Ostry spór radnych o "budżet obywatelski"

Miasto z Wizją / 27.11.2017 / Komentarze
Poziom dyskusji zdecydowanie przekroczył granice savoir vivre

Dziś (poniedziałek 27 listopada) na sesji zebrała się Rada Miasta Szczecinka. Na sali obrad zasiadło 20 radnych.

Po załatwieniu spraw regulaminowych radni dokonali zmian w tegorocznym budżecie miasta. Zdecydowali m.in. o przeznaczeniu środków finansowych na wykupienie od powiatu posesji przy ul. Kilińskiego (dawny Klub Garnizonowy). Decyzję podjęto 17 głosami za przy 3 wstrzymujących się.

W dalszym czasie obrad rada debatowała nad projektem uchwały w sprawie inicjatywy klubu "Razem dla Szczecinka" w sprawie przeprowadzenia na terenie miasta konsultacji społecznych dot. Budżetu Obywatelskiego.

Radny Jacek Pawłowicz zaproponował wniesienie poprawek do projektu uchwały.

Radny Marcin Kaszewski: Debatowanie o tych poprawek jest stratą czasu, będziemy głosować za odrzuceniem tej uchwały.

Radny J. Pawłowicz: Budżet obywatelski jest sposobem na budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Dzięki temu mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły dot. inwestycji w mieście. To decyzja oddolna. To bardzo dobry pomysł. Należy spróbować i zobaczyć jak to się sprawdzi.

Radny M. Kaszewski: Panowie z RdSz przygotowali projekt podobny jak w zeszłym roku, praktycznie metodą "kopiuj - wklej". Tylko kwota się zmieniła z 700 tys. na 1 mln zł. My stworzyliśmy możliwości realizacji budżetu obywatelskiego. Mamy pięć rad osiedli. Mieszkańcy mają do dyspozycji określone kwoty pieniędzy. I wydają je na różne inicjatywy, a tym samym realizują swój pomysły. Rady Osiedli dysponują swoim budżetem. Oprócz tego miasto dofinansowuje te pomysły. Rady Osiedla to nic innego jak budżet obywatelski. W projekcie budżetu na 2018 rok znajduje się wiele inicjatyw obywatelskich (chodzi o inwestycje - dop. red.). Na inicjatywy obywatelskie miasto przeznaczy 1,2 mln zł. Moim zdaniem budżet obywatelski to chybiona inicjatywa.

Rady Roman Matuszak: Budżet obywatelski może funkcjonować obok Rad Osiedli. I niczemu to nie będzie przeszkadzać.

Rada przegłosowała wniosek radnego Kaszewskiego o odrzucenie autopoprawek zgłoszonych przez radnego J. Pawłowicza. Uczyniła to 8 głosami za przy 8 wstrzymujących się i 4 przeciw.

Dyskusja w tym temacie była prowadzona nadal.

Radny Marcin Bedka przekonywał, że działania Rad Osiedli a budżet obywatelski to dwie różne sprawy. - Nie zgadzam się z tezą, że Rady Osiedli zastępują budżet obywatelski - podnosił radny.

Przewodnicząca K. Dudź: Dlaczego nie zgłosiliście burmistrzowi swoich propozycji? Każdy radny reprezentują swoją społeczność i ma do tego prawo.

Radny M. Kaszewski: Ten cały projekt został skopiowany z roku ubiegłego. Nie zrobiliście nic, znowu jesteście spóźnieni i próbujecie zrzucić winę na nas.

Radna Renata Rak podkreśliła w swoim wystąpieniu, że powołanie Rad Osiedli to była znakomita inicjatywa.

- Również ich inicjatywy są bardzo pożyteczne. Podam tu przykład - budowa Centralnego Placu Zabaw. To inicjatywa mieszkańców.

Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas: - Szczecinek dużo lepiej niż wiele innych miast, które realizują budżety obywatelskie, to czyni. (…) Wy popieracie inicjatywę PiS-u, który chce zabrać mieszkańcom możliwość decydowania o swojej małej społeczności (chodzi o JOW-y - dop. red.). (…) Wszystkie oddolne pomysły mieszkańców Szczecinka zostały wprowadzone do projektu przyszłorocznego budżetu. Po prostu każdy radny coś zgłosił. Budżet obywatelski w Szczecinku jest realizowany, na co dzień. Tylko wy inaczej go nazywacie. Zapewniam państwa, że większość mieszkańców Szczecinka jest zadowolonych z działalności swoich radnych w tym temacie.

W dalszej części dyskusji doszło do ostrej wymiany zadań miedzy burmistrzem a radnymi Pawłowiczem i Bedką.

Radny Pawłowicz: Nie dziwię się, że jak pisał poseł Piechociński, Polska przoduje w produkcji buraków. Wypowiedź radnego ostro potępiła przewodnicząca K. Dudź.

Radny Marek Ogrodziński: Poziom zachowania państwa jest żenujący (słowa zostały skierowane do radnych opozycji - dop. red.).

Radny Marcin Kaszewski wniósł wniosek formalny o zakończenie dyskusji. Odmienne wnioski zgłosili radni M. Bedka i J. Pawłowicz.

Radni zdecydowali o odrzuceniu uchwały 15 głosami za.

W dalszej części obrad rada podjęła decyzje w sprawie: regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zmiany programu zdrowotnego: „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Miasta Szczecinek na lata 2017-2019”, programu współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi oraz udziału Rady Miasta jako reprezentanta interesu miasta (inicjatywa klubu "Razem dla Szczecinka") w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Koszalinie.

Radni odrzuciła projekt uchwał 15 głosami za i 4 przeciw.

Na ten temat pisaliśmy również w artykule:

Radni zdecydowali też o zbyciu nieruchomości stanowiącej własność miasta oraz zwolnienia z obowiązku jej zbycia w drodze przetargu oraz zapoznali się z informacją burmistrza w sprawie wyznaczenia podmiotów, w których w 2018 r. będzie przez skazanych wykonywana kara ograniczenia wolności oraz praca społecznie użyteczna.

Więcej na ten temat w artykule:

Pod koniec obrad radni wysłuchali sprawozdania burmistrza oraz informacji przewodniczącej RM. Zapytania radnych zakończyły obrady.

Tekst i foto główne: Sławomir Włodarczyk

Foto galeria: Mateusz Ludewicz