Minął tydzień
- Tv
- Aktualności
Klub Ole Karter FG świętował 40. urodziny
Klub powstał w 1979 roku i do dziś ma się doskonale. Jego członkami jest jeszcze kilkunastu motocyklistów, którzy pamiętają narodziny szczecineckiego klubu fanów motocykli.
- To już szmat czasu jak się zorganizowaliśmy. W 1979 podjęliśmy taką decyzję, m.in. po to by prezentować swoje barwy - wspomina w rozmowie z "Miastem z Wizją" Aleksander Kubiak, wiceprezydent Klubu Ole Karter FG.
- Jesteśmy jednym z najstarszych klubów motocyklowych w Polsce. Są co prawda nieco starsze, ale już bardzo nieliczne. Mamy wśród nas członków, którzy pamiętają początki tworzenia klubu pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia. Kilku z nich już nie jeździ, ale oczywiście przebywają w naszym gronie, spotykamy się na imprezach. Wówczas wspomnień jest moc.
https://miastozwizja.pl/sobota-z-motocyklistami
Kiełbasa wyborcza za miliardy złotych
Rząd obniża PIT, samorządy protestują. Szczecinek straci 5 mln zł
Najnowszy pomysł PiS - obniżka podatku PIT i podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników, oznaczają duży spadek dochodów samorządów. Miasta protestują i już wycofują się z części lokalnych inwestycji.
Na finansowej operacji przedwyborczej straci też Szczecinek.
- Szacujemy, że na wydatki bieżące, w tym na inwestycje będziemy mieć o około 5 mln zł mniej - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak.
https://miastozwizja.pl/kielbasa-wyborcza-za-miliardy-zlotych
OPAK zostanie odbudowany. Firma wznowi produkcję w dawnej siedzibie
W poniedziałek, 19 sierpnia odbyło się spotkanie z pracownikami firm OPAK i LOPAK, których hale produkcyjne spłonęły doszczętnie w minionym tygodniu w pożarze. Firmy zatrudniały ok. 250 osób, które z dnia na dzień straciły stałe źródło dochodu. Już na drugi dzień po tragicznym wydarzeniu zebrał się sztab kryzysowy, również pracodawcy ze Szczecinka i regionu zaoferowali swoją pomoc i zapewnienie miejsc pracy dla pracowników.
Decyzją właściciela zakład będzie sukcesywnie odbudowywany. OPAK nie zamierza także zaprzestawać produkcji. Póki co będzie się ona odbywała w dawnej siedzibie firmy przy ul. Słowiańskiej, gdzie wciąż na wyposażeniu znajduje się niezbędny sprzęt. Tu także przy produkcji pracować będzie kilkadziesiąt osób. Pozostali póki co otrzymają zatrudnienie w innych zakładach pracy, a po odbudowaniu OPAK-u, będą mieli szansę na powrót na dawne stanowiska. J
https://miastozwizja.pl/opak-zostanie-odbudowany-firma-wznowi-produkcje-...
https://www.youtube.com/watch?v=HYby0TN4o6o
Były burmistrz Szczecinka kandyduje do Sejmu
Jerzy Hardie-Douglas: Jestem przerażony tym, co dzieje się w Polsce
Burmistrz Szczecinka w latach 2006-2018, dziś radny Rady Powiatu Szczecineckiego, a na co dzień lekarz medycyny - specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej Jerzy Hardie-Douglas, postanowił ubiegać się o mandat poselski w październikowych wyborach parlamentarnych.
Jak nam powiedział, na jego decyzję wpływ miała obecna sytuacja w kraju.
- Na konwencji programowej Platforma Obywatelska zapowiedziała program, który chce realizować po najbliższych wyborach, jeżeli wraz z innymi partiami opozycyjnymi uda się jej przejąć władzę. Ja się z tym programem całkowicie identyfikuję - mówi Jerzy Hardie-Douglas.
- To, że mogę pomóc Platformie Obywatelskiej będąc w Sejmie, to jedna sprawa. Ale druga, ważniejsza, która spowodowała moją decyzję, to że jestem przerażony tym, co się dzieje w Polsce. Uważam, że statek Polska idzie złym kursem i trzeba z powrotem go naprowadzić na kurs właściwy. Jesteśmy skłóceni ze wszystkimi sąsiadami, jesteśmy skłóceni z Brukselą, Polska stała się krajem nietolerancyjnym, coraz bardziej odzywają się różnego rodzaju nacjonalizmy. Jest to wszystko dla nas bardzo złe i trudne, prowadzi donikąd. Polska, która niedawno była przykładem wdrażania reform stała się dziś krajem niedemokratycznym. Zniknął trójpodział władzy. Sądy i prokuratura są całkowicie zależne od rządzących, to samo jest z telewizją i radiem publicznym. To są wszystko rzeczy, które trzeba natychmiast naprawić. Nie może być tak, że staliśmy się taki wyrzutkiem Europy, że Unia Europejska musi wdrażać różne sankcje, żeby w Polsce przestano łamać konstytucję…
Jerzy Hardie-Douglas kandyduje z listy nr 40 (OKW Koszalin) poz. nr 16 (ostatnia).
https://miastozwizja.pl/byly-burmistrz-szczecinka-kandyduje-do-sejmu
https://www.youtube.com/watch?v=gVpI9feVcbc
Ćwierć miliona złotych dla pracowników Opaku
Burmistrz Daniel Rak deklaruje konkretną pomoc finansową
Ćwierć miliona złotych przekaże Miasto Szczecinek pracownikom spalonego w minionym tygodniu zakładu Opak. Deklarację w tej sprawie złożył podczas spotkania z załogą firmy burmistrz Daniel Rak.
- Biorąc pod uwagę, że 250 osób praktycznie z dnia na dzień straciło pracę uważam, że te pieniądze powinny zostać wypłacone z pominięciem kryterium dochodowego. Przygotujemy specjalny program, który pozwoli na szybkie i skuteczne działanie w tej sprawie – podkreślił burmistrz Rak.
To jednak nie cała pomoc finansowa dla pracowników Opaku organizowana za pośrednictwem Miasta Szczecinek. W ubiegłym tygodniu burmistrz Daniel Rak zwrócił się z prośbą o interwencję w sprawie spalonego zakładu do Olgierda Geblewicza, marszałka województwa zachodniopomorskiego i Waldemara Miśko, przewodniczącego zarządu Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.
- Obaj zadeklarowali zarówno przekazanie środków finansowych, jak i rozmowy z samorządowcami z całego województwa, którzy także mogliby wesprzeć potrzebujących. Każda z gmin może podjąć stosowną uchwałę w tej sprawie. Liczę, że tragedia, do której doszło w Szczecinku będzie dla nas wszystkich impulsem do okazania solidarności – podsumował burmistrz D. Rak.
Więcej na temat spotkania z pracownikami OPAK-u w artykule:
https://miastozwizja.pl/opak-zostanie-odbudowany-firma-wznowi-produkcje-...
https://miastozwizja.pl/cwierc-miliona-zlotych-dla-pracownikow-opaku
Wycinka drzew przy ul. Kościuszki
Drzewa są stare, chore i zagrażają bezpieczeństwu przechodniów. Tak twierdzi powiat, który "włada" ul. Kościuszki. Mieszkańcy są jednak innego zdania.
Póki co w miejsce wyciętych drzew przeprowadzone zostaną nowe nasadzenia.
https://miastozwizja.pl/wycinka-drzew-przy-kosciuszki
Najwyższa Izba Kontroli: Szpitale nadal toną w długach
Jerzy Hardie-Douglas: To, że będzie źle, widać było gołym okiem w momencie ogłaszania założeń do tzw. PiS-owskiej reformy opieki zdrowotnej
O tym, że szpitale, w tym szczecinecki, mają problemy finansowe, piszemy co jakiś czas. Okazuje się, że to nie tylko nasz lokalny problem. Pokazuje to raport Najwyższej Izby Kontroli: "Sieć nie wyciągnęła szpitali z długów. Nowy system, stare problemy – szpitali i pacjentów".
O możliwych negatywnych skutkach reformy służby zdrowia pisał w kwietniu 2018 roku, w felietonie: "Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?"
https://miastozwizja.pl/skoro-jest-tak-dobrze-dlaczego-jest-tak-zle
ówczesny burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas. Niestety, po 1,5 roku treści felietonu są do bólu prawdziwe i wciąż aktualne. Co ciekawe, na ostatniej sesji Rady Miasta poświęconej, m.in. obecnej sytuacji szczecineckiego szpitala, która odbyła się kilkanaście dni przed ukazaniem się raportu NIK, były burmistrz mówił dokładnie to samo, co dziś możemy przeczytać w cytowanym raporcie.
O komentarz poprosiliśmy doktora Jerzego Hardie-Douglasa.
- Co tu komentować? Jak jest każdy widzi. I nie pomogą próby przerzucenia odpowiedzialności na nieudolność dyrektorów czy Zarządów Spółek. Raport, co jest naturalne, uśrednia pewne dane. Gdyby podchodził do sytuacji szpitali indywidualnie, jak na dłoni mielibyśmy zdiagnozowane problemy takich szpitali jak nasz szczecinecki. Szpitali które wyrosły ponad przeciętność, traktowane są przez NFZ jak pierwszego stopnia referencji, a faktycznie są szpitalami specjalistycznymi. Raport tylko potwierdza to o czym mówię od miesięcy. PiS doprowadził opiekę zdrowotną na skraj przepaści. Ignoruje dane o wzroście kosztów leczenia, nie korygując poprzez NFZ wyliczeń odnośnie wartości poszczególnych procedur. To powoduje że im większą liczbę i bardziej skomplikowanych pacjentów leczysz, tym popadasz w większe kłopoty. I wszystko na temat zaklinania deszczu - mówi Jerzy Hardie-Douglas.
https://miastozwizja.pl/najwyzsza-izba-kontroli-szpitale-tona-w-dlugach
Szczecineckie samorządy dostaną pieniądze na autobusy
Połączenia ruszą 1 września
Zakończyła się weryfikacja wniosków samorządów o objęcie dopłatą połączeń z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Środki z budżetu państwa trafią do powiatu szczecineckiego i Gminy Szczecinek.
https://miastozwizja.pl/szczecineckie-samorzady-dostaly-pieniadze-na-aut...
W Programie Samorządowym naszym gościem był burmistrz Daniel Rak
Burmistrz odniósł się do poniedziałkowego spotkania z pracownikami firm OPAK i LOPAK. Już wiadomo, że miasto wspomoże ich kwotą ćwierć miliona złotych.
Daniel Rak mówił też o dalszych losach inwestycji przebudowy ulic: Dworcowej, Kolejowej i Wiśniowej. Kolejne przetargi nie przynoszą rozstrzygnięcia - oferty są za drogie.
Nasz gość odniósł się również do darmowych przejazdów autobusami Komunikacji Miejskiej. Bez biletów mieszkańcy Szczecinka zaczną jeździć od 1 września.
https://miastozwizja.pl/program-samorzadowy-2208
https://www.youtube.com/watch?v=Qh-k-B_QO10
Mecz międzypaństwowy w Szczecinku
We wtorek 17 września Szczecinek ponownie będzie gościć młodzieżową Reprezentację Polski w Piłce Nożnej. Tym razem na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Czesława Lisa zagrają ze sobą kadry Polski i Turcji do lat 16. Będzie to doskonała okazja dla wszystkich mieszkańców, by dopingować Biało-Czerwonych i zobaczyć z bliska przyszłych zawodników „dorosłej” reprezentacji.
https://miastozwizja.pl/mecz-miedzypanstwowy-w-szczecinku
Będzie przebudowa kolejowych ulic
Burmistrz Daniel Rak: Musimy zwiększyć budżet inwestycji o ponad 2 mln zł
Miasto otworzyło oferty na przebudowę ciągu komunikacyjnego ulic: Dworcowa - Kolejowa - Wiśniowa. Obie znacząco przewyższają planowany budżet inwestycji, przy wsparciu funduszy rządowych z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019, na poziomie nieco ponad 6 mln zł.
Oferty złożyły firmy: Terbud za blisko 9,2 mln zł oraz rodzima firma ZUT Jan Bańkiewicz za prawie 8,5mln zł. Burmistrz podjął decyzję o realizacji inwestycji.
- Ona jest na bardzo potrzebna. Odciąży bowiem ruch na rondzie przy zbiegu ulic Pilskiej, Gdańskiej i Dworcowej. Na dworzec bez problemu będzie można dojechać od ul. Sikorskiego. Teraz to jest wielki problem - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak.
- Były trzy przetargi, oferty taniały, dobrze się stało, że nie zrezygnowaliśmy. Uważam, że lepszej ceny nie jesteśmy już w stanie uzyskać. Reasumując, przed nami intensywna praca przez najbliższy rok.
Jak powiedział nam burmistrz, decyzję o zwiększeniu finansowania i zmianach w tegorocznym budżecie podejmie Rada Miasta na najbliższej nadzwyczajnej sesji.
- Roboty rozpoczną się niebawem. W tym roku mamy do przerobienia 3 mln zł. Czas realizacji tej inwestycji to 12 miesięcy - kończy burmistrz.
https://miastozwizja.pl/bedzie-przebudowa-kolejowych-ulic
Autobusami bez biletów - od 1 września
To nie jedyne planowane zmiany, jakie czekają Komunikację Miejską
Wprowadzenie darmowych przejazdów autobusami Komunikacji Miejskiej to jedna ze sztandarowych obietnic wyborczych burmistrza Daniela Raka. Na jej realizację miał 5 lat. Spełnił ją w kilka miesięcy. Początkowo bezpłatne przejazdy, z których będą mogli korzystać wszyscy pasażerowie niezależnie od wieku lub przysługujących ulg, miały być realizowane dopiero w przyszłym roku. Jednak jak wielokrotnie zapowiadał burmistrz Daniel Rak, postanowił on dołożyć wszelkich starań, aby to rozwiązanie wprowadzić już w tym roku wraz z początkiem września. Tak też się stało.
Jeden z punktów zapisanych w porządku obrad czerwcowej sesji Rady Miasta dotyczył właśnie projektu stosownej uchwały. Radni przyjęli ją jednogłośnie. Kilka tygodni później Wojewoda Zachodniopomorski opublikował treść wspomnianej uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Niemiał co do niej żadnych uwag. Tym samym nic już nie stoi na przeszkodzie, aby od niedzieli 1 września br. mieszkańcy Szczecinka mogli za darmo jeździć autobusami Komunikacji Miejskiej. Ten przywilej będą też miały zwierzęta podróżujące pod opieką właściciela. Pasażer KM nie wniesie też żadnej opłaty za przewożony bagaż.
- Wielokrotnie słyszałem, że to są takie gruszki na wierzbie i że nie będzie bezpłatnej komunikacji w Szczecinku. Tymczasem od 1 września mieszkańcy będą mogli za darmo korzystać z przejazdów miejskimi autobusami. Od tego dnia miasto w całości przejmie na siebie obowiązek pokrycia wszystkich kosztów z tym związanych – mówi burmistrz Daniel Rak.
- W swojej kampanii wyborczej obiecałem, że w pierwszym swoim autorskim budżecie zaproponuję bezpłatną komunikację miejską, czyli w pierwotnych planach darmowe przejazdy miałyby funkcjonować w Szczecinku od 1 stycznia przyszłego roku. Jako że sytuacja finansowa nam na to pozwala, podjąłem świadomą decyzję, aby darmowe przejazdy obowiązywały już od września. Jest to oczywiście poprzedzone uchwałą Rady Miasta.
Wraz z początkiem września możemy się także spodziewać zmian w rozkładach jazdy, spowodowanych głównie koniecznością wprowadzenia korekt na liniach podmiejskich. Niewykluczone, że Komunikację Miejską czekają wkrótce kolejne zmiany. - W tej chwili do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska złożony jest wniosek na zakup 10 kolejnych autobusów. Idziemy dalej w kierunku elektryków. Nie uciekniemy od idei wymiany całego taboru, a chciałbym, żeby wszystkie autobusy były proekologiczne. Dynamika rozwoju rynku pojazdów elektrycznych jest potężna. My jesteśmy już krok do przodu i zobaczymy, jakie będą dalsze rozstrzygnięcia i czy uda nam się uzyskać kolejny raz dofinansowanie na poziomie 85 proc. na zakup nowych autobusów – mówi burmistrz.
https://miastozwizja.pl/autobusami-bez-biletow-od-1-wrzesnia
Wakacje w Szczecinku
Woda w jeziorze czysta, kąpieliska zapraszają
Najbliższe dni w Szczecinku będą bardzo ciepłe. Nic tylko wypoczywać nad naszym jeziorem i zażywać kąpieli. Tym bardziej, że woda w Trzesiecku jest czysta.
Właśnie zakończyły się kolejne tego lata badania wody na szczecineckich kąpieliskach. Zagrożeń nie wykryto. Plaże: Miejska, Wojskowa i Mysia Wyspa zapraszają mieszkańców Szczecinka, turystów, letników i wczasowiczów.
https://miastozwizja.pl/wakacje-w-szczecinku-0
Burmistrz konkretnie o pomocy
Daniel Rak: Pieniądze otrzymają je wszyscy pracownicy firmy, także Ci, którzy w najbliższych dniach i tygodniach zostaną zatrudnieni przez nowych pracodawców
O pomocy miasta dla pracowników firm OPAK i LOPAK piszemy w artykule:
https://miastozwizja.pl/miasto-pomoze-pracownikom-opak-i-lopak
Chodzi o projekt uchwały, jaką Rada Miasta przyjmie na nadzwyczajnej sesji we wtorek 27 sierpnia.
Mimo to wciąż pojawiają się pytania i wątpliwości. Odpowiedział na nie burmistrz Daniel Rak;
- Po tragicznym pożarze w firmie Opak podjąłem decyzję o bezpośredniej, finansowej pomocy wszystkim zatrudnionym tam pracownikom. Czas na konkrety.
* Każda osoba, która pracowała w zakładzie Opak i Lopak w dniu pożaru otrzyma 1200 zł specjalnego, jednorazowego świadczenia;
* Pieniądze będą wypłacane za pośrednictwem szczecineckiego MOPS;
* Podkreślam, że otrzymają je wszyscy pracownicy firmy, także Ci, którzy w najbliższych dniach i tygodniach zostaną zatrudnieni przez nowych pracodawców. Liczyć będzie się tylko fakt zatrudnienia w dniu pożaru w zakładzie Opak i Lopak.
- Wielu z Państwa pyta mnie, kiedy ruszą wypłaty. Informuję, że aby do tego doszło, stosowną uchwałę muszą przyjąć radni. W najbliższy wtorek odbędzie się nadzwyczajna sesja, podczas której będę rekomendował jej podjęcie. Potem uchwała musi się jeszcze uprawomocnić, co może potrwać nawet kilkadziesiąt dni. Dlatego szacujemy, że wypłaty pieniędzy rozpoczną się w drugiej połowie września - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz D. Rak.
- Gwarantuję, że ze swojej strony zrobię wszystko, aby pieniądze jak najszybciej trafiły do wszystkich pracowników zakładu. W tej sprawie wydałem już stosowne polecenia dyrekcji MOPS-u w Szczecinku oraz pozostałym urzędnikom zajmującym się sprawą.
Burmistrz podkreślił też, że miasto wciąż zabiega też o pomoc finansową od pozostałych gmin i miast naszego województwa.
O wynikach naszych działań będę informował w najbliższych dniach - mówi Daniel Rak.
https://miastozwizja.pl/burmistrz-konkretnie-o-pomocy
Koniec porozumienia pomiędzy miastem i gminą
Wraz z początkiem września miejskie autobusy najpewniej zaprzestaną realizowania kursów poza granice administracyjne Szczecinka
Wraz początkiem września przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej będą bezpłatne. Tym samym z pojazdów znikną kasowniki, a u kierowcy pojazdu już nie będziemy mieli możliwości zakupu biletu, ponieważ przestanie on nam być potrzebny. Jednak pod znakiem zapytania stanęły kursy autobusów miejskich poza granice naszego miasta.
Dotychczas pojazdy Komunikacji Miejskiej obsługujące poszczególne linie swoje kursy odbywały m.in. do pobliskiego Parsęcka, Turowa czy Żółtnicy. Usługi te były świadczone na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Miastem Szczecinek i Gminą Wiejską Szczecinek. Sytuacja ta jednak ulegnie zmianie. Od 1 września miasto z własnych środków finansować będzie przejazdy, zapewniając mieszkańcom Szczecinka darmowy dostęp do komunikacji miejskiej. Podobnego zobowiązania jednak nie podjęła się gmina, która nie zdecydowała się na dopłaty do bezpłatnych przejazdów mieszkańcom z podległych gminie miejscowości. To zdecydowanie skomplikowało sprawę i znacznie utrudniłoby sposób rozliczania przejazdów oraz niejako zmusiło miasto do pokrywania kosztów darmowych przejazdów nie tylko mieszkańców Szczecinka, ale również całej gminy.
https://miastozwizja.pl/koniec-porozumienia-pomiedzy-miastem-i-gmina
Strzelnica się otworzyła - po raz czwarty
Bractwo Kurkowe zaprosiło mieszkańców Szczecinka na wspólne strzelanie
Szczecinecka strzelnica ma swoją piękną historię. Została zbudowana i oddana do użytku w 1929 roku. Rok wcześniej, czyli w 1928 roku powstały plany strzelnicy. Terenu użyczyła kolej. Obiekt był bardzo piękny. Posiadał dwie osie strzelnicze, a przy nim funkcjonowała restauracja i kawiarnia. W tym roku świętuje 90 urodziny.
Na zaproszenie szczecineckich miłośników strzelania na strzelniczy obiekt przy ul. Szczecińskiej (obecnie tylko jeden taki w Szczecinku, nie licząc strzelnicy policyjnej w podziemiach Komendy Powiatowej Policji przy ul. Polnej) przybyło (na otwarcie imprezy) kilkudziesięciu mieszkańców Szczecinka, większość całymi rodzinami. Maluchy mogły postrzelać z wiatrówki, a młodzież i dorośli - w kategoriach juniorzy, panie i panowie - z broni małokalibrowej 5,56 mm, czyli kbks. Gości Bractwa - w imieniu gospodarzy - przywitał dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Szymon Bibik.
- Amunicja jest za darmo. To czwarta tego typu impreza. Sprawdza się znakomicie, będziemy ją kontynuować w latach następnych - mówi "Miastu z Wizją" Starszy Bractwa Wiktor Dębski.
Jak powiedział nam W. Dębski, 7 września Szczecineckie Bractwo Kurkowe świętować będzie 25-lecie swojej reaktywacji. Z tej okazji odbędzie się wiele znakomitych wydarzeń, m.in. przemarsz Braci ulicami Szczecinka, a na Placu Wolności oddany zostanie wystrzał z brackiej armaty.
https://miastozwizja.pl/strzelnica-sie-otworzyla-po-raz-czwarty
Tekst, foto, wideo: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra/Mateusz Ludewicz