Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 08.12.2019 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

W centrum miasta „wyrosło” świąteczne drzewko

Montaż choinki rozpoczął się późnym popołudniem i trwał kilka godzin

To nie jedyne świąteczne akcenty, jakie pojawiły się w centrum miasta. Iluminacje zostały także zamontowane na latarniach na ul. Boh. Warszawy i ul. Bartoszewskiego. Świąteczny wygląd zyskało także wiele innych szczecineckich ulic - podświetlane ozdoby oświetlają również m.in. ulicę Wyszyńskiego czy ul. Mickiewicza.

Pojawiło się także kilka nowości. W tym roku miasto zakupiło kilkadziesiąt kolejnych  ozdób, które ozdabiają miejskie latarnie.

https://miastozwizja.pl/w-centrum-miasta-wyroslo-swiateczne-drzewko-0

Karpie czekają na klientów i Wigilię

Za ile kupimy króla ryb?

Karpie - ryby, bez której trudno sobie wyobrazić tradycyjny polski wigilijny stół, opuściły już stawy hodowlane. Teraz pływają, w tzw. "zimochowach". Wszystko po to by pozbyć się mało przyjemnego zapachu mułu. Krótko przed wigilią zabiorą je hurtownicy i sprzedawcy. Chociaż tak po prawdzie, to już zabierają.

Karpia w Szczecinku można kupić nie tylko w "rybnych", ale i w marketach. Możemy też nabyć płaty, tusze czy dzwonki karpiowe. Ceny takich produktów są znacznie wyższe od żywej ryby i oscylują w granicach około 30 zł i więcej. Z pewnością jednak przed Wigilią będzie znacznie taniej.

https://miastozwizja.pl/karpie-czekaja-na-klientow-i-wigilie-1

Targi Edukacji i Pracy w Kronospan Design Center

W środę firma Kronospan gościła uczestników 18 Środkowopomorskich Targów Edukacji i Pracy GlobalLogic Job Fair. Stoiska zlokalizowano w hali Kronospan Design Center.

Wydarzenie zgromadziło wielu gości. Licznie przybyła też młodzież szczecineckich szkół średnich. Było po co, bo atrakcji było moc. Gości przywitała Prorektor ds. Kształcenia Politechniki Koszalińskiej prof. nadzw. dr hab. Danuta Zawadzka.

- Celem wydarzenia jest nie tylko prezentacja aktualnych ofert zatrudnienia, praktyk i staży, ale także wymiana informacji, dotyczących rynku pracy b- mówi "Miastu z Wizją" Beata Rafalo, rzecznik prasowy firmy Kronospan.

- Środkowopomorskie Targi Edukacji i Pracy stały się już tradycją i wizytówką organizatora - Politechniki Koszalińskiej. Kronospan od kilku lat ściśle współpracuje z uczelnią, czego efektem jest między innymi utworzenie kierunku Inżynierii i Automatyzacji w Przemyśle Drzewnym, filii Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku.

https://miastozwizja.pl/targi-edukacji-i-pracy-w-kronospan-design-center-0

Oświadczenie burmistrza Szczecinka dot. wyroku sądu

W środę w Sądzie Rejonowym w Szczecinku swój finał miała opisywana przez nas wielokrotnie sprawa dotycząca kursów języka angielskiego. Oskarżonym był m.in. burmistrz Daniel Rak. Sędzia wydał wyrok 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Przed południem na dziedzińcu ratusza odbył się krótki briefing prasowy, w trakcie którego główny specjalista ds. promocji i kontaktów z mediami Urzędu Miasta Mateusz Ludewicz odczytał oświadczenie burmistrza. Wyrok jest nieprawomocny, a tym samym wciąż burmistrz uznawany jest za niewinnego. Zapowiedział on także odwołanie się od decyzji sądu.

„Pan burmistrz nie zamierza dyskutować  i podważać dzisiejszych rozstrzygnięć sądu. Pomimo to, głęboko się z nimi nie zgadza. Burmistrz Daniel Rak od początku procesu podkreślał, że w przedmiotowej sprawie czuje się niewinny i nadal to oświadczenie podtrzymuje. Niezwłocznie po zapoznaniu się z uzasadnieniem wydanego wyroku wniesione zostanie odwołanie od dzisiejszego wyroku do Sądu Okręgowego w Koszalinie. Jesteśmy przekonani, że sąd odwoławczy przychyli się do podniesionej w nim argumentacji i oddali wszystkie zarzuty prokuratury.

Dzisiejszy wyrok jest nieprawomocny i w świetle obowiązującego prawa Burmistrz Miasta Szczecinek jest niewinny. Chciałbym poinformować wszystkich mieszkańców Szczecinka, że Urząd Miasta funkcjonuje w normalnym trybie. Dzisiejszy wyrok nie ma żadnego wpływu na pracę poszczególnych wydziałów i urzędników.”

https://miastozwizja.pl/oswiadczenie-burmistrza-szczecnka-dot-wyroku-sadu

https://www.youtube.com/watch?v=bNmamZ4rR90&feature=emb_logo

Fallaces enim sunt rerum species, quibus credidimus

(Zdradliwe są pozory rzeczy, które uznaliśmy za prawdziwe) – Seneka Młodszy

Felieton Posła Jerzego Hardie-Douglasa

Jestem wstrząśnięty wyrokiem Sądu Rejonowego w Szczecinku, w sprawie tzw. „kursów angielskiego”. Jestem wstrząśnięty absurdalnym wyrokiem skazującym Burmistrza Miasta, Daniela Raka na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Za nieco ponad rok skończę siedemdziesiąt lat. Widziałem dużo, ale to co stało się 4 grudnia w Sądzie Rejonowym w Szczecinku, to tak rażąca niesprawiedliwość, że trudno mi znaleźć słowa na odpowiedni komentarz.

Sądy są (a przynajmniej powinny być) niezależne, a działający w nich sędziowie, są tylko ludźmi i mogą popełniać błędy. Tak to sobie tłumaczę. Taki błąd popełniła Pani sędzia Pydych. Jest mi przykro i mogę tylko mieć nadzieję, że w apelacji zostaną wytknięte błędy jakie popełniła. Nie tylko proceduralne, które jak sądzę powinny doprowadzić do unieważnienia całej rozprawy, ale też te merytoryczne, które spowodowały, iż pani Sędzia uwierzyła w całkowicie niezgodną z prawdą wersję wydarzeń.

Jestem jedną z nielicznych osób (jeśli nie jedyną), które wiedzą jak było naprawdę. A było tak, że urzędnik ratusza odpowiedzialny za przygotowanie kursu nauki języka angielskiego, delikatnie mówiąc, źle wykonał swoją pracę. A potem starając się to „naprawić” i pewnie bojąc się do pewnego stopnia mojej reakcji, zaczął brnąć w wielokrotne łamanie prawa. Fałszował listy uczestników kursu, wpisywał „martwe dusze”, podrabiał podpisy. Daniel Rak, będący w tym czasie wiceburmistrzem, wykazał maksimum inwencji i determinacji by nie dopuścić do przekazania do Urzędu Pracy, który to Urząd był instytucją dystrybuującą pieniądze na dofinansowanie kursu, nieprawdziwych danych. O całym matactwie i trudnych do racjonalnego wytłumaczenia kombinacjach urzędnika, dowiedział się po powrocie z urlopu. Mówiłem o tym w trakcie procesu zeznając pod przysięgą jako świadek i powtarzam to teraz. Daniel Rak jest całkowicie niewinny i powinien otrzymać za swoją postawę pochwałę, a nie karę. A jednak zamiast nagrody otrzymał niezwykle krzywdzący Go wyrok.

Nie mam powodu przypuszczać by pani Sędzia wydała wyrok pod wpływem jakiś nacisków politycznych. Mam nadzieję, że nie. Myślę, że najnormalniej w świecie się pomyliła. A może chciała zaistnieć i pokazać jaka jest niezłomna i jak surowo karze każdego, niezależnie od pełnionej przez niego funkcji, czy pozycji zawodowej. Albo też, co wydaje mi się najbardziej prawdopodobne, rzeczywiście uwierzyła w bajki opowiadane przez urzędnika Ratusza, będącego jednym z oskarżonych. Uwierzyła w jego linię obrony i w twierdzenie, że wszystko co robił, robił na polecenie Burmistrza Raka.

Jednak moim zdaniem, w całej sprawie zbyt mało został wyeksponowany fakt spotkania Daniela Raka i Jego obrońcy mec. Mirosława Wacławskiego, z prokuratorem w Koszalinie. To spotkanie pokazuje drugie dno tej sprawy. Wtedy to, prokurator jednoznacznie dał do zrozumienia, iż uważa że sprawa powinna być warunkowo umorzona, powiedział że jest mu głupio, ale ma zbyt silne naciski swoich przełożonych (tu wskazywał na pokój szefa prokuratury wojewódzkiej!), którzy nakazali mu wniesienie aktu oskarżenia.

Sprawa w której „poszkodowanym” miał być Urząd Pracy, a niby to zyskującym na planowanym „szwindlu” Urząd Miasta, dotyczy kwoty ok. 60 tys. zł. W rozliczeniach między samorządami to kwota drobna.  Do tego pieniądze te zostały zwrócone do Urzędu Pracy przed rozpoczęciem dochodzenia, co w myśl art.297 par 1 i 3 KK, powoduje, że nie można mówić o przestępstwie. Dzięki Danielowi Rakowi, do żadnego oszustwa nie doszło. A jednak, wbrew temu oczywistemu faktowi, śledztwo rozpoczęto. Ówczesny Komendant Policji w Szczecinku, który nigdy nie ukrywał niechęci do „ratuszowej władzy”, nie po raz pierwszy niezwykle gorliwie „pilnował” przebiegu dochodzenia.

Prokuratura postawiła zarzuty, a prokurator, który chciał sprawę umorzyć, a w części umorzyć warunkowo(żeby było jasne jak się wydaje, już nie pracuje w prokuraturze), przymuszony przez swych przełożonych, w końcu wniósł akt oskarżenia. Wcześniej akta sprawy były „studiowane” przez Prokuraturę Krajową! Dlatego trudno oprzeć się wrażeniu, że sprawa ma podtekst polityczny. Robiono wszystko by wyrok zapadł przed wyborami samorządowymi, w których Daniel Rak był faworytem do fotela burmistrza Szczecinka. I mały włos a ten plan by się powiódł.

A na koniec tej groteskowej sprawy, pani Sędzia wydaje zupełnie nieadekwatny do skali „przestępstwa” wyrok. Zauważmy przestępstwa do którego w ogóle nie doszło!

Może jestem naiwnym idealistą, ale zawsze wierzyłem i wierzę nadal, że w końcu prawda zwycięży. A prawda jest taka, że Daniel Rak jest w tej sprawie całkowicie niewinny. Być może można mówić o zaniedbaniu nadzoru nad pracownikiem, ale przez trzynaście lat swojego burmistrzowania byłem zwolennikiem wykazywania dużego zaufania do pracy moich podwładnych. Te nawyki przejął też burmistrz Daniel Rak. Należy pamiętać, że byliśmy w dwójkę odpowiedzialni za wydatkowanie z budżetu miasta ok 150 mln zł rocznie To powodowało, że w drobnych projektach, rzędu kilkudziesięciu tysięcy zł, oddawaliśmy całkowity nadzór nad pracą urzędników dyrektorom poszczególnych wydziałów.

Ten wyrok to jakiś „kosmos”. Dlatego proszę mieszkańców Szczecinka by uwierzyli, że Ich miastem rządzi człowiek, który może popełnia czasem błędy, może nie jest idealny, może nie spełnia zawsze wszystkich ich oczekiwań, ale stara się i jest w 100% uczciwy. Czas pokaże, że mam rację.

Jerzy Hardie-Douglas

https://miastozwizja.pl/fallaces-enim-sunt-rerum-species-quibus-credidimus

Szczecinek w oczekiwaniu na święta

Święta Bożego Narodzenia i Nowy 2020 rok tuż, tuż. Plac Wolności przed ratuszem został już świątecznie udekorowany. Za kilka dni rozbrzmiewać będzie kolędami podczas V Jarmarku Świątecznego.

Zapraszamy na spacer (najlepiej tuż po zachodzie słońca) na reprezentacyjny plac grodu nad Trzesieckiem. Wrażenia są niesamowite.

https://miastozwizja.pl/szczecinek-w-oczekiwaniu-na-swieta

Remonty ulic, dróg i chodników

W 2020 roku oprócz dużych inwestycji będą też "drobne", ale bardzo wyczekiwane przez mieszkańców Szczecinka

O planowanych przyszłorocznych szczecineckich inwestycjach pisaliśmy w artykule: "Budżet Szczecinka na 2020 rok - znamy założenia"

https://miastozwizja.pl/budzet-szczecinka-na-2020-rok-znamy-zalozenia

Dość powiedzieć, że miasto zaplanowało na różnego rodzaju zadania inwestycyjne 22,5 mln zł, przy własnym wkładzie - 17,5 mln zł. Ale tzw. duże inwestycje to nie wszystko. Będą też mniejsze, które również pochłoną niemałe środki budżetowe.

https://miastozwizja.pl/remonty-ulic-drog-i-chodnikow-1

Tu będzie Młodzieżowy Dom Kultury

Dyr. SAPiK-u Kamil Klimek: Nasze dzieci będą mogły się tam uczyć, spędzać wolny czas i realizować swoje hobby w dużo lepszych warunkach

W sierpniu br. miasto stało się właścicielem okazałego obiektu zlokalizowanego przy ul. Kościuszki 20. To tu wcześniej przez wiele lat swoją siedzibę miało Nadleśnictwo Szczecinek. Wkrótce budynek doczeka się nowych „lokatorów”. W obiekcie zarządzanym obecnie przez Samorządową Agencję Promocji i Kultury swoje miejsce spotkań znajdą różnego rodzaju kluby. Tu również mają odbywać się zajęcia poszczególnych sekcji zajęć, które dotychczas organizowane były w budynku SAPiKu przy ul. Kilińskiego.

https://miastozwizja.pl/tu-bedzie-mlodziezowy-dom-kultury

Jerzy Hardie-Douglas otworzył swoje biuro poselskie

Mieszkańcy będą mogli spotkać się tu z posłem, a także skorzystać z porad prawnych

We wtorek miało miejsce otwarcie biura poselskiego Jerzego Hardie-Douglasa. W trakcie krótkiego spotkania z przedstawicielami lokalnych mediów poseł za ich pośrednictwem zaprosił wszystkich mieszkańców naszego miasta i powiatu do odwiedzin. Biuro poselskie mieści się przy ul. Wyścigowej 7. Lokalizacja ta została wybrana nieprzypadkowo. Lokal znajduje się na parterze budynku, nie wiodą do niego również żadne schody czy inne „przeszkody”, które mogłyby stanowić nie lada wyzwanie dla osób niepełnosprawnych. Do biura bez problemu mogą zatem dostać się osoby poruszające się o kulach czy na wózkach inwalidzkich.

- Od dziś zaczynamy oficjalnie pracę w nowym biurze poselskim. Jest taki zwyczaj, że posłowie często otwierają swoje biura z dużą fetą,  z szampanem. Postanowiłem zrobić to trochę skromniej i po prostu przekazać mieszkańcom Szczecinka, że biuro już jest czynne – mówi poseł Jerzy Hardie-Douglas.

- Biuro będzie działać w oparciu o moich współpracowników, m.in. panią Zofię Białkowską. Myślę, że większości mieszkańców powiatu szczecineckiego jest ona dobrze znana, ponieważ przez wiele lat była sekretarzem powiatu. Pani Zofia będzie kierownikiem biura i będzie tu pracowała we wtorki i w piątki od godz. 10 do godz. 16. I w te dni będzie można tutaj przyjść i porozmawiać z panią kierownik biura. A jeżeli będzie taka potrzeba i mieszkańcy powiatu szczecineckiego będą chcieli zobaczyć się ze mną, to za pośrednictwem pani Zofii będzie można takie spotkanie umówić.

W biurze poselskim Jerzego Hardie-Douglasa każdy z mieszkańców powiatu będzie mógł także skorzystać z możliwości otrzymania porady prawnej, których udzielał będzie radca prawny Cezary Klamka.

– Pan Cezary jest zatrudniony w biurze poselskim, żeby mi pomagać jako posłowi, który na prawie się nie zna, a od czasu do czasu będę chciał przygotowywać zapytania poselskie oraz interpelacje i w związku z tym dobrze jest mieć takie sprawne zaplecze. A skoro prawnik jest, to postanowiliśmy, że mieszkańcy będą mogli umówić się z nim za pośrednictwem pani Zofii lub telefonicznie i uzyskać od niego poradę prawną.

https://miastozwizja.pl/jerzy-hardie-douglas-otworzyl-swoje-biuro-poselskie

W przyszłym roku w Szczecinku ruszy program teleopieki dla seniorów. To jedna z przedwyborczych obietnic obecnego burmistrza Daniela Raka, która również doczeka się realizacji. Pieniądze na realizację tego przedsięwzięcia zostały zabezpieczone w budżecie na 2020 rok. Burmistrz wydał także zarządzenie, które jasno określa zasady i warunki korzystania ze szczecineckiego programu teleopieki. Dodajmy, że usługa ta jest bezpłatna. Kto może liczyć na otrzymanie opaski?

Usługa teleopieki będzie świadczona dla mieszkańców Szczecinka w wieku 70+. Jednak w uzasadnionych przypadkach będą mogli z niej skorzystać również seniorzy w wieku minimum 60 lat, a każda z takich sytuacji będzie rozpatrywana indywidualnie.

https://miastozwizja.pl/niebawem-ruszy-program-teleopieki-dla-seniorow

Pyszna podróż do przeszłości z lat młodości

W czwartkowe popołudnie w Muzeum Regionalnym miał miejsce wernisaż wystawy pn. "Kryzysowa narzeczona". Zapewniamy Państwa - to pyszna podróż do naszej przeszłości i lat młodości.

- Wystawa skupia się na dwóch przełomowych momentach: latach 1945-50, gdy Polska zaczęła podnosić się z wojennych gruzów i przełomu lat 70/80, kiedy „mała stabilizacja” zakończyła się wraz z kryzysem ekonomicznym i stanem wojennym - mówi "Miastu z Wizją" kustosz wystawy Anna Dymna.

- Jak możemy zobaczyć, jednak nawet w najgorszych warunkach mieszkańcy Szczecinka dawali sobie radę z przeszkodami życia codziennego – przerabiali ubrania, przygotowywali posiłki z dostępnych produktów, majsterkowali czy wreszcie na półlegalnie zdobywali dobra z Zachodu.

Co możemy zobaczyć na wystawie? Stroje dla pań i panów, rzeczy osobiste, kosmetyki, papierosy, telewizory, gramofon z winylowymi płytami, plakaty z okresu festiwalu Solidarności, książki, elementy bielizny osobistej, najprawdziwsze nylony a nawet słynny sznur papieru toaletowego.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć i odwiedzenia Muzeum Regionalnego. Wystawa będzie eksponowana w Szczecinku do 26 stycznia 2020 roku.

https://miastozwizja.pl/pyszna-podroz-do-przeszlosci-i-naszej-mlodosci

Rozdajemy szczecineckie kalendarze na 2020 rok!

Aby je zdobyć odwiedźcie nasz fanpage na Facebooku

Samorządowa Agencja Promocji i Kultury tradycyjnie jak co roku przygotowała dla mieszkańców i sympatyków Szczecinka szczecinecki kalendarz ścienny trójdzielny na 2020 rok. W tym roku mamy także nowość – kalendarz planszowy z wyszczególnionym każdym miesiącem na osobnej planszy, a każda z nich została dodatkowo opatrzona zdjęciem przedstawiającym wybrany fragment miejskiej architektury lub upamiętniającym jakieś wydarzenie odbywające się w naszym mieście. Szczecineckie kalendarze bez wątpienia świetnie będą prezentowały się nie tylko na ścianie, ale i...pod choinką.

Dla naszych Czytelników mamy dwa szczecineckie kalendarze do wygrania. Aby je zdobyć wystarczy odwiedzić nasz fanpage na Facebooku, polubić go, odnaleźć post z naszą zabawą, polubić i udostępnić jako publiczny. Wśród osób które spełnią te warunki rozlosujemy dwoje zwycięzców, którzy otrzymają po jednym kalendarzu. Macie na to czas do poniedziałku (9 grudnia) do godz. 18.00. O wynikach losowania poinformujemy na naszym fanpage'u we wtorek (10.12).

https://miastozwizja.pl/rozdajemy-szczecineckie-kalendarze-na-2020-rok

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra