Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 03.11.2019 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Bogatsze place zabaw

Ścieżka zdrowia, stonoga, bocianie gniazdo, zjazd linowy a nawet bujaki Tukan i Wieloryb.

Miasto ogłosiło przetarg na dostawę i montaż urządzeń na szczecineckich placach zabaw. Bogatszy stanie się m.in. obiekt Centralnego Placu Zabaw przy ul. Jasnej. Również plac zabaw przy ul. Kołobrzeskiej otrzyma nowe urządzenia. Przetarg nosi tytuł: "Dostawa i montaż urządzeń na place zabaw w Szczecinku" i wynika z realizacji tegorocznego Budżetu Obywatelskiego.

Jakie urządzenia trafią do dyspozycji najmłodszych mieszkańców Szczecinka? M.in. ścieżka zdrowia, stonoga, huśtawka wagowa, sześciobok sprawnościowy, samochodzik, huśtawka podwójna plus bocianie gniazdo, zjazd linowy (25 m), lokomotywa oraz bujaki Tukan i Wieloryb. Również urządzenia zabawowe do dyspozycji dzieci niepełnosprawnych.  

https://miastozwizja.pl/bogatsze-place-zabaw

Politycy w audycji „Po Słowie” rozmawiali m.in. o protestach wyborczych

Jerzy Hardie-Douglas: Przekupstwami nie udało się nikogo wyciągnąć z opozycji, spośród tych którzy zostali senatorami, no to trzeba użyć innych metod. To jest tak proste jak budowa cepa

Politycy z naszego regionu w audycji „Po Słowie” w Radiu Koszalin rozmawiali m.in. o protestach wyborczych. Goście audycji dyskutowali również o tzw. aferze Banasia - szefa Najwyższej Izby Kontroli oraz „Tęczowym piątku”.

Zaproszenie red. Anny Popławskiej przyjęli: Poseł elekt Jerzy Hardie-Douglas, Marcin Bedka - Konfederacja, Czesław Hoc - poseł elekt Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Wezgraj - Lewica oraz Jan Głodny - Polskie Stronnictwo Ludowe.

Pierwszym problemem w dyskusji były protesty wyborcze. Głos zabrał Czesław Hoc:

- Są protesty PiS, ale też KO. Jeżeli wnosi je PiS to jest to jakieś bardzo dziwne, wręcz niedemokratyczne. Protesty to jest argument za demokracją. Totalna opozycja mówi, że to dyktatura, że to totalitarne państwo i w tej dyktaturze władza rządząca prosi niezależne sądy o możliwość kontroli sprawdzenia, wcześniej nie przesądzając o niczym. Tak przyzwala konstytucja, tak pozwala kodeks wyborczy. Gdyby było to państwo niedemokratyczne, PiS miałoby co najmniej 98 senatorów i ponad 240 posłów, jak w czasach PZPR i PRL. Proszę też zwrócić uwagę, że kandydat w naszym okręgu wygrał wybory 320 głosami. Głosów nieważnych było 3344, w tym kart z dwoma krzyżykami było 67 a kart pustych ponad 2 tys. W tym wypadku wszystko jest możliwe. Oczywiście nikt nikogo nie posądza, nie osądza, natomiast co podkreślam wnosząc protest wyborczy korzystamy z praw demokracji.

Ripostował Jerzy Hardie-Douglas:

- Może dojść do takiego paradoksu, że za każdym razem przegrany żądałby powtórnego przeliczenia głosów. Musi być przecież jakiś konkretny powód ku temu, żeby te głosy ponownie liczyć. Ja wiedząc od pani redaktor o czym będziemy rozmawiać przeczytałem treść protestu PiS, którego chyba poseł Hoc nie czytał. Cytuje jego uzasadnienie: "Z powyższego wynika, że ustalenie iż 10 procent głosów zostało nieprawidłowo uznane za nieważne, zaś w rzeczywistości powinny być uznane jako głosy poparcia dla kandydata komitetu PiS, decyduje o tym, że najwięcej głosów uzyskał kandydat… komitetu wyborczego PiS". No ja podobnej bzdury już dawno nie słyszałem. Głosy nieważne powinny trafić do kandydata PiS!? Taka jest retoryka tego protestu. To kompletny idiotyzm. (…) Te głosy zostały przez komisję wyborczą w danym okręgu uznane jako głosy nieważne. Nie było żadnych protestów ani od obserwatorów PiS, ani od członków komisji i nie wiem skąd domniemanie, że tu doszło do jakiś nadużyć. Gdyby taka przesłanka była to oczywiście trzeba byłoby jeszcze raz te głosy przeliczać. Natomiast tu mamy szczyty absurdu. Przekupstwami nie udało się nikogo wyciągnąć z opozycji, spośród tych którzy zostali senatorami, no to trzeba użyć innych metod. To jest tak proste jak budowa cepa.

Foto: Polskie Radio Koszalin

https://miastozwizja.pl/politycy-w-audycji-po-slowie-rozmawiali-min-o-pr...

https://www.youtube.com/watch?v=LPfqCtOLd5A

Oddaliśmy 31,5 litra krwi

W akcji udział wzięło 70 dawców

W ostatnią niedzielę na parkingu przy ratuszu zaparkował krwiobus, w którym przez sześć godzin mieszkańcy naszego miasta mogli oddawać swoją krew, a tym samym przyczynić się do ratowania ludzkiego życia. Akcja została zorganizowana przez wolontariuszy z Zespołu Szkół Technicznych. To już druga taka inicjatywa młodych uczniów, którzy kolejny raz zaprosili mieszkańców do wspólnej pomocy i „wzbogacenia” banku krwi mogącej uratować komuś zdrowie i życie.

- Podczas tej akcji osoby, które chciałyby po raz pierwszy oddać krew, jak i kontynuować swoją dobroczynność na rzecz innych, mogą przyjść, oddać krew, poświecić cząstkę siebie dla kogoś innego i w ten sposób pomagać innym – powiedział nam w trakcie trwania niedzielnej akcji Maksymilian Grzegorczyk, koordynator wolontariatu.

Okazało się, że pomimo niesprzyjającej pogody, szczecinecczanie nie zawiedli. Tego dnia w krwiobusie przyjętych zostało 70 dawców. Łącznie oddali oni 31,5 litra krwi. Jak zapowiadają wolontariusze z ZST to na pewno nie ich ostatnia tego typu inicjatywa.

https://miastozwizja.pl/oddalismy-315-litra-krwi

Więcej miejsc siedzących na przystankach autobusowych

Miasto zleciło wykonanie 24 dodatkowych siedzisk. Już dotarły do Szczecinka

Dodatkowe siedziska właśnie pojawiły się na przystankach. To spowodowało podwojenie ilości miejsc siedzących.

https://miastozwizja.pl/wiecej-miejsc-siedzacych-na-przystankach-autobus...

PGK w pełni przygotowane do zimy

Spółka dysponuje nowym, zakupionym w minionym roku sprzętem

PGK, odpowiedzialne m.in. za zimowe utrzymanie miasta, zakończyło gromadzenie soli oraz piachu, które w przypadku opadów śniegu i oblodzeni będą mogły służyć do posypywania ulic i chodników. Obecnie w swoich magazynach przedsiębiorstwo składuje kilkaset ton soli, po którą sięgną pracownicy w razie konieczności walki z oblodzeniami. Na tegoroczne opady „czeka” także kolejne kilkaset ton piachu.

- Do zimy jesteśmy przygotowani już od kilku miesięcy – mówi nam Tadeusz Chruściel, wiceprezes PGK. – Mamy magazyn wypełniony po brzeg solą. Mamy także pewną rezerwę u dostawcy i gdyby nam jej zabrakło, to jeszcze jest on w stanie nam dostarczyć sól w dość szybkim czasie.

https://miastozwizja.pl/pgk-w-pelni-przygotowane-do-zimy-0

Rowery zrobią sobie zimową przerwę

Stacje planowo mają być czynne do 3 listopada

Możliwość wypożyczenia przez mieszkańców i przyjezdnych gości jednośladu ze Szczecineckiej Wypożyczalni Rowerów Miejskich i poruszania się nim po mieście za darmo lub za symboliczną opłatą wyjątkowo przypadła do gustu wielu osobom. Również po zakończeniu sezonu wakacyjnego mieszkańcy chętnie korzystają z jednośladów.

Jednak ci, którzy od kilku miesięcy poruszają się po mieście głównie za pomocą wypożyczanych jednośladów, wkrótce będą musieli rozejrzeć się za innym środkiem transportu, bardziej przystosowanym do coraz bardziej niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wkrótce bowiem miejskie rowery udadzą się na zasłużony, zimowy odpoczynek.

- Pogoda zdecydowanie coraz bardziej nie sprzyja rowerzystom. Póki jest ciepło i panują warunki umożliwiające bezpieczną  jazdę, miejskie rowery oczywiście będą dostępne do dyspozycji mieszkańców. Później „zrobią sobie” zimową przerwę – mówi Tomasz Merk, prezes zarządu Komunikacji Miejskiej.

Szczecineckie wypożyczalnie rowerów miejskich mają być czynne do niedzieli, 3 listopada. Później stacje zostaną wyłączone i przygotowane na nadchodzące chłodne dni. Rowery zimą przejdą przeglądy, ewentualne naprawy i konserwacje i ponownie zadokują w stacjach wraz z zakończeniem zimy.

https://miastozwizja.pl/rowery-zrobia-sobie-zimowa-przerwe-0

Drogowcy widzą już metę

Prace na budowie obwodnicy Szczecinka trwają do późnych godzin wieczornych

Dobiegają końca roboty na budowie szczecineckiej obwodnicy w ciągu drogi ekspresowej S11. Drogowcy pracują do późnych godzin wieczornych. Po przejezdnym już szlaku porusza się wiele samochodów należących do firm wykonujących ostatnie prace.

https://miastozwizja.pl/drogowcy-widza-mete

W parku stanęły nowe kosze

Wyposażone są w podajniki torebek na psie nieczystości

https://miastozwizja.pl/w-parku-stanely-nowe-kosze

Nasz cmentarz ma ponad sto lat i należy do najpiękniejszych na Pomorzu

Cmentarz w Szczecinku położony wzdłuż ul. Słupskiej i Cieślaka powstał pod koniec XIX stulecia. Nekropolia liczy blisko 20 hektarów, położona jest na siedmiu wzniesieniach.

Tak do końca nie wiadomo ilu mieszkańców dawnego Neustettin i powojennego polskiego Szczecinka znalazło tu swój wieczny spoczynek. Według szacunków Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (przejęło cmentarz pod koniec lat 50 ubiegłego stulecia) na cmentarzu spoczywa około 40 tys. mieszkańców Szczecinka i okolicznych miejscowości.

https://miastozwizja.pl/cmentarz-ma-ponad-sto-lat-i-nalezy-do-najpieknie...

Obradowała Rada Miasta

W czwartek na sesji zebrała się Rada Miasta. Po załatwieniu spraw regulaminowych radni dokonali zmian w tegorocznym budżecie miasta oraz w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2019-2029. M.in. zrezygnowano z wydatków planowanych w tym roku na remont dworca PKP.

W dalszej części obrad Rada zdecydowała o udzieleniu pomocy finansowej Gminie Szczecinek z przeznaczeniem na dofinansowanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwdzie Wielkiej oraz podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustanowienia jednorazowego świadczenia dla osób i rodzin zamieszkałych na terenie Miasta Szczecinek poszkodowanych w wyniku pożaru w firmach OPAK i LOPAK.

https://miastozwizja.pl/obradowala-rada-miasta-16

Burmistrz o przejęciu dworca PKP

Daniel Rak: Nasze życzenia to pobożne życzenia. Wszystko zależy od partii rządzącej

Na sesji Rady Miasta, radny Andrzej Grobelny (PiS) dopytywał burmistrza Daniela Raka o dalsze losy dworca PKP.

- To dla mnie pytanie dość trudne, ponieważ losy nieruchomości zawsze zależą od jego właściciela i od decyzji jakie podejmie - odpowiedział burmistrz.

- My wielokrotnie podejmowaliśmy próby przejęcia dworca. Do dziś bez żadnych efektów. Obecnie dworzec nadal jest własnością skarbu państwa w imieniu, którego zarządza nim spółka PKP Nieruchomości.

- Dziś trudno mi powiedzieć jak się będzie finalizowała sprawa przejęcia tej nieruchomości i czy w ogóle do niej dojdzie. W 2017 r. Rada Miasta podjęła uchwalę, że możemy przejąć dworzec i przeznaczyć je pod funkcje związane z komunikacją i szeroko rozumianą kulturą. Okazuje się, że ta uchwała jest sprzeczna z zapisami jakie obowiązują w PKP Nieruchomości, a mianowicie, że dworzec może być przekazany pod warunkiem, że obiekt będzie związany wyłącznie z funkcją komunikacji i ruchem pasażerskim na kolei.

 Burmistrz ujawnił, że po raz kolejny będzie na ten temat rozmawiał z wiceminister środowiska Małgorzatą Golińską.

- Będziemy rozmawiać m.in. na temat tego dworca - mówił burmistrz. - Sytuacja jest taka, że wszystko zależy od rządzącej partii i nasze życzenia są pobożnymi życzeniami. Mam nadzieję, że na kolejnych sesjach będę mógł udzielić panu radnemu bardziej precyzyjnych odpowiedzi.  

https://miastozwizja.pl/burmistrz-o-przejeciu-przez-miasto-dworca-pkp

Wielkie serca mieszkańców Szczecinka

Wszystkich Świętych - kwesta na cmentarzu. Cel - wsparcie dla Hospicjum im. Św. Franciszka z Asyżu.

W piątek kwestujących mogliśmy spotkać zarówno na terenie samego cmentarza, jak i przy wejściach wiodących na nekropolię – m.in. przy bramie głównej od strony ul. Cieślaka, przy bramie zlokalizowanej w sąsiedztwie siedziby PKS czy w pobliżu wejścia na cmentarz wojenny. Podobne zbiórki przeprowadzane były także na mniejszych cmentarzach znajdujących się na terenie naszego powiatu.

Podobnie, jak to miało miejsce w poprzednich latach, tak i tym razem w rolę kwestujących wolontariuszy wcieliły się osoby, które na co dzień pełnią funkcje publiczne lub aktywnie uczestniczą w życiu Szczecinka, m.in. burmistrz Daniel Rak i jego zastępca Maciej Makselon. Także przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź, radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Jakub Hardie-Douglas, radni Rady Miasta, szefowie oraz pracownicy spółek miejskich, powiatowi samorządowcy, funkcjonariusze Straży Miejskiej, a także harcerze oraz wolontariusze.

Na cmentarzu kwestowali też poseł na Sejm ROP Jerzy Hardie-Douglas i wiceminister Małgorzata Golińska.

https://miastozwizja.pl/wielkie-serca-mieszkancow-szczecinka

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra/PRK