Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 06.10.2019 / Komentarze
Siedem szczecineckich dni w artykułach "Miasta z Wizją"

Z "Wiarusami" obwodnicą Szczecinka

Rowerowa wycieczka do drodze ekspresowej S11

To była dość niezwykła podróż. Tym bardziej, że jeszcze po placu budowy. W sobotę z wysokości rowerów turyści z Koła PTTK "Wiarusy" mogli podziwiać 12-kilometrowy szlak obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S11.

Podróż obwodnicą (towarzyszyliśmy naszym turystom) rozpoczęła się na rondzie R5 w okolicy Turowa. Zakończyła się na rondzie R1 w okolicy byłej strzelnicy garnizonowej przy ul. Koszalińskiej. Dystans - 12 km. Z dojazdem do początku rowerowej wycieczki - około 25 km.

https://miastozwizja.pl/z-wiarusami-obwodnica-szczecinka-0

Puchar Stanicy Wędkarskiej wrócił do Szczecinka

W niedzielę na jeziorze Trzesiecko rozegrano II Ogólnopolskie Zawody Wędkarskie o "Puchar Stanicy Wędkarskiej". Wszystko to dla uczczenia trzeciej rocznicy wybudowania wędkarskiego obiektu przy ul. Kilińskiego. Organizatorem było Koło PZW "Jesiotr".

Ryby brały. 36 wędkarzy złowiło 52 okonie i 8 szczupaków. Największe zębacze liczyły po 61,5 cm. Przechytrzyli je Patryk Szczesny i Przemysław Wolak (obaj ze Szczecinka). Z kolei szczęśliwym łowcą największego okonia (33,6 cm) okazał się Przemysław Kalinicz. 

Główną nagrodę zawodów - Puchar Burmistrza Daniela Raka wrócił do Szczecinka (rok gościł w Bobolicach). Odebrali go Krzysztof Maj i Przemysław Wolak. Drugie miejsce w zawodach zajęła para: Patryk Szczesny - Jakub Klimek (Szczecinek) a trzecie: Dawid Gruszecki - Sebastian Gruszecki (Borne Sulinowo).

https://miastozwizja.pl/puchar-stanicy-wedkarskiej-wrocil-do-szczecinka

Jerzy Hardie-Douglas o służbie zdrowia

Briefing prasowy kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu RP

W poniedziałek z dziennikarzami lokalnych i regionalnych mediów spotkał się Jerzy Hardie-Douglas, kandydat Koalicji Obywatelskiej w październikowych wyborach do Sejmu RP. Briefing odbył się przed szpitalem w Szczecinku.

Jerzy Hardie-Douglas, na co dzień lekarz medycyny, chirurg - onkolog odniósł się do obecnej sytuacji w służbie zdrowia. Mowa byłam też o szczecineckim szpitalu i innych placówkach medycznych w województwie zachodniopomorskim.

- Dziękuje państwu, że odpowiedzieliście na zaproszenie Koalicji Obywatelskiej. Dziś w całym kraju odbywają się briefingi prasowe naszych kandydatów w wyborach do parlamentu, tych, którzy najwięcej mają do powiedzenie w sprawach opieki zdrowotnej - mówił m.in. Jerzy Hardie-Douglas.

- Jako Koalicja Obywatelska jesteśmy bardzo niezadowoleni z obecnego stanu opieki zdrowotnej jak i z braku reakcji obecnie rządzących na różnego rodzaju problemy jakie pojawiają się w opiece zdrowotnej. Doszliśmy do takiego momentu, że w Polsce brakuje obecnie 35 tys. lekarzy. To powoduje konkretne skutki tak samo jak konkretne skutki implikuje olbrzymi deficyt jeżeli chodzi o pielęgniarki. 35 tys. lekarzy to takie miasto jak Szczecinek. Gdyby każdy mieszkaniec Szczecinka był lekarzem i pojechał w Polskę, to wówczas zaspokoilibyśmy najpilniejsze potrzeby jeżeli chodzi o kadrę medyczną.

- Koalicja Obywatelska uważa, że najwyższy czas podjąć energiczne kroki, żeby tą sytuację zmienić. Dopóki w Europie będzie zapotrzebowanie na lekarzy, dopóty ten problem będzie u nas istniał. Dlatego, gdy wygramy wybory zagwarantujemy, że wszyscy studenci drugiego roku medycyny, którzy zadeklarują, że chociaż przez kilka lat będą pracować tu u nas, otrzymają stypendia. Uważamy też, że należy skrócić okres studiów na Akademiach Medycznych. Dziś są to studia sześcioletnie. Jest to ewenement w skali świata. Wszędzie studia medyczne są pięcioletnie, a wielu krajach - czteroletnie. 

Doktor Hardie-Douglas odniósł się też do aktualnej sytuacji finansowej szpitali.

- Ponad 90 procent placówek jest zadłużonych. Mimo, że politycy PiS-u starają się zaklinać rzeczywistość, taka jest sytuacja. Szczecinecki szpital jest świetnie wyposażony, nowoczesny. Mimo to z roku na rok generuje coraz większe długi. Dlaczego? Dlatego, że Narodowy Fundusz Zdrowia od wielu lat nie zmienił wyceny procedur medycznych. Dziś szpitale dopłacają do każdej procedury. Im większe jest parcie pacjentów na szpital, a tak się dzieje w Szczecinku, tym szpital ma gorszy wynik finansowy. To ewidentnie wina PiS-u.

Przebieg briefingu w naszym materiale wideo.

https://miastozwizja.pl/jerzy-hardie-douglas-o-sluzbie-zdrowia-0

https://www.youtube.com/watch?v=m9K1v0GRYkw

Konferencja prasowa w Kronospanie

Dyr. Krzysztof Aleksandrowicz: Elektrofiltr w listopadzie, hala produkcyjna w czerwcu 2020

We wtorek firma Kronospan zaprosiła dziennikarzy na konferencje prasową poświęconą m.in. budowie filtra i systemu biologicznego oczyszczania suszarni płyt MDF.

Z dziennikarzami spotkał się dyrektor Kronospan Szczecinek Krzysztof Aleksandrowicz. Odniósł się do obchodzonego w tym roku jubileuszu 30-lecia Kronospan w Polsce. Ujawnił też, że budowana przy ul. Pilskiej nowa, potężna hala produkcyjna, zostanie oddana do dyspozycji firm współpracujących z Kronospanem w czerwcu 2020 roku, podczas odbywających się corocznie Targów Hausmesse.

Jednak głównym temat dzisiejszej konferencji była budowa mokrego elektrofiltr i systemu biologicznego oczyszczania suszarni płyt MDF.

- Inwestycja montażu najnowocześniejszych tego typu urządzeń na świecie jest na ukończeniu. Budowa zakończy sie w listopadzie br., wówczas instalacja zacznie pracować. W wydatnym stopniu zmniejszy uciążliwości odczuwane przez mieszkańców Szczecinka w czasie procesu wytwarzania płyt drewnopochodnych. To jeden z ostatnich etapów przystosowania zakładu do najnowocześniejszych dostępnych technik, czyli budowy najnowocześniejszych urządzeń ochrony środowiska. To efekt porozumienia Kronospanu z burmistrzem Szczecinka Jerzym Hardie-Douglasem. Nie idziemy na skróty, robimy raz a dobrze, żeby był spokój na przyszłe dziesięciolecia - mówił m.in. Dyr. Aleksandrowicz.

- Od wielu lat słyszymy: zróbcie coś takiego jak w Salzburgu. Otóż tamtejsza instalacja powstała 20 lat temu. W Szczecinku budujemy najnowocześniejszą w świecie, młodszą od tej austriackiej o 20 lat.

Rzecznik prasowa Kronospanu Beata Rafalo, w imieniu dyrekcji zakładu  jego pracowników, podziękowała mieszkańcom Szczecinka za wkład w rozwój firmy przez 30 lat i za udział we wspólnej mszy św. na terenie zakładu.

https://miastozwizja.pl/konferencja-prasowa-w-kronospanie

Koniec sezonu nad Trzesieckiem

Hitem wakacji wyciąg narciarski, Mysia Wyspa, wypożyczalnie sprzętu pływającego i rowerów

Dobiegł końca tegoroczny sezon nad jeziorem Trzesiecko. Wcześniej zakończyły działalność plaże miejskie. Do hangaru spłynęły też statki szczecineckiej białej floty, a hit nie tylko tegorocznego lata - Mysia Wyspa - "udała" się na zimowy odpoczynek.

Do końca września pracował wyciąg narciarski i wypożyczalnia sprzętu pływającego. Przynajmniej do listopada będziemy mogli korzystać z usług Szczecineckiej Wypożyczalni Rowerów Miejskich.

O to, jaki był szczecinecki sezon nad jeziorem Trzesiecko zapytaliśmy zastępcę dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji Dariusza Mazura.

- Był bardzo udany i co najważniejsze, bezpieczny. Jestem z tego faktu pod każdym względem zadowolony - podkreśla nasz rozmówca.

- Przede wszystkim uniknęliśmy wypadków nad wodą, również utonięć, podczas gdy w całym kraju statystyki były bardzo tragiczne. To przede wszystkim zasługa współpracujących z nami ratowników WOPR i płetwonurków z klubu „Murena”.

- Olbrzymim powodzeniem tego lata cieszył się wyciąg narciarski. Przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego za blisko 100 tys. zł kupiliśmy kolejną przeszkodę, która uatrakcyjniła tor wakeparku. Oblężenie przeżywała wypożyczalnia sprzętu pływającego - rowerów wodnych, kajaków, łodzi i niezwykle popularnej tego lata taksówki wodnej "Pettersson" - szczególnie w upalne dni. A tych mięliśmy, co niemiara i plaże pracowały pełną parą. Mieszkańcy Szczecinka nader chętnie korzystali z wodnych uciech i odpoczynku nad brzegiem Trzesiecka.

Jak podkreślił Dariusz Mazur, Szczecinek minionego lata odwiedziło mnóstwo turystów, wczasowiczów i letników. Nad Trzesieckiem stacjonowało również liczne grono młodzieży na obozach sportowych

- Okazuje się, że niekoniecznie trzeba jeździć nad Bałtyk. Miasto oferuje przyjezdnym mnóstwo atrakcji, przede wszystkim zapewnia bezpieczny wypoczynek. W połączeniu z ilością imprez odbywających się nad Trzesieckiem sprawia, że Szczecinek jest liczącym się miejscem na turystycznej mapie Pomorza Zachodniego. 

- Już rozpoczęliśmy przygotowania do sezonu letniego 2020. Na razie planujemy przedsięwzięcia, jakie będziemy chcieli zrealizować. Lada dzień rozpoczniemy też konserwację urządzeń i sprzętu pływającego. Wszystko po to, by przyszłoroczny sezon był równie udany jak ten miniony - zapewnia Dariusz Mazur.

https://miastozwizja.pl/koniec-sezonu-nad-trzesieckiem

W Programie Samorządowym naszym gościem jest burmistrz Daniel Rak

Burmistrz opowiedział o Programie "Teleopieka". Decyzję o jego wdrożeniu podjęli radni na ostatniej sesji Rady Miasta. Ratusz rozpocznie jego realizację w 2020 roku.

Nasz gość odniósł się też do ostatnich zmian w zarządzie Spółki "Szpital w Szczecinku". Ujawniał również, że miasto zabiegać będzie o rozszerzenie współudziałowców spółki. Miałyby to być samorządy Powiatu Szczecineckiego - Borne Sulinowo, Biały Bór, Barwice, Grzmiąca i Gmina Szczecinek.

https://miastozwizja.pl/program-samorzadowy-310

https://www.youtube.com/watch?v=oZlcN7Cxh18

Miasto z nową propozycją podziału "szpitalnego tortu"

Burmistrz Daniel Rak: Wprowadźmy do spółki inne miasta z terenu powiatu. Wtedy szpital będzie naprawdę szpitalem powiatowym

Kolejny raz wraca sprawa szczecineckiego szpitala. W minionym tygodniu swoją rezygnację z funkcji prezesa placówki złożył Marek Kotschy. Zna stanowisku ma go zastąpić Anna Wruk-Złotowska, która posiada wiedzę medyczną oraz doświadczenie w zarządzaniu. Do sytuacji tej odniósł się burmistrz Daniel Rak, reprezentujący mniejszościowego udziałowca, jakim jest miasto.

- Po czwartkowej Radzie Nadzorczej zostałem telefonicznie poinformowany, że pan Marek Kotschy zrezygnował z funkcji prezesa - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak. - Dla mnie to bardzo duże zaskoczenie pomimo tego, że od początku staliśmy na stanowisku, że żeby zarządzać takim skomplikowanym przedsiębiorstwem, jakim jest szpital, trzeba mieć doświadczenie medyczne i pojęcie o służbie zdrowia. Tu trzeba połączyć ekonomię z wiedzą medyczną i stad też nasze powątpiewania, czy Prezes Kotschy jest na tyle przygotowany, żeby tak skomplikowanym „organizmem” zarządzać. Czas pokazuje, że nasze wątpliwości nie były bezpodstawne. Funkcję prezesa ma objąć pani Anna Wruk-Złotowska. Jakie rozwiązania zaproponuje, aby poprawić kondycję szpitala i jaką drogę zarządzania obierze? Czas pokaże.

https://miastozwizja.pl/miasto-z-nowa-propozycja-podzialu-szpitalnego-tortu

Teleopieka dla seniorów ruszy w przyszłym roku

Program w całości będzie finansowany z budżetu miasta

- Teleopieka będzie polegała na tym, że osoby potrzebujące, samotne i wymagające tego typu zabezpieczenia otrzymają do dyspozycji specjalną opaskę z przyciskiem alarmowym. Po jej uruchomieniu połączy się ona z ośrodkiem, a dyspozytor podejmie dalsze działania w celu skontaktowania się z taką osobą i w razie konieczności wyśle do niej pomoc - mówi burmistrz Daniel Rak.

Program będzie wdrażany i realizowany począwszy od roku 2020 dla około 50 mieszkańców miasta Szczecinek w wieku 70+ (a w uzasadnionych przypadkach 60+), z możliwością jego rozszerzenia i zwiększenia w latach następnych w zależności od potrzeb. Osoby zakwalifikowane do objęcia programem nie poniosą żadnych kosztów związanych z korzystaniem z teleopieki.

https://miastozwizja.pl/teleopieka-dla-seniorow-ruszy-w-przyszlym-roku

Dodatkowe 60 tys. zł na rehabilitację

Konkurs burmistrza Szczecinka

https://miastozwizja.pl/dodatkowe-60-tys-zl-na-rehabilitacje-seniorow

Jest chętny na budowę pierwszego etapu wyciągu narciarskiego

Oferta droższa, ale niewiele

W ratuszu otwarto oferty w przetargu na budowę wyciągu narciarskiego na Górce Rynkowej przy ul. Winnicznej. Tym razem miasto podzieliło inwestycję na etapy. Wrześniowy przetarg dotyczył pierwszego z nich, czyli budowy wyciągu wraz z zasilaniem elektroenergetycznym.

Ofertę złożyła firma Fabryka Narzędzi GLOB z Bielska Białej. Cena - 622 tys. zł. To drożej od kwoty, którą na inwestycję zamierza wydać miasto, czyli 500 tys. zł. O dalszym losie przetargu zdecyduje burmistrz.

Ratusz założył, że inwestycja zostanie ukończona do 20 grudnia br. 

Projekt zakłada, że główna trasa wyciągu będzie mieć 200 długości. Będzie też krótsza - 60 metrowa dla osób zupełnie początkujących, tzw. baby lift. Trasy będą naśnieżane przy pomocy urządzeń niepowodujących uciążliwości dla okolicznych mieszkańców.

Na budowę wyciągu narciarskiego ratusz zarezerwował w tegorocznym budżecie miasta 1,5 mln zł.

https://miastozwizja.pl/jest-chetny-na-budowe-wyciagu-narciarskiego

Niesamowita podróż w przeszłość Szczecinka

Nasi muzealnicy uraczyli nas nie lada atrakcją. W czwartkowe (3.10) popołudnie w Muzeum Regionalnym miał miejące wernisaż wystawy pn. "Kolej na kolej".

Cóż możemy podziwiać? Wszystko, co dotyczy kolei w Szczecinku z okresu schyłku XIX wieku i przynajmniej do lat 80. ubiegłego stulecia. Mamy autentyczną tablicę dworcową z napisem Neustettin, kolejarskie mundury, najprawdziwszą kasę biletową na kartonowe przejazdówki, lampy sygnalizacyjne i wiele innych niesamowitych eksponatów. Jest też przebogaty zbiór fotogramów. Możemy podziwiać, m.in. nasz dworzec z końca XIX stulecia, a więc z początków kolei w Szczecinku.

Na temat wystawy rozmawialiśmy z dyrektorem Muzeum, Regionalnego Ireneuszem Markaniczem.

https://miastozwizja.pl/niesamowita-podroz-w-przeszlosc-szczecinka

Pasażerowie dużo częściej wsiadają do autobusów

Po miesiącu funkcjonowania darmowej komunikacji przyszedł czas na pierwsze wnioski

Jak wielokrotnie zapowiadał burmistrz Daniel Rak, postanowił on dołożyć wszelkich starań, aby darmowe przejazdy miejskimi autobusami wprowadzić już w tym roku wraz z początkiem września. Tak też się stało. Od 1 września br. mieszkańcy Szczecinka mogą za darmo jeździć autobusami Komunikacji Miejskiej. Ten przywilej mają również zwierzęta podróżujące pod opieką właściciela. Pasażerowie nie muszą także wnosić żadnej opłaty za przewożony bagaż.

Okazuje się, że mieszkańcom to rozwiązanie bardzo przypadło do gustu. Świadczy o tym znaczna ilość mieszkańców, którzy wraz z początkiem września postanowili częściej korzystać z miejskiego transportu zbiorowego. Po miesiącu funkcjonowania darmowej komunikacji przyszedł czas na pierwsze wnioski i podsumowania.

- Od momentu wprowadzenia darmowych przejazdów widzimy, że zdecydowanie więcej ludzi korzysta z naszych usług – mówi nam Tomasz Merk, prezes Komunikacji Miejskiej. – Możemy to zaobserwować przede wszystkim w godzinach porannych i popołudniowych, czyli w godzinach dojazdu do szkół i miejsc pracy oraz powrotu do domu. Ale też mamy więcej pasażerów ok. godz. 18, kiedy część sklepów zostaje zamknięta. Jest więcej ludzi i to widać zarówno w autobusach, jak i na przystankach.

https://miastozwizja.pl/pasazerowie-duzo-czesciej-wsiadaja-do-autobusow

Trwa budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1. Obiekt "wyszedł" już z ziemi. Inwestycję za 9 mln zł realizuje firma "Telmax" z Człuchowa. Hala powinna być gotowa w grudniu przyszłego roku.

"Jedynka" jest jedyną podstawową placówką szkolną w Szczecinku, której uczniowie korzystają z wiekowej już sali gimnastycznej. To obiekt zbudowany pod koniec lat 20. ubiegłego stulecia, wpisany do rejestru zabytków.

O budowę nowego obiektu sportowego od kilku lat zabiegali mieszkańcy Szczecinka - radni Rady Miasta, nauczyciele i rodzice uczniów oraz sama młodzież.

https://miastozwizja.pl/hala-sportowa-w-budowie-0

https://www.youtube.com/watch?v=YKPWgCYHyyA

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra