Ostry spór radnych o "budżet obywatelski"
- Aktualności

Dziś (poniedziałek 27 listopada) na sesji zebrała się Rada Miasta Szczecinka. Na sali obrad zasiadło 20 radnych.
Po załatwieniu spraw regulaminowych radni dokonali zmian w tegorocznym budżecie miasta. Zdecydowali m.in. o przeznaczeniu środków finansowych na wykupienie od powiatu posesji przy ul. Kilińskiego (dawny Klub Garnizonowy). Decyzję podjęto 17 głosami za przy 3 wstrzymujących się.
W dalszym czasie obrad rada debatowała nad projektem uchwały w sprawie inicjatywy klubu "Razem dla Szczecinka" w sprawie przeprowadzenia na terenie miasta konsultacji społecznych dot. Budżetu Obywatelskiego.
Radny Jacek Pawłowicz zaproponował wniesienie poprawek do projektu uchwały.
Radny Marcin Kaszewski: Debatowanie o tych poprawek jest stratą czasu, będziemy głosować za odrzuceniem tej uchwały.
Radny J. Pawłowicz: Budżet obywatelski jest sposobem na budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Dzięki temu mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły dot. inwestycji w mieście. To decyzja oddolna. To bardzo dobry pomysł. Należy spróbować i zobaczyć jak to się sprawdzi.
Radny M. Kaszewski: Panowie z RdSz przygotowali projekt podobny jak w zeszłym roku, praktycznie metodą "kopiuj - wklej". Tylko kwota się zmieniła z 700 tys. na 1 mln zł. My stworzyliśmy możliwości realizacji budżetu obywatelskiego. Mamy pięć rad osiedli. Mieszkańcy mają do dyspozycji określone kwoty pieniędzy. I wydają je na różne inicjatywy, a tym samym realizują swój pomysły. Rady Osiedli dysponują swoim budżetem. Oprócz tego miasto dofinansowuje te pomysły. Rady Osiedla to nic innego jak budżet obywatelski. W projekcie budżetu na 2018 rok znajduje się wiele inicjatyw obywatelskich (chodzi o inwestycje - dop. red.). Na inicjatywy obywatelskie miasto przeznaczy 1,2 mln zł. Moim zdaniem budżet obywatelski to chybiona inicjatywa.
Rady Roman Matuszak: Budżet obywatelski może funkcjonować obok Rad Osiedli. I niczemu to nie będzie przeszkadzać.
Rada przegłosowała wniosek radnego Kaszewskiego o odrzucenie autopoprawek zgłoszonych przez radnego J. Pawłowicza. Uczyniła to 8 głosami za przy 8 wstrzymujących się i 4 przeciw.
Dyskusja w tym temacie była prowadzona nadal.
Radny Marcin Bedka przekonywał, że działania Rad Osiedli a budżet obywatelski to dwie różne sprawy. - Nie zgadzam się z tezą, że Rady Osiedli zastępują budżet obywatelski - podnosił radny.
Przewodnicząca K. Dudź: Dlaczego nie zgłosiliście burmistrzowi swoich propozycji? Każdy radny reprezentują swoją społeczność i ma do tego prawo.
Radny M. Kaszewski: Ten cały projekt został skopiowany z roku ubiegłego. Nie zrobiliście nic, znowu jesteście spóźnieni i próbujecie zrzucić winę na nas.
Radna Renata Rak podkreśliła w swoim wystąpieniu, że powołanie Rad Osiedli to była znakomita inicjatywa.
- Również ich inicjatywy są bardzo pożyteczne. Podam tu przykład - budowa Centralnego Placu Zabaw. To inicjatywa mieszkańców.
Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas: - Szczecinek dużo lepiej niż wiele innych miast, które realizują budżety obywatelskie, to czyni. (…) Wy popieracie inicjatywę PiS-u, który chce zabrać mieszkańcom możliwość decydowania o swojej małej społeczności (chodzi o JOW-y - dop. red.). (…) Wszystkie oddolne pomysły mieszkańców Szczecinka zostały wprowadzone do projektu przyszłorocznego budżetu. Po prostu każdy radny coś zgłosił. Budżet obywatelski w Szczecinku jest realizowany, na co dzień. Tylko wy inaczej go nazywacie. Zapewniam państwa, że większość mieszkańców Szczecinka jest zadowolonych z działalności swoich radnych w tym temacie.
W dalszej części dyskusji doszło do ostrej wymiany zadań miedzy burmistrzem a radnymi Pawłowiczem i Bedką.
Radny Pawłowicz: Nie dziwię się, że jak pisał poseł Piechociński, Polska przoduje w produkcji buraków. Wypowiedź radnego ostro potępiła przewodnicząca K. Dudź.
Radny Marek Ogrodziński: Poziom zachowania państwa jest żenujący (słowa zostały skierowane do radnych opozycji - dop. red.).
Radny Marcin Kaszewski wniósł wniosek formalny o zakończenie dyskusji. Odmienne wnioski zgłosili radni M. Bedka i J. Pawłowicz.
Radni zdecydowali o odrzuceniu uchwały 15 głosami za.
W dalszej części obrad rada podjęła decyzje w sprawie: regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zmiany programu zdrowotnego: „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Miasta Szczecinek na lata 2017-2019”, programu współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi oraz udziału Rady Miasta jako reprezentanta interesu miasta (inicjatywa klubu "Razem dla Szczecinka") w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Koszalinie.
Radni odrzuciła projekt uchwał 15 głosami za i 4 przeciw.
Na ten temat pisaliśmy również w artykule:
https://miastozwizja.pl/w-budzecie-12-mln-zl-na-inicjatywy-mieszkancow-o...
Radni zdecydowali też o zbyciu nieruchomości stanowiącej własność miasta oraz zwolnienia z obowiązku jej zbycia w drodze przetargu oraz zapoznali się z informacją burmistrza w sprawie wyznaczenia podmiotów, w których w 2018 r. będzie przez skazanych wykonywana kara ograniczenia wolności oraz praca społecznie użyteczna.
Więcej na ten temat w artykule:
https://miastozwizja.pl/skazany-przepracuje-spolecznie-100-godzin-0
Pod koniec obrad radni wysłuchali sprawozdania burmistrza oraz informacji przewodniczącej RM. Zapytania radnych zakończyły obrady.
Tekst i foto główne: Sławomir Włodarczyk
Foto galeria: Mateusz Ludewicz