Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 01.12.2019 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Jesienna huśtawka nastrojów MKP

W dość minorowych nastrojach, po wysokiej porażce w meczu u siebie z Darłovią Darłowo, zakończyli jesienną rundę sezonu 2019/2020 w IV lidze piłkarze MKP Szczecinek.

Jesienią MKP w 17 meczach ugrał 27 punktów (13 - w Szczecinku, 14 - na wyjazdach). Na ten dorobek złożyło się 8 zwycięstw i 3 remisy. MKP przegrał 6 spotkań.

W pierwszym wiosennym meczu w marcu 2020 r. nasz zespół zagra w Szczecinku z Leśnikiem Manowo.

https://miastozwizja.pl/jesienna-hustawka-nastrojow-mkp

Z Sójczego Wzgórza na obwodnicę Szczecinka

Radny Sejmiku Jakub Hardie-Douglas: Dokumentacja na budowę łącznika została już opracowana. Koszt unijnej drogi to około 36 mln zł

O tym, że Szczecinek może liczyć na kolejną drogę obchodzącą miasto, tym razem od północnego-zachodu, pisaliśmy kilkakrotnie.

Pomysł zbudowania drogi łączącej dwie obwodnice Szczecinka - w ciągu drogi ekspresowej S11 z tzw. "małą - trzesiecką" w ciągu drogi wojewódzkiej nr 172, urodził się w ratuszu kilka lat temu. Po zrealizowaniu największej w historii Szczecinka inwestycji drogowej przyszedł czas na budowę kolejnej czwartej - po dużej, małej i leśnej - obwodnicy Szczecinka.

- Dokumentacja na budowę łącznika została już opracowana, jednak sama budowa ruszy najpewniej w 2021 roku. Jesteśmy w procedurze ZRID, która została zawieszona do czasu pojawienia się tytułu inwestycyjnego na budowę drogi - ujawnia "Miastu z Wizją" radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Jakub Hardie-Douglas.

- Długość łącznika będzie wynosiła około 2 km a cały koszt realizacji zadania jest obecnie szacowany na około 36 mln zł, z czego branża drogowa to 21,3 mln a reszta to obiekty inżynieryjne: mosty, wzmocnienia gruntu czy likwidacja kolizji. Tytuł na realizację inwestycji powinien pojawić się wraz z nastaniem nowej unijnej perspektywy. Inwestycja realizowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie będzie w większości finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wierzę, że będzie to rok  2021. Zrobimy wszystko żeby tak właśnie było.

https://miastozwizja.pl/z-sojczego-wzgorza-na-droge-ekspresowa-s11

Co znajdziemy na stoiskach podczas V Jarmarku Świątecznego?

W tym roku na wszystkich odwiedzających czekać będzie ponad 30 kramów

Za niespełna dwa tygodnie na placu przed ratuszem rozpocznie się kolejny, piąty już Jarmark Świąteczny organizowany przez Stowarzyszenie Miasto z Wizją. Tym razem – podobnie jak w minionym roku - potrwa on aż cztery dni. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli więcej czasu na skorzystanie ze świątecznej oferty, jaką w tym roku przygotują dla nich zarówno lokalni, jak i przyjezdni wystawcy.

W tym roku podczas Jarmarku na wszystkich odwiedzających czekać będzie ponad 30 stoisk. Co na nich znajdziemy?

https://miastozwizja.pl/co-znajdziemy-na-stoiskach-podczas-v-jarmarku-sw...

Budżet 2020 bez tajemnic - wydatki miasta

Ile na szkoły, przedszkola, bezpieczeństwo, kulturę i sport?

Jak już pisaliśmy w artykule: "Budżet Szczecinka na 2020 rok"

https://miastozwizja.pl/budzet-szczecinka-na-2020-rok-znamy-zalozenia

w przyszłym roku wydatki miasta zamkną się rekordową kwotą ponad 203 mln zł. To o blisko 30 mln zł niż w roku 2019. 

Będzie sporo inwestycji - większych i mniejszych. Ratusz wyda też pieniądze na bieżące, codzienne funkcjonowanie miasta. Tzw. wydatki bieżące pochłoną 177,5 mln zł (o 30 mln zł więcej niż w tym roku).

Pieniądze zostaną spożytkowane m.in. na utrzymanie szkół, Straży Miejskiej, dopłaty do spółek miejskich, na kulturę fizyczną, muzeum, biblioteki, SzLOT czy SAPiK.

https://miastozwizja.pl/budzet-2020-bez-tajemnic-wydatki-miasta

WOŚP 2020 - Kwestować będzie 50 wolontariuszy

Każdego roku podczas kolejnych edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ulicach wielu miast można spotkać tysiące wolontariuszy, którzy włączyli się w tę akcję, zbierając datki do puszek i wręczając w zamian za ofiarowaną pomoc symboliczne naklejki w kształcie serca. Do tej inicjatywy każdorazowy włączają się także mieszkańcy Szczecinka.

Nie inaczej będzie również i tym razem, podczas 28 kwesty, która odbędzie się 12 stycznia przyszłego roku. Wówczas Wielka Orkiestra zagra pod hasłem: "Wiatr w żagle - Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej".

Właśnie zakończył się nabór wolontariuszy, którzy podczas styczniowego finału będą zbierać datki do puszek. Odzew mieszkańców Szczecinka, chcących przyłączyć się do tej inicjatywy i czynnie uczestniczyć w zbiórce, był tradycyjnie duży. Szczecinecki sztab właśnie zamknął listę na której znalazło się 50 wolontariuszy XVIII finału WOŚP.

https://miastozwizja.pl/wosp-2020-kwestowac-bedzie-50-wolontariuszy

Pożyteczne zajęcia w Akademii Recyklingu Kronospanu

Studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku robiły kalendarze adwentowe. Trafią one do domów dziecka i przedszkoli

Akademia Recyklingu Kronospan, bo taką nazwę nosi nasza inicjatywa, miała już zajęcia z dziećmi. Teraz postanowiliśmy zaprosić na zajęcia słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Chcemy uczyć nasze studentki tego, że rzeczom, które zamierzamy wyrzucić, możemy tak naprawdę dać drugie życie. To dotyczy m.in. szkła, papieru, drewna poużytkowego, czyli cokolwiek, co według pierwszych oględzin nadaje się tylko na śmieci - mówi "Miastu z Wizją" Beata Rafalo, rzecznik prasowy Kronospanu.

https://miastozwizja.pl/pozyteczne-zajecia-w-akademii-recyklingu-kronospanu

Szczecinek za 188 mln zł

Kto zapłaci miastu, za co i na co?

Przyszły rok będzie rekordowym dla Szczecinka pod względem dochodów budżetowych. Do kasy miasta trafi (plan) prawie 188 mln zł. To o 27 mln zł więcej niż w tym roku i o ponad 110 mln zł więcej niż 13 lat temu - w 2006 roku. 

Dochód budżetowy miasta będzie niższy od planowanych wydatków o około 15 mln zł (w 2020 r. miasto planuje wydać rekordową kwotę ponad 203 mln zł) - deficyt w kwocie około 15 mln zł zostanie pokryty środkami pochodzącymi z wolnych środków w wys. blisko 2,8 mln zł oraz kredytem w wys. 12,5 mln zł.

Kasa miasta zapełni się m.in. z podatków, opłat, wieczystego użytkowania, dzierżawy, najmu, a także ze sprzedaży mienia komunalnego. Miasto otrzyma też pieniądze z zewnątrz, m.in. z subwencji oświatowej oraz dotacji i środków na realizację programu Rodzina 500 Plus.

https://miastozwizja.pl/szczecinek-za-188-mln-zl

W oczekiwaniu na zabawę sylwestrową

Sprawdziliśmy, gdzie tej nocy mogą wybrać się mieszkańcy Szczecinka

https://miastozwizja.pl/w-oczekiwaniu-na-zabawe-sylwestrowa

"Wnuczka" w areszcie

Oszustka odbierała pieniądze od starszych osób mieszkających na terenie powiatu szczecineckiego

https://miastozwizja.pl/wnuczka-w-areszcie

W Programie Samorządowym naszym gościem był wiceburmistrz Maciej Makselon

Burmistrz opowiedział o obchodach 10-lecia Akademii Piłkarskiej. Odniósł się też do przyszłości tego sportowego projektu dla najmłodszych futbolistów.

Nasz gość wspomniał też o Budżecie Obywatelskim i zachęcił mieszkańców Szczecinka do wzięcia udziału w zgłaszaniu projektów (można to uczynić do niedzieli włącznie) oraz zaprosił na V Jarmark Świąteczny. Impreza organizowana przez Stowarzyszenie "Miasto z Wizją" tradycyjnie odbędzie się na Placu Wolności przed ratuszem. W tym roku potrwa aż 4 dni - od czwartku 12 grudnia do niedzieli 15 grudnia.

https://miastozwizja.pl/program-samorzadowy-2811

https://www.youtube.com/watch?v=w5tiCm_cfXg&feature=emb_logo

Wiceburmistrz zaprasza mieszkańców na Jarmark Świąteczny

Maciej Makselon: Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie

12 grudnia w centrum miasta rozpocznie się piąty już Jarmark Świąteczny. Wydarzenie to, podobnie jak w poprzednich latach, adresowane jest do wszystkich mieszkańców i przyjezdnych gości, którzy chcą choć na chwilę wyjść z domu i wspólnie z rodziną oraz znajomymi wprawić się w wyjątkowy świąteczny nastrój. W trakcie Jarmarku na wszystkich odwiedzających czekać będzie mnóstwo atrakcji – oczywiście w bożonarodzeniowej oprawie.

Przez pierwsze trzy dni Jarmarku – w czwartek, piątek oraz w sobotę - w godzinach od 10 do 18 będziemy mieli okazję odwiedzić liczne stoiska, na których lokalni i przyjezdni twórcy zaprezentują nam efekty swojej pracy. Na świątecznych kramach nie zabraknie zarówno rękodzieła, jak i smacznych potraw. Będzie to także doskonała okazja do tego, aby pomyśleć o swoim świątecznym drzewku i niepowtarzalnych dekoracjach, które ozdobią nasze choinki.

https://miastozwizja.pl/wiceburmistrz-zaprasza-mieszkancow-na-jarmark-sw...

https://www.youtube.com/watch?v=4UsMmHcQUUI&feature=emb_logo

Targi Edukacyjne Edu Day

Uczelnie zapraszają maturzystów w swoje progi

W środę w hali sportowej przy I LO odbyły się kolejne Targi Edukacyjne Edu Day, skierowane do tegorocznych maturzystów z terenu naszego powiatu. Była to już 11 edycja tego wydarzenia i zarazem doskonała okazja dla wszystkich maturzystów, którzy jeszcze nie zdecydowali o swojej dalszej ścieżce edukacji po ukończeniu szkoły średniej.

Targi te mają być miejscem wzajemnej komunikacji pomiędzy uczelniami wyższymi, a uczniami ostatnich klas szkół ponadpodstawowych.  Podczas targów odwiedzający mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną kilkunastu szkół wyższych. Swoje stoiska przygotowały m.in.: Akademia Morska w Szczecinie, Wojskowa Akademia Techniczna, Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, Politechnika Koszalińska, Akademia Pomorska w Słupsku i Collegium Medyczne Medica.

https://miastozwizja.pl/targi-edukacyjne-edu-day

Ulice Szczecinka w świątecznej odsłonie

W różnych punktach miasta trwa montaż bożonarodzeniowych ozdób

Sklepowe witryny, reklamy telewizyjne czy wszechobecne mikołaje, renifery i choinki nieustannie przypominają nam o zbliżającym się Bożym Narodzeniu. Teraz spacerując miejskimi ulicami również możemy poczuć magię nadchodzących świąt. W różnych punktach miasta właśnie rozpoczął się montaż pierwszych gwiazdkowych ozdób. W tym roku świąteczna dekoracja miasta – podobnie jak w poprzednich latach - również opierać się będzie na instalacjach świetlnych, które możemy każdego roku oglądać na latarniach usytuowanych wzdłuż głównych ulic. Wcześniej przeszły coroczny przegląd i zostały uzupełnione o zniszczone lub skradzione elementy iluminacji oraz zapasowe żarówki.

https://miastozwizja.pl/ulice-szczecinka-w-swiatecznej-odslonie-1

Zamiast fajerwerków - karma dla bezdomnych psów

Wiceburmistrz Maciej Makselon apeluje do mieszkańców Szczecinka

Na czwartkowej sesji Rady Miasta radny Wiesław Suchowiejko dopytywał wiceburmistrza Macieja Makselona o to czy miasto planuje w noc sylwestrową pokaz fajerwerków.

- Samorząd Uczniowski Szkoły Społecznej za moim pośrednictwem zwraca sie z prośbą, by samorząd, jeżeli to planuje, zrezygnował z pokazu sztucznych ogni - mówił rady W. Suchowiejko.

Wiceburmistrz Maciej Makselon zapewnił, że miasto nie planuje pokazu sztucznych ogni w noc sylwestrową. Zaapelował też do mieszkańców, by pieniądze jakie zamierzają przekazać na zakup fajerwerków przeznaczyć na karmę dla psów mieszkających w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt.

https://miastozwizja.pl/zamiast-fajerwerkow-karma-dla-bezdomnych-psow

Poznaliśmy Wolontariuszy Roku 2019

Podczas tegorocznej edycji konkursu to zaszczytne i honorowe miano otrzymali Jędrzej Dunaj i Maksymilian Grzegorczyk

Dla osób, które na co dzień niosą bezinteresowną pomoc innym, nie chcąc nic w zamian, największą nagrodą – jak sami wielokrotnie mówią – jest uśmiech na twarzy drugiego człowieka. Jednak szczecineckim wolontariuszom zdecydowanie należy się nie tylko uznanie, ale także szczególne podziękowanie za ich pracę na rzecz innych. Aby uhonorować tych, którzy przez cały rok wspierają osoby potrzebujące pomocy w ciężkich chwilach czy trudnych wyzwaniach, jakie stawia przed nimi życie, od wielu już lat w Szczecinku przyznawane są wyróżnienia i nagrody za ich trud i bezinteresowne działania. Nie inaczej było również w tym roku. W czwartkowe popołudnie w szczecineckim ratuszu odbyła się coroczna uroczystość w trakcie której poznaliśmy tych najbardziej zasłużonych, którzy przez ostatni rok z potrzeby serca działali na rzecz innych osób.

https://miastozwizja.pl/poznalismy-wolontariuszy-roku-2019

Rybacy zapraszają na zimowe wędkowanie

Bez podwyżki opłat. Do dyspozycji wędkarzy 36 jezior i rzeka

Na wodach administrowanych przez szczecinecką Spółkę Rybacką w niedziele 1 grudnia ruszy wędkarski sezon zimowy. Potrwa do 31 marca 2020 roku. Za przyjemność poławiania ryb u rybaków wędkarze zapłacą tyle samo złotówek, co w poprzednim sezonie zimowym.

Trzeba przyznać, że rybacy przygotowali dla wędkarzy całkiem atrakcyjną ofertę, jeżeli chodzi o akweny, na których można prowadzić połowy. Jedną zmianą in minus jest zakaz prowadzenia połowów na jeziorze Wielimie (w ubiegłym sezonie zimowym można tam było łowić z lodu).

Szczecinecka Spółka Rybacka udostępniła wędkarzom 36 jezior i odcinek rzeki Gwdy i tzw. obwód rybacki nr 2. Na wodach rybaków wolno łowić od wschodu do zachodu słońca, zgodnie z kalendarzem. Wędkowanie w nocy jest zabronione.

https://miastozwizja.pl/rybacy-zapraszaja-na-zimowe-wedkowanie

Jerzy Hardie-Douglas otwiera biuro poselskie

Ta wiadomość z pewnością zainteresuje tych mieszkańców, którzy chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami czy pomysłami, ale również osoby zmagające się z konkretnymi problemami i szukające pomocy lub wsparcia. W najbliższych dniach w Szczecinku będzie miało miejsce otwarcie biura poselskiego Jerzego Hardie-Douglasa. Biuro mieścić się będzie w nowo wybudowanym budynku przy ul. Wyścigowej 7 na najniższej kondygnacji (z wejściem od strony ulicy).

- Biuro zostanie otwarte lada moment. Nastąpi to w pierwszych dniach grudnia. Już teraz zachęcam i zapraszam wszystkich mieszkańców oraz moich wyborców do odwiedzin w moim biurze poselskim – mówi nam Jerzy Hardie-Douglas, Poseł na Sejm RP. - Biuro będzie czynne w każdy wtorek i piątek w godzinach od 10.00 do 16.00.

Do poselskiego biura można przyjść „z ulicy” ze swoimi problemami czy prośbami w dniach i godzinach jego urzędowania. Interesanci, którzy chcieliby umówić się na spotkanie w konkretnym dniu lub załatwić swoją sprawę zdalnie, mogą to zrobić także dzwoniąc pod numer 666 566 035.

https://miastozwizja.pl/jerzy-hardie-douglas-otwiera-biuro-poselskie

Małgorzata Ostrowska może śpiewać przeboje "Lombardu"

Poznański sąd zniósł blokadę

Urodziła się w Szczecinku. Nad Trzesieckiem kończyła szkołę średnią. Później wyjechała i zrobiła bogatą karierę jako wokalistka zespołu "Lombard". Mowa o Małgorzacie Ostrowskiej.

We wrześniu br. przyjechała do Szczecinka by wspomóc w kampanii wyborczej do Sejmu RP Jerzego Hardie-Douglasa. Swoim świetnym mini koncertem ukoronowała konwencję programową byłego burmistrza Szczecinka. Wydarzenie miało miejsce 27 września w kinie Wolność.

Od lat było wiadomo, że ze względów prawnych artystka nie może na oficjalnych koncertach śpiewać przebojów "Lombardu". To efekt sporu z jej byłym kolegą z zespołu Grzegorzem Stróżniakiem.

To jednak koniec problemów znanej szczecinecczanki. Jak donosi wyborcza.pl Poznań: "Poznański sąd pozwolił piosenkarce Małgorzacie Ostrowskiej korzystać bez ograniczeń z dawnych przebojów zespołu Lombard, do których pisała teksty.

https://miastozwizja.pl/malgorzata-ostrowska-moze-spiewac-przeboje-lombardu

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra