Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 08.06.2020 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Budżet Obywatelski 2021

Na zgłaszanie swoich projektów mieszkańcy mają czas do 21 czerwca

Wnioski będą przyjmowane do 21 czerwca. Z kolei do 17 lipca będą trwały procedury związane z oceną formalną i merytoryczną zgłaszanych projektów. Autorzy projektów, które zostały ocenione negatywnie, zostaną o tym poinformowani do końca lipca. Na odwołanie się będą mieli czas do 20 sierpnia.

Wraz z początkiem września poznamy listę projektów, które zostaną dopuszczone do głosowania. Na oddanie swoich głosów mieszkańcy Szczecinka będą mieli czas od 7 do 27 września. Wyniki głosowania i zwycięskie projekty na poznamy najpóźniej do 5 października. Ich realizacja rozpocznie się od stycznia przyszłego roku.

https://miastozwizja.pl/budzet-obywatelski-2021-przyjmowanie-wnioskow

Limanowskiego 100 lat temu

Była urocza i nadal jest urocza, czyli królowa szczecineckich ulic

https://miastozwizja.pl/limanowskiego-100-lat-temu

Wędkarski sezon na Wielimiu

Na ryby od 1 czerwca do 30 listopada, z łodzi - do końca sierpnia. Ceny pozwoleń b/z zmian

https://miastozwizja.pl/wedkarski-sezon-na-wielimiu-1

Spółka Podimed zaprzestaje świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej

Podimed świadczył nocną i świąteczną opiekę dla swoich pacjentów od 1998 roku, a dla mieszkańców całego powiatu w wyniku wygranego konkursu ofert w NFZ od 2011 roku.

W 2017 usługi te decyzją NFZ zostały przekazane do szpitali. Z powodu braku kadry, a nierzadko również odpowiednich warunków lokalowych wiele szpitali ogłosiło wówczas przetargi na podwykonawstwo tych świadczeń. Warunki przetargu były określone wymaganiami stawianymi przez NFZ. Jedynym oferentem był Podimed, który otrzymał kontrakt. Pacjenci mieli zapewnione komfortowe warunki, parking przy samym wejściu, dostęp do windy, 250 m2 klimatyzowanego lokalu z kącikiem dla dzieci, pomieszczeniem dla matek karmiących i kilkoma gabinetami zabiegowymi. Ma to zwłaszcza znaczenie podczas fali zachorowań np. grypowych, gdy liczba przyjętych w niedzielę chorych nierzadko dochodziła do 200 osób. Przez te lata NFZ ani szpital nie zgłaszali uwag do świadczenia usług, placówka była stawiana za wzór jako modelowa. W trakcie trwania umowy lekarze zatrudniani przez Podimed, nieodpłatnie wykonywali także pracę koronera, czyli lekarza określającego przyczyny zgonu. Ustawa nakładała obowiązek zatrudnienia koronera na władze powiatu, lecz z powodu braku lekarzy oraz finansów takie stanowisko nie zostało utworzone.

Jednakże zapewnienie odpowiedniej ilości personelu dyżurującego, ze względu na narastający kryzys w ochronie zdrowia w skali ogólnokrajowej, często było dużym wyzwaniem. W związku z tym, 30.11.2019 Podimed złożył wypowiedzenie zawartej umowy z 3- miesięcznym terminem wypowiedzenia, czyli do końca lutego 2020.

Informacja o zakończeniu współpracy przez Podimed dotarła do NFZ i spowodowała ostrzeżenie od dyrekcji NFZ o ryzyku wyrzucenia naszego szpitala z sieci, gdyby szpital nie zdołał zorganizować kadry lekarskiej obsługującej dyżury. Wyrzucenie szczecineckiego szpitala z sieci miałoby bardzo poważne konsekwencje: groziłoby zmniejszeniem finansowania, zwiększeniem strat i obniżeniem prestiżu placówki. Wskutek tego po rozmowach ze starostą zapewniłem, że jestem w stanie odstąpić od terminu wypowiedzenia, który mijał 1 marca i przesunąć go o czas potrzebny do zorganizowania opieki nocnej przez szpital, tak aby obawa wypadnięcia z sieci nie miała miejsca. W wyniku negocjacji zarząd Podimed zgodził się kontynuować przez ten czas świadczenia pod warunkiem możliwości wykonywania ich przez jednego lekarza, zamiast dwóch, jak dotychczas. Ponieważ w trakcie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, szpitalowi nie udało się zorganizować kadry lekarskiej zaproponował spółce Podimed nową roczną umowę na świadczenie usług w ramach nocnej opieki, przy kadrach lekarskich jakie firma była w stanie zapewnić (tj. 1 lekarz dyżurny). Wówczas władze szpitala i powiatu mogły odetchnąć z ulgą.

Prezes szpitala Anna Złotowska złożyła Podimedowi w dniu 29.05 wypowiedzenie umowy, w związku z możliwością zorganizowania świadczeń na terenie szpitala i siłami personelu szpitalnego.

Szpital jest w trudnej sytuacji finansowej i sądzę, że pani prezes doszła do wniosku, że w jakiś sposób zrobi to taniej. Znam warunki finansowe tego kontraktu. Na tych warunkach finansowych zarabiał i szpital, i Podimed. Obie strony miały z tego pożytek. Natomiast, zdaję sobie sprawę z tego, jak ciężka jest sytuacja finansowa szpitala i jeżeli pojawiła się możliwość zrobienia czegoś jakkolwiek taniej, szczególnie w sytuacji takiej, gdzie jednostka jako całość jest deficytowa, to czemu nie. Nie mam tu żadnych sentymentów czy pretensji. Mam jedynie nadzieję, że warunki przyjmowania pacjentów i pracy personelu pozostaną przynajmniej na dotychczasowym poziomie. Mam również nadzieję, że przesunięcie opieki nie spowoduje zwiększenia obciążenia i tak przepracowanego personelu SOR, ani zwiększenia zagrożenia epidemiologicznego w szpitalu.

Przez ostatnie lata dyżurowałem we wszystkie dni, kiedy nie udawało się znaleźć obsady, ale taka jest rola szefa firmy. Choć większość wigilii, wielkanocy i sylwestrów w pracy, przy całym moim powołaniu, było trudne. Osobiście cieszę się, że będę mógł wreszcie spędzać ten czas z rodziną. Pacjentom życzę dużo zdrowia.

Paweł Szycko
Prezes Zarządu
Podimed

https://miastozwizja.pl/spolka-podimed-zaprzestaje-swiadczenia-nocnej-i-...

Miasto właścicielem pomostu przy hotelu "Viki"

Obiektem zarządza już Ośrodek Sportu i Rekreacji

O problemach technicznych pomostu położonego w pobliżu cyplu przy hotelu "Viki" pisaliśmy kilkakrotnie - zazwyczaj w kontekście jego złego stanu technicznego.

Właściciel obiektu robił co mógł, by pomost nie stanowił zagrożenia dla licznej rzeszy wędkarzy, którzy w tym miejscu chętnie zarzucają przynętę na ryby. Nic dziwnego, bo zatoczka koło cypla jest atrakcyjnym łowiskiem.

Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców Szczecinka. Otóż pomost z rąk prywatnego właściciela przejęło właśnie miasto i przekazało go w zarządzanie Ośrodkowi Sportu i Rekreacji.

- Przejęliśmy już obiekt, na bieżąco prowadzić będziemy tam drobne prace remontowe. Za większe weźmiemy się po zakończeniu sezonu - mówi "Miastu z Wizją" Dariusz Mazur, wicedyrektor OSiR.

Pomost przy hotelu "Viki" jeszcze kilka lat temu znajdował się w sieci przystanków statków szczecineckiej białej floty. Czy "Księżna Jadwiga" i "Bayern" będą tego lata cumować przy "Viki"? To zależy już od armatora naszych statków, czyli Komunikacji Miejskiej.

https://miastozwizja.pl/miasto-wlascicielem-pomostu-przy-hotelu-viki

Finiszuje budowa rowerowej drogi

Ścieżka na całej długości jest już przejezdna, chociaż jeszcze z przeszkodami

To bardzo dobra wiadomość dla miłośników podróży na rowerze. Unijna ścieżka rowerowa wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 172 (tzw. mała obwodnica Szczecinka) jest już na ukończeniu. Jest szansa - jak nam powiedział dyr. ds. zamówień publicznych Urzędu Miasta Tomasz Kołosowski, że kompletnie ukończoną ścieżką rowerową pojedziemy jeszcze w tegoroczne wakacje (termin finalizacji prac planowany jest na 31 sierpnia br. Ma być szybciej - red.)

Budowlańcy muszą położyć jeszcze jedną warstwę nawierzchni bitumicznej oraz zamontować oświetlenie rowerowej drogi. Przyczółki (podpory) do lamp zostały już wykonane.

Szlak dla rowerzystów jest budowany na długości ponad 2 km. Jego szerokość (nawierzchnia asfaltowa) to 2 m. 

Przypomnijmy: Inwestycja kosztować będzie około 1,9 mln zł. Miasto uzyskało pomoc unijną w ramach Szczecineckiego Kontraktu Samorządowego, w wys. 1,75 mln zł. Kontrakt jest realizowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Inwestycję prowadzi szczecinecka firma ZUT Jan Bańkiewicz.

https://miastozwizja.pl/finiszuje-budowa-rowerowej-drogi

Zakrętkowe Serca staną w Szczecinku

Tradycja zbierania plastikowych nakrętek w Szczecinku trwa już od wielu lat. Akcję prowadzi m.in. Straż Miejska za sprawą insp. Pauliny Peciak-Nazarewskiej. Również różne stowarzyszenia i organizacje społeczne. "Butelkowe" odpady są przeznaczane na cele charytatywne, głównie na rzecz chorych dzieci.

W czasie realizacji Budżetu Obywatelskiego 2020 mieszkańcy Szczecinka mieli do dyspozycji projekt pn. "Zakrętkowe serce". Konstrukcje miały stanąć w kilkunastu lokalizacjach miasta. Jak się okazało, nie uzyskał on aprobaty mieszkańców Szczecinka. Nic straconego, gdyż Urząd Miasta postanowił wykonać metalowe serca i ustawić je w różnych miejscach Szczecinka.

Zakrętkowe Serca powstają w Zespole Szkół Technicznych - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak.

- Wkrótce staną przed Urzędem Miasta, kinem Wolność i szczecineckim szkołami podstawowymi. Łącznie będzie ich siedem. Już dziś zapraszam do ich zapełniania i pomocy potrzebującym.

Niedawno Zakrętkowe Serce stanęło przed Starostwem Powiatowym. Jest chętnie zapełniane przez mieszkańców Szczecinka.

https://miastozwizja.pl/zakretkowe-serca-stana-w-szczecinku

Sukces uczniów I Liceum Ogólnokształcącego

Znaleźli się wśród laureatów i finalistów Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mózgu

https://miastozwizja.pl/sukces-uczniow-i-liceum-ogolnoksztalcacego

Dwa regiony łączą siły i zapraszają na Pojezierze Drawskie

W Drawsku Pomorskim odbyło się spotkanie samorządowców z dwóch powiatów: szczecineckiego i drawskiego. Cel: wspólna promocja regionu i zachęcanie Polaków do odpoczynku nad jeziorami.

https://miastozwizja.pl/dwa-regiony-lacza-sily-i-zapraszaja-na-pojezierz...

W Programie Samorządowym naszym gościem wiceburmistrz Maciej Makselon

Burmistrz opowiedział o spotkaniu samorządowców powiatów szczecineckiego i drawskiego, którzy podjęli inicjatywę wspólnej promocji walorów turystycznych Pojezierza Drawskiego.

Dowiedzieliśmy się też o akcji Zakrętkowe Serca prowadzonej przez Urząd Miasta oraz o kolejnym etapie odmrażania gospodarki w Szczecinku.  

https://miastozwizja.pl/program-samorzadowy-406

https://www.youtube.com/watch?v=H3d6lhfExNY&feature=emb_logo

Nowe eksponaty w Muzeum Wału Pomorskiego

BRDM-2 i wóz dowodzenia WD-43 staną koło bunkra

Szczecineckie Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza wzbogaciło się o dwa eksponaty - pojazdy będące jeszcze całkiem niedawno na wyposażeniu jednostek bojowych i zabezpieczenia Wojska Polskiego, również szczecineckich związków taktycznych. To wóz dowodzenia R-5 na opancerzonym pojeździe patrolowo-rozpoznawczym BRDM-2. Takie pojazdy "służyły" m.in. w 107 dywizjonie ppanc stacjonującym w koszarach przy ul. Kościuszki. Do Szczecinka przyjedzie tez wóz dowodzenia WD-43 z radiostacją na samochodzie osobowo – terenowym UAZ-469B dla szefa OPL pododdziałów zmechanizowanych i pododdziałów czołgów (pojazd pełnił "służbę" również w jednostkach 20 Dywizji Pancernej i 2 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinku.

https://miastozwizja.pl/nowe-eksponaty-w-muzeum-walu-pomorskiego

Mistrz parkowania w akcji

Kuriozalna sytuacja na parkingu przy ul. Spółdzielczej

https://miastozwizja.pl/mistrz-parkowania-w-akcji

https://www.youtube.com/watch?v=f8JCk4q1WbM&feature=emb_logo

Poseł Jerzy Hardie-Douglas o nadchodzących wyborach prezydenckich

„Wszystkich mieszkańców bardzo proszę o mobilizację i o składanie podpisów. Pokażmy, że mamy dość”

W czwartek z przedstawicielami lokalnych mediów spotkał się Poseł na Sejm RP Jerzy Hardie-Douglas. Głównym tematem krótkiej konferencji prasowej były zbliżające się, ogłoszone na 28 czerwca wybory prezydenckie.

 - Zaczynamy zbieranie podpisów pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego, który oczywiście popierany jest przez Koalicję Obywatelską. Jesteśmy w bardzo ciekawym i jednocześnie trudnym momencie – mówi poseł Jerzy Hardie-Douglas. - 10 maja wybory się nie odbyły. Rząd, prezydent, pani marszałek robią wszystko, żeby zwiększyć szansę Andrzeja Dudy na reelekcję. Utrudniają opozycji życie w każdy możliwy sposób. Wreszcie zostało opublikowane postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej o wyborach. To spowodowało, że pani Marszałek Witek musiała w końcu określić termin wyborów. Będą one 28 czerwca. W tym kalendarzu wyborczym dano Rafałowi Trzaskowskiemu praktycznie tydzień na zebranie 100 tysięcy podpisów. To jest dużo, ale  obserwując wielką mobilizację w całej Polsce, myślę że nie będziemy mieli z zebraniem tych podpisów kłopotu. Niemniej jednak wszystkich mieszkańców Szczecinka i powiatu szczecineckiego bardzo proszę o mobilizację i o składanie podpisów.

Od jutra (piątek, 5.06) na Placu Wolności stanie także namiot, gdzie każdy będzie mógł złożyć swój podpis i wesprzeć kandydaturę Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich. Podpisy będzie można składać od godz. 10. Swoje podpisy mieszkańcy mogą złożyć także w trzech innych punktach na terenie miasta – w Eko Rybce na ul. Warcisława IV koło PoloMarketu, w Domu Woźnego przy ul. Ordona oraz w sklepie Teges na os. Zachód przy ul. Polnej.

- W tych punktach będzie można nie tylko składać podpisy, ale także pobrać listy wyborcze. Wszystkich potencjalnych wolontariuszy bardzo proszę o pobieranie list i zbieranie wśród swoich rodzin i znajomych podpisów. Wszystkich zachęcam do tego, aby pomogli w tej akcji, żeby Szczecinek pokazał, że nie jest miastem PiS-owskim. Żebyśmy pokazali tutaj – zgodnie z hasłem przewodnim Rafała Trzaskowskiego – że „mamy dość”. Muszę powiedzieć, że im dłużej jestem w sejmie, tym bardziej mam dość. Jestem bardzo zaniepokojony tym, co się dzieje w Polsce. Jestem niesamowicie zaniepokojony przejęciem właściwie wszystkich instytucji przez PiS, doprowadzenie do karykaturalnego stanu Trybunału Konstytucyjnego, przejęcie sądów. To jest prosta droga do rządów autorytarnych i do dyktatury. I ta dyktatura już puka do drzwi. Dlatego naszą ostatnią szansą, żebyśmy zaczęli kontrolować do pewnego stopnia to, co wyczynia PiS, jest przejęcie pałacu prezydenckiego. Wygrana Rafała Trzaskowskiego, bo nie oszukujmy się – to jest jedyny kandydat, który będzie się w tych wyborach poza Dudą liczył – ta wygrana jest szansą dla Polski i dla wszystkich ludzi, którzy mają dość.

Poseł odniósł się także do zaplanowanego na dziś wieczorem procedowania wniosku o odwołanie ministra Szumowskiego, który doprowadził do tego, że pojawiły się setki tysięcy bezrobotnych, że zlikwidowano możliwość działalności rzemiosła i drobnych zakładów. Jego błędna polityka i doprowadzenie do paraliżu kraju, w efekcie spowodowały chyba największy po wojnie kryzys gospodarczy, doprowadziły do utraty tysięcy miejsc pracy, do tragedii ludzkich. Doprowadziły do tego, że odwoływane były planowe operacje, również kardiochirurgiczne i onkologiczne. Setki ludzi zmarło albo ich stan zdrowia się pogorszył z tego powodu, że zablokowano normalne działanie opieki zdrowotnej – dodaje Jerzy Hardie-Douglas.

Więcej na temat zbliżających się wyborów oraz wniosku o odwołanie ministra zdrowia w materiale wideo.

https://miastozwizja.pl/posel-jerzy-hardie-douglas-o-nadchodzacych-wybor...

https://www.youtube.com/watch?v=x3_Nl6OcFSc&feature=emb_logo

Szczecinek dla Rafała Trzaskowskiego

Olbrzymie poparcie dla kandydata PO w wyborach prezydenckich 2020

Trwa zbiórka podpisów na listach poparcia dla Rafała Trzaskowskiego, kandydata Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich 2020.

W Szczecinku działają obecnie cztery punkty, gdzie można złożyć podpisy: na Placu Wolności, w Pierogarni oraz w barach Teges na osiedlu Zachód i Ekorybka przy ul. Wyszyńskiego.

Podpisy wspierające R. Trzaskowskiego będą zbierane na Placu Wolności w niedzielę od godz. 10.

https://miastozwizja.pl/szczecinek-dla-rafala-trzaskowskiego

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra