Wybory uzupełniające do Rady Miasta w cenie

Miasto z Wizją / 18.02.2016 / Komentarze
Wybieraliśmy za 5287 zł, wybierzemy za 5123 zł

Mimo, ze od wyborów samorządowych upłynęło już niemal 1,5 roku, nie tylko politycy wciąż się spierają czy Jednomandatowe Okręgi Wyborcze są dobrym rozwiązaniem. Ich minusem z pewnością jest konieczność przeprowadzania wyborów uzupełniających na wakujący z różnych przyczyn mandat radnego. To niesie za sobą koszty. I to niemałe.

Podobną sytuację mamy w Szczecinku. W składzie Rady Miasta wybranej 16 listopada 2014 roku nastąpiły zmiany personalne. Do pracy w Sejmie odeszła radna Małgorzata Golińska. Z kolei radny Janusz Leszko w następstwie wyroku sądowego stracił mandat. Tym samym w Szczecinku muszą zostać przeprowadzone wybory uzupełniające.

Pierwsze już poza wyborcami - odbyły się 31 stycznia w Okręgu Wyborczym nr 2. Mandat zdobyła Renata Rak. Z kolei drugie odbędą się w OW nr 19 w przedświąteczną niedzielę 20 marca. O jeden mandat rywalizować będzie czworo kandydatów.

Takie wybory kosztują i to niemało. Jak powiedział "Miastu z Wizją" rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tomasz Czuk, ratusz na wybory w ostatnią niedzielę stycznia br. przeznaczył kwotę 5287 zł. Z kolei wybory 20 marca kosztować nas będą 5123 zł. Łącznie - 10 410 zł.

- Ta kwota nie obciąży kasy miasta - zaznacza T. Czuk. - Na przeprowadzenie wyborów uzupełniających do Rady Miasta otrzymaliśmy dotację z Krajowego Biura Wyborczego.

Warto dodać, że w koszt wyborów wliczone są m.in. nakłady przeznaczone na diety dla członków komisji wyborczych, druk kart wyborczych i dostarczenie ich do komisji, koszt produkcji pieczątek czy obsługa lokalu wyborczego.

Czytaj również: