Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 23.03.2020 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Bieg Osińskiego odwołany

W komunikacie Ośrodka Sportu i Rekreacji czytamy:

W obliczu trudnej sytuacji, która nas wszystkich dotknęła, jesteśmy zmuszeni odwołać kwietniowy Memoriał im. Winanda Osińskiego. Organizacja tego wydarzenia jest niemożliwa w momencie, gdy zmagamy się z zagrożeniem epidemicznym. Zrobimy co w naszej mocy, by przeprowadzić naszą wspólną imprezę w terminie jesiennym.

https://miastozwizja.pl/bieg-osinskiego-odwolany

Prawie tysiąc razy prosiliśmy strażaków o pomoc

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej podsumowali miniony 2019 rok, biorąc pod uwagę wszystkie zdarzenia, do których dochodziło na terenie naszego powiatu.

Jak czytamy w sprawozdaniu, od 1 stycznia do 31 grudnia minionego roku na terenie powiatu doszło do 978 różnego rodzaju zdarzeń. Z tego 527 interwencji dotyczyło miejscowych zagrożeń. Kolejne 366  razy strażacy byli wzywani do pożarów. W minionym roku 85 wezwań okazało się fałszywych. Pożary stanowiły 37 % ogólnej liczby zdarzeń.

https://miastozwizja.pl/prawie-tysiac-razy-prosilismy-strazakow-o-pomoc-0

Miasto wspiera remonty zabytków

Burmistrz Daniel Rak ogłosił nabór wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach znajdujących się na terenie miasta. Kwota przeznaczona na dotacje w tegorocznym budżecie to 20 tys. zł.

https://miastozwizja.pl/ratusz-wspiera-remonty-zabytkow

Konkurs Burmistrza Szczecinka za 20 tys. zł

Burmistrz Daniel Rak ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację w 2020 roku zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz wspierania rodziny, macierzyństwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka.

Celem proponowanych działań jest podnoszenie kompetencji wychowawczych rodziców oraz tworzenie warunków do rozwoju samopomocy i wsparcia dla rodziców, w szczególności poprzez możliwość dzielenia się doświadczeniami i dobrymi praktykami związanymi z rodzicielstwem. Realizacja zadania ma również na celu promowanie postaw rodzicielskich i metod wychowawczych bez użycia przemocy. Na realizację zadania miasto przeznaczyło kwotę 20 tys. zł.

https://miastozwizja.pl/wsparcie-dla-rodziny

Burmistrz Daniel Rak: 300 tys. zł na zakup sterylizatora dla szpitala

Najważniejsza informacja, to brak chorych na koronawirusa w Szczecinku. Do tej pory nie zanotowaliśmy żadnego przypadku zarażenia w mieście

Zdecydowałem dziś o przekazaniu 300 tysięcy złotych z rezerwy celowej na zakup nowego sterylizatora dla szczecineckiego szpitala.

Urządzenie dotychczas funkcjonujące w placówce wymagało pilnej wymiany. W obliczu zagrożenia koronawirusem potrzebne były szybkie i zdecydowane działania w tej sprawie. 
Dziś podjąłem też decyzję o przekazaniu dodatkowych 100 tysięcy złotych na zakup masek i odzieży ochronnej dla pracowników MOPS-u i Straży Miejskiej. 
Wszystkich Mieszkańców proszę o zachowanie zdrowego rozsądku. Pomagajmy sobie nawzajem. Dbajmy szczególnie o osoby starsze, samotne i wymagające opieki.

https://miastozwizja.pl/burmistrz-300-tys-zl-na-zakup-sterylizatora-dla-...

https://www.youtube.com/watch?v=mdrwTE948Pg&feature=emb_logo

W Programie Samorządowym naszym gościem był burmistrz Daniel Rak

Burmistrz zapewnił, że Szczecinek na dziś jest bezpieczny i wolny od koronawirusa. Podziękował też mieszkańcom za pełne odpowiedzialności podejście do wynikających z sytuacji obostrzeń. Poinformował również o podejmowanych przez szczecinecki samorząd działaniach mających na celu finansowe wsparcie szpitala i instytucji miejskich, na co dzień angażujących się w walkę z wirusem.

https://miastozwizja.pl/program-samorzadowy-1903

https://www.youtube.com/watch?v=V5swUlrRGvo&feature=emb_logo

Szczecinek zamierza wstąpić do Stowarzyszenia Wał Pomorski 1945. Przedstawicielem miasta w militarnym stowarzyszeniu ma zostać wiceburmistrz Maciej Makselon. Na takie działanie musi dać zgodę Rada Miasta. Radni zamierzają to uczynić podczas najbliższych obrad w czwartek 26 marca.

https://miastozwizja.pl/szczecinek-czlonkiem-stowarzyszenia-wal-pomorski...

Harcerze pomogą zrobić zakupy oraz wyprowadzić psa

"Zostań w domu, my zajmiemy się resztą"

Szczecineccy harcerze z 13 czarnego Szczepu im. Zawiszy Czarnego postanowili czynnie włączyć się w działania mające na celu ograniczenie zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa i ułatwienie mieszkańcom – zwłaszcza osobom starszym – przetrwanie tego trudnego czasu.

W ramach swoich działań zadeklarowali oni pomoc wszystkim osobom, które jej potrzebują, w zrobieniu zakupów osobom starszym, w wyprowadzeniu zwierzaków na spacer oraz w udzielaniu korepetycji online.  

https://miastozwizja.pl/harcerze-pomoga-zrobic-zakupy-oraz-wyprowadzic-psa

Wyższe dochody, większe wydatki - zmiany w budżecie miasta

Budowa ul. Prusa, samochody dla policjantów, modernizacja siedziby SAPiK, pomoc dla szpitala i projekty Budżetu Obywatelskiego

https://miastozwizja.pl/wyzsze-dochody-wieksze-wydatki-zmiany-w-budzecie...

Koronawirus a sprawa polska

Felieton mecenasa Mirosława Wacławskiego

https://miastozwizja.pl/koronawirus-sprawa-polska

Zebrali rękawiczki dla szpitala. Teraz uszyją maseczki

To wspólna inicjatywa Moniki Marciniak, Dobrychrzeczy i mieszkańców miasta

W piątek do szczecineckiego szpitala dotarły środki ochrony osobistej w postaci m.in. jednorazowych rękawiczek czy kombinezonów. To efekt zbiórki, jaką z myślą o pracownikach medycznych przeprowadzili mieszkańcy Szczecinka. Akcja została zainicjowana przez Monikę Marciniak, prowadzącą salon kosmetyczny Fanaberia. Z uwagi na obecną sytuację w kraju zmuszona ona była do wstrzymania działalności. Jednak z uwagi na fakt, że salony kosmetyczne dysponują środkami ochrony oraz środkami czystości oraz preparatami służącymi do dezynfekcji, wspólnie z osobami skupionymi wokół Izby Kosmetologów postanowiły zorganizować zbiórkę na rzecz placówek medycznych. W szczecinecką akcję włączyła się także Fundacja Dobreszeczy oraz harcerze z 13 Czarnego Szczepu, na których zawsze można liczyć. Oczywiście angażują się dorośli harcerze, a nie dzieci i młodzież.

https://miastozwizja.pl/zebrali-rekawiczki-dla-szpitala-teraz-uszyja-mas...

Szczecinek "Na wynos", czyli wspieramy lokalną gastronomię

W związku z trwającym stanem zagrożenia epidemiologicznego wszystkie lokale gastronomiczne, zgodnie z rozporządzeniem rządu, mogą realizować zamówienia jedynie na wynos lub na dowóz. Obecna sytuacja bez wątpienia odbije się na lokalnych przedsiębiorcach, którzy muszą zmierzyć się ze znacznymi ograniczeniami dotyczącymi możliwości świadczenia przez nich dotychczasowych usług.

https://miastozwizja.pl/szczecinek-na-wynos

Burmistrz Daniel Rak: Zapewniam Państwa, Szczecinek jest bezpieczny

Apeluję o zachowanie spokoju i rozsądek. Dziękuję mieszkańcom, że bardzo poważnie potraktowali ostrzeżenia o wirusie.

Epidemia to w tej chwili nasz największy problem - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak.

- Na bieżąco, wraz ze swoimi urzędnikami, podejmuję decyzje mające na celu jak najlepsze zabezpieczenie mieszkańców przed koronawirusem. O tych działaniach informuję Państwa na bieżąco. Najważniejsza informacja dla nas jest taka, że Szczecinek jest wolny od wirusa. Co prawda mieliśmy wcześniej trzy przypadki podejrzenia zarażenia się, ale badania wykluczyły chorobę.

Jak powiedział nam burmistrz, na dziś w Szczecinku kwarantanną objęte są 33 osoby, a w powiecie ponad 80.

- Nie świadczy to o tym, że te osoby są chore. Po prostu poddawane są obserwacji epidemiologicznej - wyjaśnia burmistrz.

- Bardzo apeluję o zachowanie spokoju i rozsadek. Dziękuję mieszkańcom, że bardzo poważnie potraktowali ostrzeżenia o wirusie. Jeżeli będziemy tak dalej postępować, to wydatnie ograniczymy rozprzestrzenianie się wirusa. Bądźmy nadal tak odpowiedzialni.

https://miastozwizja.pl/burmistrz-zapewniam-panstwa-szczecinek-jest-bezp...

Zbiorowa kwarantanna przy ul. Kościuszki

Obiekt jest gotowy na przyjęcie 90 osób, jeśli zajdzie taka potrzeba

Budynek schroniska młodzieżowego znajdującego się przy ul. Kościuszki 47 został tymczasowo przekształcony w miejsce kwarantanny zbiorowej. Póki co nie jest on jeszcze wykorzystywany do nowego celu. Jednak nie wykluczone, że za jakiś czas pojawią się tu osoby wymagające kwarantanny, które z różnych względów nie będą mogły odbywać jej we własnych domach. To jeden z pięciu tego typu obiektów na terenie naszego województwa.  

- Zgodnie z wnioskiem Wojewody Zachodniopomorskiego wyznaczyłem obiekt ten do kwarantanny zbiorowej. Jest tu 90 miejsc. Obiekt jest obecnie w rezerwie W tej chwili wojewoda wyznaczył pięć obiektów na terenie woj. zachodniopomorskiego do lokowania osób, które przyjeżdżają z zagranicy i mogą tu mieć kwarantannę – mówi starosta Krzysztof Lis.

https://miastozwizja.pl/zbiorowa-kwarantanna-przy-ul-kosciuszki

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra