X Festiwal Balonowy już za niespełna miesiąc
- Tv
- Aktualności
Impreza, z której Szczecinek słynie nie tylko w kraju, ale też za granicą, to z pewnością Festiwal Balonowy. W tym roku odbędzie się jego jubileuszowa X edycja. Aeronauci z całego świata zagoszczą nad Trzesieckiem w pierwszy weekend lipca 2019 roku (5-7.07).
Balonowej imprezie towarzyszyć będą uroczyste obchody 15-lecia Szczecinka w Unii Europejskiej. Pisaliśmy o tym w artykule:
https://miastozwizja.pl/szczecinek-uczci-jubileusz-15-lecia-obecnosci-w-...
Mimo, że od otwarcia festiwalu dzieli nas jeszcze miesiąc, lista startowa zapełnia się w szybkim tempie - widnieją już na niej 43 załogi z: USA, Holandii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii, Francji, Szwajcarii, Słowacji, Szwecji i Polski.
Tradycyjnie już będziemy mogli podziwiać powietrzne statki w bajkowych kolorach i o bajkowych kształtach. Gościliśmy już w Szczecinku m.in. Angy Birds - balon w kształcie maskotki popularnej na całym świecie gry komputerowej i kreskówki oraz balon - laleczkę, pilotowany przez Holendra Guido Härle.
Festiwal Balonowy to nie tylko duże przedsięwzięcie sportowe, ale też logistyczne. Znamy już szczegóły części sportowej i zabezpieczenia Festiwalu.
Organizatorzy informują, m.in., że: Ośrodek Sportu i Rekreacji to miejsce Festiwalu Balonowego 2019. Wszystkie starty balonów oraz Nocna Gala Balonów dobywać się będą w tym samym miejscu. Wyjątkiem jest lot w niedzielny wieczór. Wtedy piloci decydują o miejscu startu indywidualnie, a celem ich lotu będzie flaga umieszczona na pływającej platformie na jeziorze Trzesiecko.
Pierwszy start balonów odbędzie sie w piątek 5 lipca o godz. 18. To nie oznacza, że balony o tej godzinie wystartują. Start balonów uzależniony jest od pogody i w oczekiwaniu na lepszą pogodę start może opóźnić do nawet 30 minut przed zachodem słońca.
Podczas tego lotu rozegrana zostanie konkurencja "Pogoń za lisem". Jako pierwszy wystartuje balon SZCZECINEK, którego zadaniem będzie uciec pozostałym balonom, startującym kilka minut po nim. Załoga balonu SZCZECINEK rozkłada wielki krzyż w miejscu lądowania balonu a zadaniem pozostałych pilotów jest rzucenie markera (małego woreczka z piaskiem) jak najbliżej środka tego krzyża. Zwycięzcą zostaje pilot, który rzuci marker najbliżej. Jeśli nikt nie trafi w promieniu 20 m, wówczas zwycięzcą jest pilot balonu - lisa.
Sobota 6 lipca - godz. 18 - drugi start balonów. Podobnie jak w locie piątkowym, rozegrana zostanie konkurencja "Pogoń za lisem". Decyzja o rozegraniu tej samej konkurencji po raz drugi jest ściśle związana z przypadkowością, mogącą mieć wpływ na wyniki. Czasami okazuje się, że balony, których piloci wcale nie chcieli rywalizować, lądują najbliżej lisa. To za sprawą zmiennych wiatrów, które w pełni mają wpływ na przebieg lotu. Dodatkowym utrudnieniem jakie wprowadzamy w tej konkurencji jest jednorazowa szansa. Każdy pilot dostaje tylko jeden marker. I to pilot decyduje, kiedy go rzuci - czy zrobi to w pierwszym locie, czy może w drugim, dając sobie więcej szans, ale też przyjmując większe ryzyko.
Godz. 22.00 - Nocna Gala Balonów
To prawdziwa uczta dla Publiczności. Balony ustawione w półkolu przed trybunami na boisku bocznym OSiR w całkowitej ciemności podświetlane są przez pilotów. To wszystko w rytm doskonale dobranej muzyki. Całym przedstawieniem kierował będzie dyrygent Marcin Jaczewski.
Nocna Gala Balonów to przedstawienie dedykowane specjalnie dla naszych widzów. Pragniemy, aby wiedzieli Państwo, że jest to bardzo ciężka praca dla wszystkich załóg, a przede wszystkim mocne nadwyrężenie sprzętu. Jednak nasi piloci dokładają wszelkich starań, aby odwdzięczyć się mieszkańcom miasta za tak wspaniałe przyjęcie już przez tyle lat. W praktyce jeszcze żaden pilot nie odmówił udziału w Nocnej Gali. Dlatego zwracamy się z ogromną prośbą abyśmy wszyscy w tej Gali uczestniczyli. Nie szczędźmy braw i okrzyków. Załogi to wszystko słyszą i doceniają Państwa zaangażowanie :) :)
Na Nocnej Gali z pewnością zobaczymy balon SZCZECINEK stojący w centralnym jej punkcie. Pozostałe balony ustalone zostaną podczas briefingu z pilotami.
Niedziela 7 lipca - trzeci Start Balonów
To specjalny ukłon w kierunku fotografów i filmowców. Bowiem balony startujące o wschodzie słońca dają niepowtarzalny widok w połączeniu z pięknymi barwami. Podczas tego lotu nie rozegramy konkurencji. Ten lot nazwany został wśród naszych pilotów "Just for Fun". I jest to po prostu radość z przeżywania lotu i podziwiania z ziemi balonów nad miastem o wczesnym niedzielnym poranku.
Godz. 18.00 - czwarty Start Balonów
Rozegranie konkurencji Splash-or-Grab. W wolnym tłumaczeniu "Chlapnij w wodę lub zgarnij nagrodę".
To autorska konkurencja twórców Festiwalu Balonowego w Szczecinku. Nigdzie indziej na świecie nierozgrywana. Idea konkurencji pochodzi od słynnej "Fly in", jednak wykorzystaliśmy nieograniczony potencjał naszego miasta jakim jest jezioro i możliwość zgromadzenia publiczności wokół jeziora. W konkurencji "Fly in" chodzi o to, że pilot otrzymuje koordynaty miejsca do którego ma dolecieć. W naszej konkurencji pilot również otrzymuje koordynaty, ale utrudnieniem jest to, że cel jest na wodzie, a pilot dostaje zadanie w trzech wymiarach. A więc nie tylko musi nadlecieć nad punkt, ale także musi zejść odpowiednio nisko nad tym punktem, żeby zgarnąć flagę - dokładnie 3 metry nad taflą wody. No i tu pojawia się utrudnienie, bo balon ma swój czas reakcji. A zatem jeśli schodzenie nad wodą będzie zbyt szybkie, balon nie wyhamuje i dotknie tafli wody. Jeśli natomiast opadanie będzie zbyt wolne, pilotowi nie uda się zgarnąć flagi.
Udając się na pomost lub brzeg jeziora, należy pamiętać, że widowiskowość tej konkurencji ściśle zależy od wiejącego wiatru. Jeśli wiatr jest silniejszy, balony za zwyczaj przelatują jeden po drugim, czasem w dłuższych odstępach. Jeśli natomiast nie ma witru, wszystkie balony prawie jednocześnie pojawiają się nad taflą wody, robiąc niesłychane widowisko, łącznie z odbiciem lustrzanym. Tutaj również zachęcamy wszystkich fotografów, aby uzbroili się we wszystkie dostępne sprzęty. Jeśli nie będzie wiało to taka okazja na kalendarzowe zdjęcia zdarza się bardzo rzadko.
Miejsca parkingowe
Na całym terenie OSiR nie ma możliwości parkowania samochodów. Dodatkowo w sobotę 6 lipca wyłączona będzie z ruchu część ul. Mickiewicza (do ul. Kamińskiego) oraz część ul. Piłsudskiego (do ronda przy kościele). Ulice te oraz teren Festiwalu przeznaczone są wyłącznie dla samochodów obsługujących balony oraz samochodów organizatorów i służb porządkowych i ratunkowych.
Do Państwa dyspozycji pozostają parking przy basenie (wjazd od ul. Szczecińskiej). Samochody można również parkować przy Placu Kamińskiego (część trawiasta), parkingi przy ul. Wyszyńskiego. Ponadto istnieje dużo parkingów osiedlowych w promieniu nie większym niż 2 km od terenów Festiwalu.
Uwaga: Organizator zastrzega sobie możliwość wprowadzenia drobnych zmian w programie Festiwalu, szczególności w części dotyczącej organizacji. Wszelkie zmiany publikowane będą niezwłocznie, m.in. w formie aktualizacji na stronie Facebookowej Festiwalu.
Warto zaznaczyć, że od lat sponsorem strategicznym Festiwalu jest firma Kronospan.
Tekst, foto, wideo: Sławomir Włodarczyk
Montaż filmu: Marzena Góra