Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 12.01.2020 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Szczecineccy politycy w audycji "Po Słowie"

O płacy minimalnej, handlowych niedzielach i wyborach na szefa PO

https://miastozwizja.pl/szczecineccy-politycy-w-audycji-po-slowie

W poniedziałek ulicami miasta przeszedł barwny korowód, prowadzony przez trzech mędrców. Widowiskowy pochód, towarzyszący obchodom Święta Trzech Króli, w Szczecinku zorganizowany został (po krótkiej przerwie) już po raz szósty. Orszak wyruszył spod kościoła pw. Ducha Świętego. Następnie trzej królowie wraz z tłumem przebranych mieszkańców przeszli ulicami Piłsudskiego, Mickiewicza, Powstańców Wielkopolskich i Wyszyńskiego, aby zakończyć pochód przy szczecineckim kinie. 

https://miastozwizja.pl/barwny-orszak-kolejny-raz-przeszedl-ulicami-mias...

Turystyczny rok 2020 - moc atrakcyjnych imprez

Rybna Fiesta, Trophy Szczecinek, Wędkarski Poligon i Szczecineckie Kajakowanie

Tegoroczny sezon turystyczny w Szczecinku i okolicach zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna dopina właśnie kalendarz imprez.

- Turystyczny rok rozpoczniemy zupełnie nową imprezą - Rajdem Rowerowym szlakiem tras oznakowanych w ramach projektu "Wkręć się w historię" - mówi "Miastu z Wizją" szef SzLOT Mariusz Getka.

https://miastozwizja.pl/turystyczny-rok-2020-moc-atrakcyjnych-imprez

Noworoczny wzrost bezrobocia

Przybyło w Szczecinku, przybyło w powiecie, ale ubyło bezrobotnych kobiet. Pracodawcy oferują 84 etaty

Na koniec grudnia w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy figurowało 3674 osób poszukujących zatrudnienia. To o 74 osoby więcej niż miesiąc wcześniej. Z kolei pracy w Szczecinku poszukują 1384 osoby (wzrost o blisko 30 osób). PUP dysponuje 84 ofertami pracy - w Szczecinku i regionie. 

https://miastozwizja.pl/noworoczny-wzrost-bezrobocia

Poseł Jerzy Hardie-Douglas o ostatnich wydarzeniach politycznych

Parlamentarzysta poruszył m.in. temat głosowania dotyczącego ustawy o sądownictwie. Odniósł się również do kolejnych prób centralizacji władzy przez obecny rząd – tym razem poprzez pozbawienie starostwa kompetencji odnośnie wyboru powiatowego inspektora sanitarnego. Jerzy Hardie-Douglas wspomniał także o ostatniej decyzji wojewody, który bez podania przyczyny postanowił rozwiązać z miastem umowę na działanie w Szczecinku biura konserwatora zabytków.

Jerzy Hardie-Douglas skomentował przy okazji skandaliczne zachowanie Przewodniczącego Rady Powiatu Cezarego Jankowskiego, który podczas ostatniej powiatowej sesji zignorował regulamin i nie dopuścił parlamentarzysty do głosu w trakcie dyskusji nad wyjątkowo ważną dla mieszkańców kwestią, jaką jest obecna sytuacja szczecineckiego szpitala.  Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z dzisiejszej konferencji.

https://miastozwizja.pl/posel-jerzy-hardie-douglas-o-ostatnich-wydarzeni...

https://www.youtube.com/watch?v=GmLqddAqJxc&feature=emb_logo

Szczecinek bogatszy o 25 mieszkań

Nowiutkie lokale socjalne dla lokatorów. Klucze wręczył burmistrz Daniel Rak

W środę po blisko 1,5 roku przebudowy byłego budynku produkcyjnego "Słowianki" przy ul. Pilskiej, miasto oddało do dyspozycji szczecineckich rodzin 25 lokali socjalnych. Z tej okazji odbyła się skromna uroczystość, podczas której burmistrz Daniel Rak wręczył dwóm rodzinom klucze do ich własnego "M".

- Witam Państwa w nowym budynku, w waszych nowych mieszkaniach - mówił D. Rak. - Decyzja o adaptacji budynku zapadła 14 miesięcy temu. Inwestycję realizowała rodzima firma "Budorama". Dziś przekażemy państwu klucze do własnych mieszkań.

Jak powiedział D. Rak, w budynku znajduje się 25 lokali socjalnych o pow. od 32 m2 do 54 m2.

- Wśród nich mamy 18 lokali dwupokojowych, 4 lokale trzypokojowe i 3 lokale jednopokojowe. Wszystkie wyposażone zostały w aneks kuchenny. Mają też łazienkę z kabiną natryskową. Oczywiście, w budynku znajduje się sieć wodno - kanalizacyjna, elektryczna, oświetlenie awaryjne, sieć internetowa, telewizyjna i domofonowa. Każdy lokal posiada też swoje oświetlenie (w suficie) typu LED. Teren wokół budynku został uporządkowany. Są trawniki, krzewy, ławki i kosze na śmieci. Do budynku wykonano też podjazd dla osób niepełnosprawnych. Lokale, co prezentujemy w galerii zdjęć mają jak na lokale socjalne dość wysoki standard.

Koszt inwestycji włącznie z dokumentacją projektową zamknął się kwotą około 3,3 mln zł. Miasto uzyskało wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wys. 1,25 mln zł.

Warto dodać, że z listy oczekujących na mieszkanie (obecnie w Szczecinku oczekuje na własne "M" około 200 rodzin) lokale otrzymało 7 rodzin. Pozostali to rodziny, które zostaną w najbliższym czasie wyeksmitowane z dotąd zajmowanych lokali na terenie Szczecinka.

- Główną przyczyną takich działań jest brak wnoszenia opłat za czynsz - ujawnił nam prezes ZGM-TBS Tomasz Wełk

https://miastozwizja.pl/szczecinek-bogatszy-o-25-mieszkan

W Programie Samorządowym naszym gościem był burmistrz Daniel Rak

Burmistrz opowiedział o projektach złożonych przez mieszkańców w ramach Szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego 2020, odniósł się do decyzji Wojewody Zachodniopomorskiego likwidującej Biuro Konserwatora Zabytków oraz zaprosił mieszkańców Szczecinka do udziału w 28. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

https://miastozwizja.pl/program-samorzadowy-901

https://www.youtube.com/watch?v=eXQFhpe4OMU&feature=emb_logo

Budżet Obywatelski. Będziemy wybierać spośród 27 pomysłów

Zakończyła się właśnie realizacja przedsięwzięć zwycięskich projektów w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Wkrótce miasto przystąpi do realizacji kolejnych. Zanim jednak tak się stanie, mieszkańcy będą musieli zdecydować, jakie pomysły i inicjatywy zostaną wykonane w ramach drugiego w historii naszego miasta Budżetu Obywatelskiego.

- Do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego wpłynęło 37 projektów. 27 z nich zostało zaakceptowanych. Trzy projekty odrzucono ze względów formalnych, a kolejnych siedem odrzucono ze względów merytorycznych. Niektóre propozycje są bardzo ciekawe – mówi burmistrz Daniel Rak. – Jednym z ciekawszych pomysłów jest organizacja koncertu plenerowego Zenka Martyniuka i Kamila Bednarka. Taki projekt został złożony przez mieszkankę Szczecinka. Ale też pojawił się pomysł montażu trzypoziomowych poidełek wody pitnej dla ludzi i zwierząt, które miałyby zostać ustawione w parku miejskim przy najbardziej uczęszczanych ciągach pieszych.

- Inne propozycje to m.in. dalsza rozbudowa wypożyczalni rowerów o kolejne trzy stacje przy ul. Fabrycznej, Karlińskiej i Piłsudskiego. Pojawił się też pomysł na zlokalizowanie na jeziorze Trzesiecko pływających fontann z iluminacją świetlną. To również taki nowatorski projekt i wydaje się, że bardzo ciekawy. Pojawiła się też po raz kolejny propozycja stworzenia naturalnego ogrodu zabaw, który w poprzedniej edycji nie przeszedł  kilkoma głosami. Zobaczymy, jak tym razem mieszkańcy zagłosują.

Mieszkańcy składając wnioski do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego mieli szereg różnorodnych pomysłów, na co można przeznaczyć wspomniane środki finansowe. Wśród inicjatyw pojawiły się również:  renowacja trzech tarcz na wieży kościoła NMP, budowa pomostu dla niepełnosprawnych wędkarzy i osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, zegar słoneczny w przestrzeni miejskiej, strefa aktywnego wypoczynku przy ulicy Wyszyńskiego, elektroniczna tablica informacyjna na parkingu naprzeciwko kościoła Mariackiego, montaż 10 hamaków w przestrzeni parku miejskiego, montaż 4 ławek solarnych na terenach miejskich czy inicjatywa pod hasłem „Akcja Defibrylacja” obejmująca zakup dwunastu nowych ogólnodostępnych lokacji AED i urządzenia mobilnego w Straży Miejskiej.

Wśród propozycji pojawiły się także pomysły na organizację różnego rodzaju imprez i wydarzeń. Miałyby to być: Letnia Impreza Pokoleniowa, organizacja Art. Wioski w ramach Art Pikniku, wydłużenie tegorocznego festiwalu Materiafest o kolejny dzień wraz z organizacją afterparty i wyznaczeniem pola namiotowego na czas festiwalu, a także organizacja dwudniowego krajoznawczo-historycznego rajdu rowerowego „Wkręć się w historię”. Mieszkańcy wyszli także z inicjatywą przeprowadzenia różnego prac budowlano-remontowych: przebudowa drogi i wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej na tzw. Małpim Gaju, remont murka brzegu rzeki Nizicy przy Placu Wolności, a także budowa boiska do koszykówki ulicznej w pobliżu skateplazy czy budowa asfaltowego toru rowerowego.

Kolejne projekty dotyczą m.in. zakupu pontonu asekuracyjno-ratunkowego dla Żeglarskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Orlę" Szczecinek, opracowanie w formie książkowej monografii poświęconej martyrologii polskich obywateli w okresie 1939 — 1945 roku na terenie głównie miasta i powiatu szczecineckiego pt. „Trudne losy pierwszych osadników Szczecinka”, usytuowanie w przestrzeni miejskiej „Zakrętkowego serca” gdzie zbierane byłyby zakrętki z tworzyw sztucznych,  jak również stworzenie kolejnego w centrum miasta muralu, tym razem autorstwa Rafała Olbińskiego.

- Głosowanie rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 23 lutego. Głosować będzie można na stronie www.szczecinek.budzet-obywatelski.org. Punkty, w których będzie można oddać swój głos w formie papierowej zlokalizowane będą w Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Miasta, w Bibliotece Publicznej przy ul. Wyszyńskiego oraz w bibliotece przy ul. Jeziornej. Budżet Obywatelski  zamknie się kwotą 800 tys. zł. Zasady są takie same, jak podczas pierwszej edycji, czyli wartość projektu nie może być mniejsza niż 20 tys. zł, ale też nie może przekroczyć 200 tys. zł. Wszystkich mieszkańców bardzo serdecznie zachęcam do głosowania. Poprzednia edycja cieszyła się bardzo dużym powodzeniem i mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie – dodaje burmistrz Daniel Rak.

https://miastozwizja.pl/budzet-obywatelski-bedziemy-wybierac-sposrod-27-...

Amfetamina w… zamrażalniku

Policjanci na tropie posiadaczy narkotyków

Działania szczecineckich mundurowych mające na celu walkę z przestępczością narkotykową i ograniczanie przestępstw narkotykowych na terenie Szczecinka i powiatu szczecineckiego zakończyły się kolejnymi zatrzymaniami osób, będących w posiadaniu środków odurzających.

https://miastozwizja.pl/amfetamina-w-zamrazalniku

Szczecineckie szkoły w rankingu „Perspektyw”

Każdego roku portal Perspektywy.pl przygotowuje Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących. Zestawienie sporządzane jest przede wszystkim na podstawie sukcesów oraz wyników, jakie każda ze szkół osiągnęła w roku minionym. Choć konkurencja była niemała, wśród wyróżnionych placówek znalazła się również jedna szczecinecka szkoła.

https://miastozwizja.pl/szczecineckie-szkoly-w-rankingu-perspektyw

Grupa młodzieży zorganizuje warsztaty dla przedszkolaków

W trakcie spotkań dzieci dowiedzą się, jak dbać o swoje bezpieczeństwo na drodze

https://miastozwizja.pl/grupa-mlodziezy-zorganizuje-warsztaty-dla-przeds...

Szczecineccy radni apelują do Zarządu Dróg Wojewódzkich

Cel: Poprawić bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych na ul. Kołobrzeskiej

W związku z ostatnimi wydarzeniami, jakie miały miejsce na ulicy Kołobrzeskiej w wyniku, których poszkodowanych zostało dwoje pieszych wspólnie z radnymi Koalicji Obywatelskiej składamy pismo do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie z wnioskiem o doświetlenie przejścia dla pieszych znajdującego się na ulicy Kołobrzeskiej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 172 - mówi "Miastu z wizją" Jakub Hardie-Douglas, radny Sejmiku Zachodniopomorskiego.

- Liczymy, że problem zostanie w najbliższym czasie rozwiązany a montaż doświetlenia na przejściu na pasach realnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w tym newralgicznym obszarze. W najbliższym czasie zostaną również podjęte rozmowy z ZZDW Koszalin dotyczące możliwości budowy w tym miejscu zatoki autobusowej.

Pod pismem (w załączeniu tekstu) podpisali się radni: Marcin Kaszewski (Rada Miasta), Maciej Kaźmierski (Rada Powiatu) i Jakub Hardie-Douglas (Sejmik Zachodniopomorski).

https://miastozwizja.pl/szczecineccy-radni-apeluja-do-zarzadu-drog-wojew...

Przewodniczący Rady Powiatu na cenzurowanym

Radny Sejmiku skarży do wojewody. „Działał on jak partyjny funkcjonariusz”

Nie milkną echa skandalicznego zachowania się Przewodniczącego Rady Powiatu na sesji w dn. 30 grudnia ub. roku. Wówczas to Cezary Jankowski nie dopuścił do głosu w dyskusji dot. Szpitala w Szczecinku Posła na Sejm RP Jerzego Hardie-Douglasa i Przewodniczącej Rady Miasta Katarzyny Dudź.

Zachowaniem przewodniczącego powiatowej rady nie krył oburzenia radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Jakub Hardie-Douglas, który dość dobitnie nazwał takie postępowanie cyt. „zwykłym buractwem”.

Do tej skandalicznej sprawy odnieśliśmy się w artykułach:

„Echa skandalu na sesji Rady Powiatu” oraz „Kataryna Dudź: Za chwilę będzie zbyt późno na jakikolwiek plan ratunkowy”

http://miastozwizja.pl/echa-skandalu-na-sesji-rady-powiatu

http://miastozwizja.pl/k-dudz-za-chwile-bedzie-zbyt-pozno-na-jakikolwiek-plan-ratunkowy

O „dziwacznym” zachowaniu Przewodniczącego Jankowskiego dowie się teraz Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc. Wszystko za sprawą skargi jaką na ręce przedstawiciela Rządu RP w województwie skierował Radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Jakub Hardie-Douglas.

https://miastozwizja.pl/szef-rady-powiatu-na-cenzurowanym

Wielka atrakcja szczecineckiego finału WOŚP

Wylicytuj niezwykłą podróż z Posłem RP Jerzym Hardie-Douglasem

Poseł RP Jerzy Hardie-Douglas zaprasza na wyjątkowy dzień, podczas którego osobiście oprowadzi Was po Sejmie RP. Po wspólnym zwiedzaniu sejmowych kuluarów czeka obiad w restauracji sejmowej w towarzystwie szczecineckiego parlamentarzysty. Voucher obejmuje również lot w obie strony do Warszawy.
Jak poinformował SAPiK, licytacja tej atrakcji będzie prowadzona „na żywo” w kinie Wolność w niedzielę 12 stycznia podczas szczecineckiego finału WOŚP.

Za naszym pośrednictwem Poseł Jerzy Hardie-Douglas zaprasza do licytacji wszystkich, którzy chcą wesprzeć Orkiestrę Jurka Owsiaka.

WOŚP: „Ekorybka” zaprasza na pyszną grochówkę

Przemysław Bielas: Porcja zupy dla każdego, kto wesprze Orkiestrę Jurka Owsiaka

To już tradycja – podczas ubiegłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy szef firmy „Ekorybka” Przemysław Bielas częstował grających w Orkiestrze zupą rybną. Podczas niedzielnego finału WOŚPS (12 stycznia) będzie to pyszna grochówka z najprawdziwszej wojskowej kuchni polowej.

- Każdy, kto wesprze Orkiestrę i wrzuci datek do puszki otrzyma miskę zupy zapewnia - P. Bielas. – Pomogę też naszym wolontariuszom Orkiestry. Młodzi ludzie na pewno nie będą chodzić głodni.

Grochówkę z „Ekorybki” będzie można otrzymać przed wejściem do Kina „Wolność” w godz. od 12 do 18.

https://miastozwizja.pl/wosp-ekorybka-zaprasza-na-pyszna-grochowke

https://miastozwizja.pl/wielka-atrakcja-szczecineckiego-finalu-wosp

Projekt "Graffiti Jam" i Gra Miejska z dotacją marszałka

W ramach "Programu Społecznik" powstanie stacja naprawcza przy skateplazie, zorganizowane zostaną warsztaty graffiti i XII Gra Miejska.

Zakończyło się kolejne głosowanie w ramach „Programu Społecznik”, w ramach którego organizacje i społeczności lokalne mogły ubiegać się o dotacje. zł na realizację poszczególnych zadań. Wśród pomysłów, które miały szansę na dofinansowanie w ramach mikrodotacji oraz Regionalnych Inicjatyw Obywatelskich na rok 2020 decyzją internautów, którzy oddawali głosy na wybrane projekty, znalazły się także dwa szczecineckie projekty.

https://miastozwizja.pl/projekt-graffiti-jam-i-gra-miejska-z-dotacja-mar...

Powiat i szpital odbijają „milionową” piłeczkę

Szpital musiał oddać starostwu pożyczkę, aby chwilę później… znów ją otrzymać

W piątek lokalne media obiegła informacja o tym, że Zarząd Powiatu postanowił udzielić szczecineckiemu szpitalowi kolejnej pożyczki w wysokości 1 mln złotych. Środki te mają zostać przeznaczone na uregulowanie najpilniejszych zobowiązań i długów zaciągniętych przez spółkę. Fakt trafienia do szpitala „zastrzyku finansowego” z kasy starostwa trudno jednak postrzegać w kategoriach realnej pomocy spółce. Od kilku lat bowiem w najlepsze trwa nieustanne „przerzucanie” pieniędzy ze starostwa do szpitala i z powrotem, co bardziej przypomina żonglerkę niż wsparcie w wyjściu „na prostą”.

Przypomnijmy, że w 2019 roku starostwo również udzieliło szpitalowi pożyczki w wysokości 1 mln złotych. Termin jej spłaty mijał w grudniu. Początkowe plany, aby pożyczoną kwotę przekształcić na udziały w spółce nie doszły do skutku, a starosta wycofał się z tego pomysłu oczekując spłaty zadłużenia. Tym samym placówka musiała oddać starostwu wspomniany milion złotych. Teraz, po kilku tygodniach starostwo postanowiło… pożyczyć ten sam milion temu samemu szpitalowi. Ten pokaźny „zastrzyk finansowy”, głośno propagowany w mediach, de facto spowoduje, że szpital znajdzie się w dokładnie takiej samej sytuacji finansowej, w jakiej był kilka tygodni temu przed spłatą zadłużenia do starostwa. Dodajmy, że podobne pożyczki były udzielane szpitalowi przez starostwo również we wcześniejszych latach, a każdą należało spłacić.

Warto wspomnieć, że w 2019 roku miasto dofinansowało spółkę nabywając w niej udziałów za kwotę 2 mln złotych. Z kolei w 2018 roku władze miasta w ramach nabycia udziałów wsparły szpital łączną kwotą 1,7 mln złotych. Starostwo jednak nie zdecydowało się iść teraz w ślady miejskich włodarzy i nie zgodziło na takie rozwiązanie. Tym bardziej zastanawiający jest fakt, że w ostatnich miesiącach retoryka starosty jednoznacznie wskazuje, że za trudną sytuację szpitala odpowiedzialne jest miasto, czyli mniejszościowy udziałowiec, który mocniej finansowo wspiera placówkę. Czy rzeczywiście tak jest? A może pacjenci szpitala zostali potraktowani jak karta przetargowa w politycznej grze aktualnych powiatowych koalicjantów? Do tematu z pewnością jeszcze powrócimy. /zr/

https://miastozwizja.pl/powiat-i-szpital-odbijaja-milionowa-pileczke

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra