Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 25.11.2019 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

"Szkoda, że amunicją stały się dzieci", czyli polityczna gra SAPiK-iem

Jerzy Hardie-Douglas: Krzysztof Lis pręży muskuły, ale ta muskulatura jest bardzo przywiędła

Po wyborach samorządowych Starosta Krzysztof Lis wziął "rozwód" z Platformą Obywatelską i z lubością rzucił się w objęcia PiS-u. Rozpoczął też trudną do wytłumaczenia osobistą wojenkę z wieloletnim koalicjantem. Rezultat? Źle się dzieje w Szczecinku.

Po awanturze o szpital przyszła pora na Samorządową Agencję Promocji i Kultury oraz Szczecinecką Lokalną Organizację Turystyczną. Obie instytucje były dotąd prowadzone przez samorządy miasta i powiatu. Wspólnie i z sukcesami.

Ale to już przeszłość. Pokazała to m.in. ostatnia sesja Rady Powiatu Szczecineckiego. W największym skrócie - Starosta doszedł do wniosku, że trzeba SAPiKowi "uciąć" kasę.

Na sesji rozgorzała na ten temat emocjonalna dyskusja. Radna Katarzyna Balon (KO), na co dzień instruktor SAPiK, szefowa Klubu Tańca Towarzyskiego "Aida" stwierdziła m.in.: "Szkoda, że amunicją stały się dzieci".

Całość dyskusji o "sapikowej" kasie opisaliśmy w artykule: https://miastozwizja.pl/w-powiecie-burzliwie-o-finansowaniu-sapiku

Do sprawy odniósł się wieloletni burmistrz Szczecinka, dziś poseł na Sejm RP Jerzy Hardie-Douglas:

https://miastozwizja.pl/szkoda-ze-amunicja-staly-sie-dzieci-czyli-polity...

Miło jest nam poinformować, że właśnie ukazało się kolejne, listopadowe wydanie „Dzień Dobry Szczecinek”, w którym nasi Czytelnicy znajdą najważniejsze informacje o tym, co w ostatnim czasie wydarzyło się w naszym mieście.

Cieszymy się, że możemy spotykać się z Wami co miesiąc, aby dzielić się informacjami na temat najważniejszych bieżących wydarzeń dotyczących życia naszego miasta. Jednocześnie doceniamy to, że darzycie nas coraz większym zaufaniem, kontaktując się z nami i prosząc o pomoc lub interwencję w ważnych dla Was sprawach.

W najbliższych dniach do Państwa domów trafi kolejny numer miesięcznika „Dzień Dobry Szczecinek”. Życzymy miłej lektury.

Zachęcamy naszych Czytelników także do zajrzenia na ostatnią stronę wydania, gdzie czeka na Was krzyżówka z atrakcyjną nagrodą – podwójną wejściówką do kina na dowolnie wybrany seans.

https://miastozwizja.pl/ukazalo-sie-listopadowe-wydanie-dzien-dobry-szcz...

Szczecinecki Budżet Obywatelski 2020

Wypełnij wniosek, złóż projekt. Inwestycje za 800 tys. zł

https://miastozwizja.pl/wypelnij-wniosek-i-zloz-projekt-juz-dzis

https://www.youtube.com/watch?v=dL-2awvScN8&feature=emb_logo

W niedzielę zakończył się sportowy, wędkarski sezon na jeziorze Trzesiecko. Szczecineccy wędkarze i ich koledzy z innych miast regionu rywalizowali w zawodach "Drapieżnik 2019".

Na połów szczupaków, sandaczy i okoni wypłynęło 25 dwuosobowych załóg. Ryby pływały, ale nie żerowały, stąd też wyniki nie były nadzwyczajne. Nie oznacza to, że wędkarze wrócili "o kiju". Łącznie złowili 3 szczupaki, 2 sandacze i 26 okoni.

https://miastozwizja.pl/koniec-sezonu-wedkarskiego-na-trzesiecku

Szczecinek w oku kamer TV HOOKA

Znakomity obraz zawodów Trophy 2019

https://miastozwizja.pl/szczecinek-w-oku-kamer-tv-hooka

https://www.youtube.com/watch?v=XuONOaSbrec&feature=emb_logo

Kronospan przekazał miastu kolejnych 10 drewnianych domków

Będziemy mogli odwiedzić je podczas V Jarmarku Świątecznego. Wszystkie 30 stoisk zostało już zarezerwowanych

W trakcie Jarmarku na wszystkich odwiedzających czekać będzie mnóstwo atrakcji – oczywiście w bożonarodzeniowej oprawie. Również i tym razem świąteczne spotkanie, które odbędzie się na Placu Wolności, potrwa cztery dni - od 12 do 15 grudnia.

https://miastozwizja.pl/kronospan-przekazal-miastu-kolejnych-10-drewnian...

Wyższa pomoc finansowa dla byłych pracowników firm OPAK-u

Rada Miasta: Świadczenie w wys. 2700 zł przeznaczone jest na zaspokojenie bieżących potrzeb bytowych

https://miastozwizja.pl/wyzsza-pomoc-finansowa-dla-bylych-pracownikow-fi...

Mury pną się do góry, czyli hala sportowa w budowie

Trwa budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza. Budowlańcy są już na wysokości pierwszego piętra. Inwestycję za 9 mln zł realizuje firma "Telmax" z Człuchowa. Hala powinna być gotowa w grudniu przyszłego roku.

https://miastozwizja.pl/mury-pna-sie-do-gory-czyli-hala-sportowa-w-budowie

https://www.youtube.com/watch?v=YKPWgCYHyyA

Budżet Szczecinka na 2020 rok - znamy założenia

O tym, że przyszłoroczny budżet miasta będzie trudny, pisaliśmy kilkakrotnie. Trudny choćby ze względu na ubytki w dochodach samorządów, również Szczecinka spowodowanych niektórymi działaniami rządu.

Wiemy już, że planowane wydatki miasta na 2020 rok zamkną się kwotą blisko 190 mln zł. Z kolei wydatki przekroczą 203 mln zł. Deficyt w kwocie około 15 mln zł zostanie pokryty środkami pochodzącymi z wolnych środków w wys. blisko 2,8 mln zł oraz kredytem w wys. 12,5 mln zł.

Znamy też inwestycje, które będą realizowane w przyszłym roku.

https://miastozwizja.pl/budzet-szczecinka-na-2020-rok-znamy-zalozenia

SP5 specjalizuje się w sporcie

Burmistrz Daniel Rak: Zarówno dyrektor, jak i grono pedagogiczne cały czas starają się tworzyć optymalną ofertę dla dzieci, które chciałyby realizować swoje talenty sportowe

https://miastozwizja.pl/sp5-specjalizuje-sie-w-sporcie

https://www.youtube.com/watch?v=HL_k-qtF9VE&feature=emb_logo

Sejm: Poseł Jerzy Hardie-Douglas o służbie zdrowia

Te 6 proc. PKB na opiekę zdrowotną, o którym mówicie od kilka lat to jest gdzieś w kosmosie

Posłowie partii opozycyjnych nie zostawili suchej nitki nad expose Premiera Mateusza Morawieckiego. Głos w dyskusji zabrał też nasz poseł Jerzy Hardie-Douglas, członek Sejmowej Komisji Ochrony Zdrowia.

"Pani Marszałek, Wysoka Izbo. Truizmem jest mówienie o tym, że mamy kryzys w opiece zdrowotnej. Pan premier o tym doskonale wie, ale bardzo mało czasu poświęcił na to zagadnienie. Jestem lekarzem, praktykującym chirurgiem onkologiem i z przerażeniem patrzę na to, co się dzieje w opiece zdrowotnej. Mamy najniższy w Europie udział PKB w finansowaniu opieki zdrowotnej, mamy też olbrzymi deficyt jeżeli chodzi o lekarzy. Brakuje ich około 60 tys. Większość pielęgniarek jest w wieku powyżej 50 lat.

(…) Pan Premier źle to dzieli. Te 6 proc. PKB na opiekę zdrowotną, o którym mówicie od kilka lat, to jest gdzieś w kosmosie, gdzieś w przyszłości, a czas jest dzisiaj. Bardzo proszę by próbować to zmienić".

https://miastozwizja.pl/posel-jerzy-hardie-douglas-o-sluzbie-zdrowia

Jacek Pawłowicz przegrywa z Jakubem Hardie-Douglasem

Sąd apelacyjny w Szczecinie w całości oddalił powództwo o rzekome naruszenie dóbr osobistych

We wtorek Sąd Apelacyjny w Szczecinie w całości oddalił powództwo Jacka Pawłowicza przeciwko Jakubowi Hardie-Douglasowi. Teraz J. Pawłowicz, który poczuł się – zdaniem sądu niesłusznie – urażony słowami radnego wojewódzkiego będzie musiał także pokryć koszty postępowania dwóch sądowych rozpraw.

Sprawa dotyczy felietonu autorstwa radnego Jakuba Hardie-Douglasa pt. „American dream po szczecinecku”, który ukazał się na naszych łamach w styczniu 2018 roku. Opisana w nim została m.in. kwestia zaskakującego awansu Jacka Pawłowicza na wiceprezesa uzdrowiska w Połczynie-Zdroju oraz idący za tym spektakularny wzrost jego comiesięcznych zarobków. Cały felieton można przeczytać TUTAJ.

Jacek Pawłowicz poczuł się wyjątkowo dotknięty wspomnianym felietonem i postanowił sądownie wywalczyć finansowe zadośćuczynienie na „otarcie łez” za rzekome naruszenie jego dóbr osobistych. W lutym br. Sąd Okręgowy w Koszalinie wydał korzystny dla niego wyrok, uznając że doszło do naruszenia jego dóbr. Wówczas Jacek Pawłowicz z tej okazji zorganizował briefing prasowy, aby pochwalić się przed przedstawicielami lokalnych mediów i mieszkańcami swoim zwycięstwem i „triumfem prawdy i sprawiedliwości”.

Teraz wypadałoby, aby zaprosił dziennikarzy na kolejne spotkanie i przed kamerami odwołał swoje wcześniejsze słowa oraz podzielił się nowym wyrokiem w tej sprawie. Szczeciński Sąd Apelacyjny bowiem nie zgodził się z wcześniejszym wyrokiem i ostatecznie w całości oddalił powództwo Jacka Pawłowicza przeciwko Jakubowi Hardie-Douglasowi.

- 19 listopada Sąd apelacyjny w Szczecinie zmienił wyrok sądu pierwszej instancji w ten sposób, że oddalił powództwo pana Pawłowicza w całości i obciążył go kosztami postępowania za pierwszą i drugą instancję – mówi nam mecenas Piotr Tomaka-Wacławski. - Sąd apelacyjny w ustnym uzasadnieniu wskazał, że felieton pana Jakuba Hardie-Douglasa w żaden sposób nie narusza dóbr osobistych pana Pawłowicza, a sam felieton i tezy w nim postawione mieszczą się w ramach dyskursu publicznego, również mając na uwadze dotychczasowe polityczne zaangażowanie pana Pawłowicza.

- Wyrok sprzed kilku miesięcy, jaki zapadł w pierwszej instancji, był dla mnie niekorzystny. Zapewne była to sprawa dość precedensowa, szczególnie teraz, w tych szalenie niespokojnych czasach, gdzie środowiska polityczne są tak radykalnie spolaryzowane. Ta sprawa gdzieś się w to wszystko wpisywała, podobnie jak zjawiska, które opisałem w swoim felietonie – mówi Jakub Hardie-Douglas.

- Nie miałem wątpliwości, iż sprawa od samego początku miała kontekst polityczny i w takim kontekście powinna być rozpatrywana. Powstrzymałem się jednak od komentowania wyroku sądu w Koszalinie wiedząc, że wszystko będzie miało swój finał w sądzie apelacyjnym. Trochę to trwało, ale warto było czekać. Wyrok jest dla mnie w 100% satysfakcjonujący. Sąd oddalając powództwo Jacka Pawłowicza w całości w dość jednoznaczny sposób uznał, że nie mogło być mowy o jakimkolwiek naruszeniu dóbr osobistych Pana Pawłowicza. Ten budujący wyrok to też świadectwo tego, że należy konsekwentnie naświetlać praktyki i zjawiska, które nie powinny mieć miejsca.

- Korzystając z okazji chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować mecenasowi Piotrowi Tomace- Wacławskiemu. Niebywale zaangażował się w ten proces. Wykazał się wyjątkowym profesjonalizmem i determinacją. Ten korzystny wyrok to z z całą pewnością również jego wielka zasługa, nie mam co do tego wątpliwości – dodaje Jakub Hardie-Douglas.

 https://miastozwizja.pl/jacek-pawlowicz-przegrywa-z-jakubem-hardie-dougl...

W Programie Samorządowym naszym gościem był burmistrz Daniel Rak

Burmistrz opowiedział o Parku Muzycznym w Strefie Rodzinnego Wypoczynku przy ul. Kopernika oraz o nowych Strefach Aktywności w Szczecinku.

Odniósł się też do inicjatywy Szkoły Podstawowej nr 5 w zakresie uruchomienia od nowego roku szkolnego Oddziałów Mistrzostwa Sportowego oraz o pomocy finansowej Miasta byłym pracownikom firm OPAK i LOPAK. 

https://miastozwizja.pl/program-samorzadowy-2111

https://www.youtube.com/watch?v=_nMDduKyPfI&feature=emb_logo

Świętowali rocznicę uchwalenia konwencji o prawach dziecka

Dzieci ze szczecineckich szkół i przedszkoli spotkały się przed ratuszem

https://miastozwizja.pl/swietowali-rocznice-uchwalenia-konwencji-o-prawa...

Nowa ulica połączy Kołobrzeską z Polną

W miejscu zbiegu pięciu dróg, przy centrum handlowym powstanie też rondo. Inwestycja za prawie 3 mln zł

To będzie jedna z największych w 2020 roku inwestycji Szczecinka - nie licząc inwestycji przechodzących z tego roku, czyli przebudowy kolejowego ciągu komunikacyjnego przy dworcu czy budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1. Chodzi o budowę zupełnie ulicy łączącej ul. Kołobrzeską z Polną oraz budowę ronda w ciągu ul. Kołobrzeskiej, w miejscu obecnego skrzyżowania drogi ze zjazdem do sklepów powierzchniowych, pobliskiego kościoła, drogą gruntową do ul. Polnej i w ulicę prowadzącą do osiedla Kołobrzeska.

W przyszłorocznym budżecie ratusz zabezpieczył środki na budowę nowej ulicy w wys. blisko 2,7 mln zł, przy środkach własnych prawie 1,3 mln zł.

https://miastozwizja.pl/nowa-ulica-polaczy-ulice-kolobrzeska-z-polna

Burmistrz Daniel Rak podsumował pierwszy rok kadencji

Był to niezwykle pracowity czas dla nowego włodarza miasta

W czwartek, 21 listopada minął dokładnie rok od momentu, kiedy Daniel Rak złożył ślubowanie i zasiadł w fotelu burmistrza Szczecinka. Był to niezwykle pracowity czas dla nowego włodarza miasta. W trakcie ubiegłorocznej kampanii wyborczej Daniel Rak przedstawił mieszkańcom swoje propozycje rozwoju Szczecinka, zawierając je w tzw. „ośmiu pakietach” dotyczących m.in. programów prospołecznych, ekologii, budownictwa mieszkaniowego, opieki socjalnej czy oświaty. Teraz, po roku od tych wydarzeń, przyszedł czas na pierwsze podsumowania i rozliczenie burmistrza z jego przedwyborczych obietnic.

Wyborcy, którzy zaufali Danielowi Rakowi w ostatnich wyborach samorządowych i oddali na niego swój głos, z pewnością nie będą mieli powodów do narzekań. Daniel Rak już w pierwszym roku piastowania urzędu burmistrza wywiązał się z większości swoich deklaracji. W trakcie ostatnich dwunastu miesięcy z powodzeniem udało mu się spełnić 20 obietnic złożonych wyborcom. Kolejnych 11 jest już w trakcie realizacji, a na wykonanie ostatnich dziesięciu ma czas do 2023 roku.

Dziś (piątek, 22 listopada) w szczecineckim ratuszu odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której burmistrz Daniel Rak podsumował pierwszy rok swojej kadencji. Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo ze spotkania z przedstawicielami lokalnych mediów. Jednocześnie zachęcamy do zajrzenia do naszego artykułu „Rok w burmistrzowskim fotelu” oraz do najnowszego, listopadowego wydania miesięcznika „Dzień dobry Szczecinek”, gdzie również opisujemy wszystkie przedsięwzięcia, które dzięki staraniom burmistrza Daniela Raka udało się zrealizować lub rozpocząć w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

https://miastozwizja.pl/burmistrz-daniel-rak-podsumowal-pierwszy-rok-kad...

https://www.youtube.com/watch?v=0QTFTw2xRms&feature=emb_logo

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra