Ulica 9 Maja do dekomunizacji

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.06.2016 / Komentarze
Kto zostanie patronem deptaka?

O tym, że pod przyjętą niedawno przez sejm ustawę dekomunizacyjną, podpada w Szczecinku nie tylko ulica Bohaterów Stalingradu, ale również 9 Maja ("słuszna" data zakończenia II wojny światowej w Europie to 8 maja 1945 roku), pisaliśmy już kilkakrotnie.

No i stało się. Do Biura Rady Miasta Szczecinka wpłynęło pismo Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie z załączonym wykazem nazw ulic i obiektów, „co, do których nie ma wątpliwości, że propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny i w związku z tym wymagają zmiany”.

- Z wykazu wynika, że w Szczecinku zmiany wymagają dotychczasowe nazwy ulic: ul. 9 Maja oraz ul. Boh. Stalingradu - informacja Przewodniczącej Rady Miasta Katarzyny Dudź na sesję w dn. 27 czerwca br.

O ustawie dekomunizującej obiekty propagujące ustrój totalitarny pisaliśmy wcześniej w artykułach:

http://miastozwizja.pl/bohaterow-stalingradu-do-dekomunizacji

http://miastozwizja.pl/ulica-i-tablica-do-dekomunizacji

O zmianie nazwy ulicy sławiących żołnierzy walczących w bitwie nad Wołgą już decydowano. Zamiast ulicy Bohaterów Stalingradu będzie ulica Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Szerzej na ten temat mówił nam Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas w artykule: "Byli Bohaterowie Stalingradu, będzie Rotmistrz Witold Pilecki".

http://miastozwizja.pl/byli-bohaterowie-stalingradu-bedzie-rotmistrz-wit...

- W tej sprawie wpłynął wniosek do Rady Miasta - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - O zmianę nazwy ulicy na Rotmistrza Witolda Pileckiego zawnioskowali działacze PiS. Wniosek przeszedł pozytywną weryfikację na Komisji Prawa, Legislacji i Porządku Publicznego. Niebawem trafi pod obrady Rady Miasta.

Wniosek o zmianę nazwy ulicy to pokłosie ustawy sejmowej parafowanej przez Prezydenta RP o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zgodnie z jej zapisami z przestrzeni publicznej muszą zniknąć wszelkie takie obiekty.

Jak na razie przed "dekomunizacją" uchroniła się ulica 28 Lutego. Na "czarnej liście" Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego jej nie ma.

Wracając do ul. 9 Maja. Ta część naszego miejskiego deptaku będzie przebudowywana w 2017 roku. To doskonała okazja, by na budynkach i słupach zawiesić nową, "słuszną" nazwę. 

We wspomnianej ustawie zawarto zapis, że zmiana nazwy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Oznacza to, że np. dowód osobisty, mimo zmiany nazwy ulicy, przy której mieszka osoba legitymująca się nim, będzie ważny, dopóki nie upłynie zapisany na nim termin ważności.

Samorządy jednak poniosą koszty ustawy. M.in. wydatki na zmianę tablic z nazwami ulic czy tabliczek oznaczających posesje.

Niestety, mieszkańcy ul. Bohaterów Stalingradu i 9 Maja też chwycą się za kieszeń. W ustawie napisano, bowiem, że: "obywatele będą ponosić koszty związane z wymianą dokumentów - inne niż opłaty - np. koszty fotografii zamieszczanej w dokumentach oraz takie koszty jak wymiana szyldów, wizytówek, papieru firmowego, poinformowania nadawców korespondencji, zmiany ogłoszeń i reklam".

Nad wszelkimi zmianami w tej kwestii czuwać ma wojewoda. Przed wydaniem ostatecznej decyzji będzie jednak zobowiązany do zasięgnięcia opinii Instytutu Pamięci Narodowej oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W razie zakwestionowania nazwy, władze samorządowe mają trzy miesiące na to, by nadać danemu obiektowi nową nazwę.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk