nimi i analizował wszystkie możliwości. Projekt został uzgodniony i dziś jesteśmy na etapie postępowania przetargowego.

- Całość ma stanowić już nie skatepark, tylko skateplazę. Jest to bardziej ambitny, nowocześniejszy i znacznie urozmaicony obiekt. Jego budowa będzie realizowana w technologii montowania różnego rodzaju prefabrykatów na wcześniej przygotowanym podłożu. Dodatkowo całość będzie oświetlona. Szacujemy, że pierwszy etap inwestycji samej skateplazy może kosztować ok. 170 tys. zł. Podobną  kwotę pochłonie rozbudowa oświetlenia w tej części miasta. Mam nadzieję, że już w połowie wakacji ten obiekt zostanie oddany do użytku i ta technologia, która została uzgodniona i wdrożona, będzie dobrze służyła tym, którzy będą korzystać i aktywnie spędzać czas w tym miejscu – dodaje nasz rozmówca.

Tor do ekstremalnej jazdy m.in. na rolkach będzie miał wymiary 20 x 42 metry i pow. 840 m2, w tym płyta betonowa, tzw. posadzka o pow. 576 m2. Ze względu na wielkość inwestycji obiekt został podzielony na trzy etapy realizacji. Firmy, które będą zainteresowane wykonaniem inwestycji mają czas na składanie ofert do 28 marca. Budowa powinna ruszyć na przełomie kwietnia i maja oraz zostać sfinalizowana w lipcu - sierpniu br. Koszt inwestycji będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk