Minął tydzień
- Tv
- Aktualności
Po deptaku spacerował bóbr, a pilnował go… kot
Niecodzienną wyprawę uchwyciła kamera miejskiego monitoringu
Stare znane porzekadło mówi, że kiedy kota nie ma, to myszy harcują. Najwyraźniej w przyrodzie w ostatnim czasie zaszły spore zmiany, bowiem okazuje się, że harcować w najlepsze można pod samym kocim nosem. Nie wiemy co prawda jak na tą kwestię obecnie zapatrują się myszy, ale za to mamy dowód, że bobry nic a nic nie robią sobie z obecności Mruczków. Jeden taki odważny bobrzy „egzemplarz” postanowił wybrać się na nocną przechadzkę po szczecineckim deptaku. W tej wyprawie towarzyszył mu właśnie bezpański kot, który z zaciekawieniem przyglądał się temu niecodziennemu gościowy. Wszystko oczywiście uchwyciła kamera miejskiego monitoringu.
https://miastozwizja.pl/po-deptaku-spacerowal-bobr-pilnowal-go-kot
https://www.youtube.com/watch?v=4N-Ux5GwRmw&feature=emb_logo
Uderzył w lampę, wysadził pasażerkę i odjechał
Na ul. Jana Pawła II doszło do dość niecodziennego wypadku
https://miastozwizja.pl/uderzyl-w-lampe-wysadzil-pasazerke-i-odjechal
https://www.youtube.com/watch?v=mmGy8lB5wi4&feature=emb_logo
Czy to już kryzys na lokalnym rynku pracy?
Ofert zatrudnienia jak na lekarstwo
Od kilku miesięcy w Szczecinku regularnie przybywa osób bezrobotnych. Jakby tego było mało, rozpoczyna się kryzys (?) na lokalnym rynku pracy, spowodowany pandemią koronawirusa. Do takiego wniosku można dojść przeglądając choćby oferty zatrudnienia. Obecnie Powiatowy Urząd Pracy ma ich zaledwie 13 plus 4 oferty stażu. Tak marnie nie było już od wielu lat.
Póki co pracodawcy poszukują m.in. inżyniera budownictwa, kierowców, kosmetyczki, kucharzy, sprzątaczki i sprzedawcy. Z kolei na staż mogą liczyć m.in. monter rowerów i pomocnik magazyniera.
https://miastozwizja.pl/czy-juz-kryzys-na-lokalnym-rynku-pracy
Szczecineckie budowy
Szczecinek prowadzi trzy duże inwestycje. Prace trwają mino epidemii - przy przebudowie ulic: Dworcowa - Kolejowa - Wiśniowa, budowie drogi rowerowej łączącej rondo na Sójczym Wzgórzu z ul. Wypoczynkową i dalej do ronda Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - wzdłuż małej obwodnicy Szczecinka oraz przy budowie hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1. Inwestycje pochłoną niebagatelną kwotę blisko 20 mln zł. Większość pieniędzy pochodzi z budżetu Szczecinka.
https://miastozwizja.pl/szczecineckie-budowy-2020
Serce na plastikowe nakrętki
Konstrukcję wykonali uczniowie mechanika, mieszkańcy chętnie korzystają
Tradycja zbierania plastikowych nakrętek w Szczecinku trwa już od wielu lat. Akcję prowadzi m.in. Straż Miejska za sprawą insp. Pauliny Peciak-Nazarewskiej. Również różne stowarzyszenia i organizacje społeczne. "Butelkowe" odpady są przeznaczane na cele charytatywne, głównie na rzecz chorych dzieci.
W czasie realizacji Budżetu Obywatelskiego 2020 mieszkańcy Szczecinka mieli do dyspozycji projekt pn. "Zakrętkowe serce". Konstrukcje, jeżeli projekt uzyskałby aprobatę, miały stanąć w 15 lokalizacjach miasta.
Jak się okazało, nie uzyskał on aprobaty mieszkańców Szczecinka. Nic straconego, gdyż Starostwo Powiatowe postanowiło wykonać metalową konstrukcję i ustawić ją w pobliżu swojej siedziby przy ul. Warcisława IV. Serce powoli się zapełnia.
https://miastozwizja.pl/serce-na-plastikowe-nakretki
Mieszkanki Szczecinka szyją kilkaset maseczek dla pracowników medycznych
Grupa wolontariuszek – mieszkanek naszego miasta – postanowiła poświęcić swój wolny czas i energię, aby zadbać o tych, którzy na co dzień ratują nasze życie. Przez cały miniony weekend niemal nie wychodziły ze swoich domowych krawieckich pracowni i spędziły długie godziny przy maszynach, szyjąc wielorazowe maseczki ochronne. Do ich wyprodukowania panie użyły specjalnej bawełny, którą można prać w 90 stopniach, co pozwoli na zabicie ewentualnych drobnoustrojów, bakterii i wirusów. Tym samym maseczki będą mogły być wykorzystywane wielokrotnie. Uszyte przez wolontariuszki maseczki posiadają także specjalne kieszonki, w których mogą zostać umieszczone dodatkowe filtry. Będą mogli wykorzystywać pracownicy służby zdrowia do pierwszego kontaktu w sytuacjach, gdyby zabrakło standardowych maseczek.
Łącznie w szczecinecką akcję włączyło się dziesięć osób. Efektem ich pracy już wkrótce będzie przekazanie miejskiemu szpitalowi kilkuset takich maseczek. Najpewniej będzie to miało miejsce jeszcze w tym tygodniu. Jak zapowiadają nasze mieszkanki – są gotowe na powtórzenie akcji jeśli zajdzie taka potrzeba.
Dodajmy, że jednocześnie trwa akcja zbiórki rękawiczek jednorazowych, masek, kombinezonów, gogli, środków do dezynfekcji i środków czystości zorganizowana wspólnie przez Monikę Marciniak, fundację Dobrerzeczy i harcerzy z 13 Czarnego Szczepu. W miniony piątek przekazali oni szczecineckiemu szpitalowi pokaźną ilość środków ochrony osobistej (czytaj więcej). Dziś (poniedziałek, 23 marca) odbędzie się kolejna odsłona zbiórki. Każdy, kto dysponuje wspomnianymi wyżej przedmiotami i chciałby je przekazać, może to zrobić w godz. 10-11 przynosząc je do salonu kosmetycznego Fanaberia. Jeśli ktoś nie może w tym czasie dostarczyć osobiście przedmiotów – ich odbiorem zajmą się harcerze. Więcej na temat dzisiejszej zbiórki i tego, jak wygląda ona od strony organizacyjnej, można przeczytać TUTAJ.
https://miastozwizja.pl/mieszkanki-szczecinka-szyja-kilkaset-maseczek-dl...
Ukazało się najnowsze wydanie "Dzień Dobry Szczecinek"
W najbliższych dniach do Państwa domów trafi marcowy numer naszego miesięcznika. Życzymy miłej lektury. Można pobrać również PDF
https://miastozwizja.pl/ukazalo-sie-najnowsze-wydanie-dzien-dobry-szczec...
Porządkowanie Lasku Zachodniego na finiszu
Ławy, stoły piknikowe, karmniki dla ptaków, stojaki na rowery i ozdobne krzewy
Dobiegają końca prace mające na celu uporządkowanie terenu Lasku Zachodniego od Trzesieki do hotelu Viki. Zadanie jest realizowane w ramach unijnego projektu pn. „Poprawa jakości środowiska w miastach na terenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty” dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Roboty prowadzi rodzima firma PPHU Folarend. Koszt zadania to 150 tys. zł.
Zakres wykonania prac obejmuje obszar 5,5 ha. Usunięte zostanie 114 drzew (obumarłe, złomy, wywroty) wraz z uporządkowaniem terenu, prześwietlenie istniejącego drzewostanu, zamontowanie na drzewach 10 szt. budek lęgowych dla ptaków i 3 szt. karmników, zamontowanie 7 szt. stojaków na rowery, montaż 13 szt. ławek parkowych i 9 szt. ławek wypoczynkowych, postawienie 14 szt. koszy parkowych na śmieci oraz nasadzenia krzewów i bylin, m.in. runianka japońska, parzydło leśne, języcznik zwyczajny, tawułka, bergenia sercolistna i ognik szkarłatny.
Planuje się, że prace zakończone zostaną do 30 czerwca 2020 roku.
Pierwszy etap prac już się zakończył. W kilku miejscach stanęły tablice poglądowe, gustowne ławki, ławy i kosze na śmieci.
- Kiedy minie zagrożenie koronawirusem zapraszam wszystkich na spacery i zachęcam do aktywności- skomentował na Facebooku burmistrz Szczecinka Daniel Rak.
https://miastozwizja.pl/porzadkowanie-lasku-zachodniego-na-finiszu
Burmistrz: W Szczecinku nie ma żadnego przypadku wirusa
Dementuję informację, która w ostatnich godzinach dotarła m.in. do Urzędu Miasta
W ostatnich dniach w mieście wykonanych zostało ponad 20 testów na obecność koronawirusa i wszystkie dały wynik negatywny. Lekarze rodzinni zwrócili się do nas z prośbą o przekazanie maseczek, których brakuje na rynku. W odpowiedzi na ich apel przekazaliśmy 500 maseczkę placówkom podstawowej opieki zdrowotnej. Trafią tam też zakupione przez Urząd Miasta przyłbice.
Od czwartku w Szczecinku obowiązywał będzie niedzielny rozkład jazdy autobusów miejskich z większą liczbą kursów w godzinach dojazdów i powrotów z pracy. Ma to związek z nowymi ograniczeniami w poruszaniu się wprowadzonymi przez rząd.
https://miastozwizja.pl/burmistrz-w-szczecinku-nie-ma-zadnego-przypadku-...
https://www.youtube.com/watch?v=RaV7zvbJSkg&feature=emb_logo
Burmistrz: Ruszamy z pakietem wsparcia dla firm
W związku z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 Burmistrz Daniel Rak wprowadza ulgi i ułatwienia dla przedsiębiorców. W ramach szczecineckiego pakietu wsparcia proponujemy:
* obniżenie, odroczenie, rozłożenie na raty lub, w uzasadnionych przypadkach umorzenie czynszów na jeden miesiąc (z możliwością przedłużenia) za lokale wynajmowane od Miasta Szczecinek oraz jednostek i spółek podległych Miastu Szczecinek (ZGM-TBS, SAPiK, KCUW, Aqua-Tur, MEC);
* odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie podatku od nieruchomości począwszy od kwietnia;
* odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie podatku od środków transportu;
* odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie opłat za użytkowanie wieczyste.
Każda decyzja dotycząca pomocy podejmowana będzie indywidualnie. W najbliższych dniach udostępnione zostaną wnioski, na podstawie których udzielane będą ulgi.
https://miastozwizja.pl/burmistrz-ruszamy-z-pakietem-wsparcia-dla-firm
Muzealnicy zabierają nas na wycieczki po okolicy
O historii i ciekawostkach związanych z danymi lokalizacjami opowiada Mateusz Zacharewicz
Szczecineckie Muzeum Regionalne – podobnie jak inne instytucje kulturalne - od blisko dwóch tygodni jest zamknięte dla osób odwiedzających. Nie oznacza to jednak, że pracownicy zrobili sobie wolne. Wręcz przeciwnie – zadbali o to, żebyśmy wciąż mieli dostęp do historycznych ciekawostek. I to, rzecz jasna, bez wychodzenia z domu.
Regularnie zaczęli oni przygotowywać dla nas krótkie filmowe produkcje, w których „zabierają” nas na zwiedzanie interesujących miejsc w okolicy. O ich historii i ciekawostkach związanych z danymi lokalizacjami opowiada Mateusz Zacharewicz ze szczecineckiego muzeum.
Dotychczas powstały trzy tego typy materiały wideo. W pierwszym „odwiedziliśmy” pobliskie Kucharowo, Juchowo oraz Radacz (obejrzyj). Podczas drugiej wyprawy pracownicy muzeum zaprosili nas do wspólnego odwiedzania grodzisk znajdujących się w pobliżu Szczecinka (obejrzyj). Trzeci film zabrał nas w historyczną podróż na Mysią Wyspę – od czasu jej powstania aż do dnia dzisiejszego.
Naszych Czytelników zapraszamy do obejrzenia dotychczas zrealizowanych materiałów filmowych oraz zachęcamy do śledzenia fanpage’a Muzeum Regionalnego, gdzie już wkrótce pojawią się nowe wideo-wyprawy.
Tekst, grafika: Marzena Góra
https://miastozwizja.pl/muzealnicy-zabieraja-nas-na-wycieczki-po-okolicy
https://www.youtube.com/watch?v=I8fmEzEm35s&feature=emb_logo
W Programie Samorządowym naszym gościem był burmistrz Daniel Rak
Burmistrz zapewnił, że Szczecinek na dziś jest bezpieczny i wolny od koronawirusa. Podziękował też mieszkańcom za pełne odpowiedzialności podejście do wynikających z sytuacji obostrzeń. Poinformował również, że dziś (czwartek 26.03) radni zbiorą się na sesji Rady Miasta. Powiedział też o wsparciu miasta dla lekarzy Peozetów oraz proponowanych ulg dla właścicieli firm. Inicjatywa nosi nazwę: Szczecinecki pakiet wsparcia dla mikro, małych i średnich firm.
https://miastozwizja.pl/program-samorzadowy-2603
https://www.youtube.com/watch?v=yKirbEccGQ0&feature=emb_logo
Kilka tysięcy masek ochronnych dla lekarzy POZ
Miasto zakupiło środki ochrony dla szczecineckich lekarzy i pielęgniarek
W ostatnim czasie z niemal każdej strony można natknąć się na prośby i apele pracowników służb zdrowia, którzy zwracają uwagę na rosnący problem braku podstawowych środków ochrony osobistej, jak rękawiczki, maseczki i kombinezony. Z ich zakupem mają problem niemal wszyscy odkąd rząd zakazał sprzedaży tego typu produktów poprzez platformy internetowe. A nawet jeśli uda nam się je zakupić, ich ceny zazwyczaj są mocno wywindowane. Maseczek nie zamówimy także chociażby przez popularny serwis Aliexpress, gdzie po próbie zakupu tego typu produktów często wyskakuje komunikat o braku możliwości składania zamówień z Polski właśnie przez wspomniane rządowe obostrzenia. Jednak to pracownicy służby zdrowia, mający zazwyczaj pierwszy kontakt z osobą potencjalnie chorą, mają największe powody do niepokoju wynikające właśnie z niedoborów tego typu środków ochrony. Władze miasta postanowiły jednak z własnych środków zabezpieczyć pracowników Podstawowej Opieki Zdrowotnej, udzielając im konkretnego, rzeczowego wsparcia.
- W sobotę dotarły do nas bardzo niepokojące sygnały – mówi burmistrz Daniel Rak. - Kontaktowali się ze mną lekarze rodzinni informując o problemie. A to przecież oni są na tej pierwszej linii kontaktu z pacjentem. To do nich zgłaszają się osoby przeziębione i które są chore. Lekarze sami się zastanawiają, kiedy w Szczecinku pojawi się pierwszy przypadek koronawirusa. Póki co wirus omija nasze miasto, ale nie jest powiedziane, że to się nie zmieni. Dlatego trzeba dochować starań związanych z zabezpieczeniem lekarzy rodzinnych przed możliwością zarażenia się.
- W pierwszym kroku przekazaliśmy im już 500 sztuk maseczek. Urząd Miasta zamówił także kolejne 8 tysięcy masek chirurgicznych. Zamówiliśmy również kilkaset masek P2, czyli tych z filtrami. Zamówiliśmy też przyłbice, czyli osłony na twarz i oczy. Dzisiaj mamy wyspecyfikowanych już lekarzy rodzinnych, którzy w 15 jednostkach działają na terenie Szczecinka w tej Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Wszystkich lekarzy rodzinnych, którzy świadczą usługi na terenie naszego miasta, jest chyba 25. Jesteśmy gotowi przekazać im kolejne maski chirurgiczne zabezpieczające bądź - jeżeli będzie taka konieczność - maski P2. Na pewno jeszcze przekażemy dla każdego zespołu POZ, czyli dla lekarza i pielęgniarki, po komplecie przyłbic. Bo to oni są tak naprawdę na pierwszej linii frontu i to oni mają najczęstszy kontakt z chorymi.
Przypomnijmy, że władze miasta w minionym tygodniu skierowały pomoc do szczecineckiego szpitala. Miasto zadeklarowało również pokrycie kosztów zakupu sterylizatora. Innym urządzeniem, które też w ramach pomocy dla szpitala miasto zakupi, jest resuscytator.
- Nie czekamy na rozwiązania, które powinny być po stronie wojewody, czyli zapewnienia tych zabezpieczeń, przekazania środków czy masek i kombinezonów. Widzimy, że ta pomoc jest daleka od potrzeb personelu medycznego. Dzisiaj nie ma jednak co narzekać i podsumowywać. Na rozliczenia z wywiązywania się z obowiązków przyjdzie czas, kiedy już uporamy się z koronawirusem. Póki co dla nas priorytetem jest zwiększenie zabezpieczenia personelu medycznego, a gdybyśmy czekali na pomoc z rządu, to moglibyśmy się nie doczekać. Jednocześnie apeluję do mieszkańców o spokój i o rozwagę. W Szczecinku do tej pory nie było pozytywnych wyników badań na koronawirusa i chciałbym, żeby tak zostało. Ale do tego potrzebny jest właśnie spokój i rozwaga – dodaje burmistrz.
https://miastozwizja.pl/kilka-tysiecy-masek-ochronnych-dla-lekarzy-poz
Wyższe dochody, większe wydatki - zmiany w budżecie miasta
Budowa ul. Prusa, samochody dla policjantów, modernizacja siedziby SAPiK, pomoc dla szpitala i projekty Budżetu Obywatelskiego
https://miastozwizja.pl/wyzsze-dochody-wieksze-wydatki-zmiany-w-budzecie...
Szczecinek członkiem Stowarzyszenia Wał Pomorski 1945
Cel: Promocja regionu. Fortyfikacje postrzegane są przez sympatyków historii jako atrakcyjne miejsca, które warto eksplorować, zwiedzać i odkrywać
https://miastozwizja.pl/szczecinek-czlonkiem-stowarzyszenia-wal-pomorski...
Radni zbojkotowali sesję
Czwartkowa sesja Rady Miasta zapisze się z pewnością na niechlubnych kartach w dziejach szczecineckiego parlamentu. A to za sprawą bojkotu obrad przez cześć radnych reprezentujących opozycję - z uwagi - jak wyrazili w piśmie złożonym na ręce Przewodniczącej Rady Katarzyny Dudź - obawy o swoje życie i zdrowie spowodowanej epidemią koronawirusa, którego póki co w Szczecinku nie ma.
Na sali obrad zabrakło radnych PiS i Porozumienia Samorządowego (radni PS nie podpisali się pod petycją radnych PiS, złożyli wcześniej indywidualną przyczynę nieobecności - red.). Obrady były ważne tylko dzięki obecności radnych Koalicji Obywatelskiej, którzy stawili się na sali obrad w sile 12 radnych.
- Nie było żadnych wątpliwości, co do tego czy w obecnej sytuacji sesja może mieć miejsce - mówiła m.in. Przewodnicząca Rady Katarzyna Dudź.
- Zarządzenie mówi wyraźnie, że ograniczeń co do obecności więcej niż dwóch osób nie stosuje się do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych. Mamy opinie zarówno z biura prawnego wojewody jak i naszego mecenasa, że obrady sesji Rady Miasta są prawomocne i nie podlegają pod wspomniane wcześniej ograniczenia.
- Dopytywano się czy sesję można prowadzić online. Na dziś nie ma rozstrzygnięć prawnych czy taki sposób prowadzenia sesji jest zgodny z prawem i czy taki sposób obrad posiedzenia rady byłby prawomocny.
- Wczoraj do biura Rady Miasta wpłynęło pismo radnych PiS by dzisiejszą sesję odwołać. Rozporządzenia rządu w sprawie kolejnych ograniczeń w związku z wirusem obowiązują od północy z wtorku na środę, a już w poniedziałek wszyscy radni PiS zadeklarowali, że w dzisiejszej sesji nie będą brali udziału - mówiła K. Dudź.
Głos w tej sprawie zabrał też burmistrz Daniel Rak.
- Urząd Miasta jest zwyczajnym zakładem pracy stąd też uważam, że dzisiejsza sesja, która została zwołana kilka tygodni temu, powinna się odbyć. Wszystko po to by zabezpieczyć prawidłowe działanie urzędu, żebym mógł prawidłowo realizować zamierzenia budżetowe miasta i wywiązywać się z zadań, które powierzyli mi mieszkańcy Szczecinka.
Od siebie dodajmy, ze dyrektorzy i kierownicy wydziałów Urzędu Miasta nie zasiedli na sali obrad. Byli do dyspozycji radnych - obecni na sali 104.
https://miastozwizja.pl/radni-zbojkotowali-sesje
Radni nie mają wątpliwości. Zwolnienie dr Ogrodzińskiego było niezgodne z prawem
Burmistrz Daniel Rak: Po raz kolejny jesteśmy traktowani z pozycji siły
18 lutego dr Marek Ogrodziński został zwolniony ze szpitala przez nową prezes Annę Złotowską. Miejski radny pełnił w placówce funkcję dyrektora ds. medycznych i zarazem pracował jako lekarz-ginekolog na oddziale ginekologiczno-położniczym. Jak się okazało działanie prezes szpitala było niezgodne z prawem. Za naruszenie prawa najpewniej odpowie ona przed sądem pracy. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ. Sprawę szeroko skomentowała także Przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź.
Temat bezprawnego zwolnienia dr Ogrodzińskiego został poruszony także podczas dzisiejszej (czwartek, 26 marca) sesji Rady Miasta. Głos w tej sprawie zabrał m.in. burmistrz Daniel Rak: - Jako miasto Szczecinek i zarazem jako mniejszościowy udziałowiec mieliśmy swojego przedstawiciela w szpitalu, którym był właśnie dr Marek Ogrodziński. I bardzo poważnie traktujemy sprawę uczestniczenia w spółce Szpital w Szczecinku. Sama forma nie informowania mniejszościowego udziałowca o zwolnieniu radnego Marka Ogrodzińskiego z funkcji dyrektora jest dla nas nie do zaakceptowania. Po raz kolejny jesteśmy traktowani z pozycji siły. Jako miasto wielokrotnie dawaliśmy wyraz, że zależy nam na tym, aby szpital dobrze funkcjonował. W tej chwili po raz kolejny odebrano nam możliwość głosu i współuczestniczenia w podejmowaniu pewnych decyzji w szpitalu.
- Ten przykład potraktowania naszego przedstawiciela i naszego radnego w taki sposób jest nie do zaakceptowania. To jest sposób, który od jakiegoś czasu jest stosowany w szpitalu. Wszystkie decyzje zapadają w starostwie lub w szpitalu za pośrednictwem starostwa. Naszej zgody na to nie ma. Oczywiście w tej ciężkiej sytuacji dzisiaj, związanej z koronawirusem, my się nie uchylamy od wspierania szpitala. Wydaliśmy już potężne pieniądze jeżeli chodzi o środki zabezpieczające, zakup resuscytatora czy sterylizatora. Ale kiedy minie zagrożenie związane z koronawirusem, będziemy musieli dalej współpracować. Ale jak ta współpraca ma dalej wyglądać skoro tak się traktuje współudziałowca i jego przedstawicieli. Żąda się od miasta współfinansowania i współpracy. A gdzie w tym przypadku była rozmowa i dialog? – dopytywał retorycznie burmistrz.
Daniel Rak także publicznie podziękował dr Markowi Ogrodzińskiego za zaangażowanie w swoją pracę w szpitalu przez ostatnie lata. Sytuację tę skomentowała także Przewodnicząca Rady Katarzyna Dudź: - Zgodnie z prawem nie ma wymogu jedynie informowania Rady Miasta o planowanym zwolnieniu. Żeby zwolnic radnego wymagana jest zgoda Rady Miasta. Pani prezes szpitala na pewno o tym wiedziała, ponieważ dwukrotnie w pismach do Rady Miasta prosiła o wyrażenie zgody na zwolnienie. Nie informowała nas, że takie zwolnienie ma nastąpić, tylko prosiła cały czas o wyrażenie zgody. A później wręczyła wypowiedzenie nie czekając na decyzję Rady Miasta.
Swoją opinię wydał także obecny na sali obrad mecenas Czesław Podkowiak: - Moja ocena jest jednoznaczna. Pani prezes szpitala dokonując rozwiązania umowy, bez oczekiwania na zgodę Rady Miasta, w sposób rażący naruszyła prawo.
Sprawa swój finał będzie miała w sądzie. Niewykluczone także, że szpital będzie musiał wypłacić dr. Ogrodzińskiemu również odszkodowanie, a tym samym pośpieszna decyzja prezes Anny Złotowskiej może kosztować sporo pieniędzy placówkę, którą przecież miała wyciągnąć z finansowego dołka. Do tematu z pewnością jeszcze powrócimy.
https://miastozwizja.pl/radni-nie-maja-watpliwosci-zwolnienie-dr-ogrodzi...
Rząd nie zgodził się na dodatkową pomoc dla przedsiębiorców. Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy zablokowany
Rząd nie zgodził się na zbudowanie dodatkowego programu wsparcia przedsiębiorców w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Główna jego część, to jest przesunięcie 170 mln. zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na dotacje dla pracodawców, które pozwoliłyby na utrzymanie miejsc pracy, została zablokowana. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowała marszałków województw, że inne, równoległe do krajowych, systemy wparcia będą traktowane, jak wydatki niekwalifikowalne. Marszałek Olgierd Geblewicz deklaruje, że przekaże wygospodarowane środki do dyspozycji ministerstwa. W zamian oczekuje zwolnienia przedsiębiorców ze składek ZUS i jak najszybszej wypłaty pieniędzy przedsiębiorcom.
https://miastozwizja.pl/rzad-nie-zgodzil-sie-na-dodatkowa-pomoc-dla-prze...
Zarządzenie Biskupa Koszalińsko-Kołobrzeskiego
Duże zmiany w kościele i dla wiernych, dotyczące sprawowania czynności liturgicznych
Biskup Koszalińsko - Kołobrzeski ks. Edward Dajczak wydał zarządzenie w związku z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa przez władze państwowe - epidemia wirusa.
Szczegóły dostępne tu:
http://www.diecezjakoszalin.pl/zarzadzenie-biskupa-koszalinsko-kolobrzes...
https://miastozwizja.pl/zarzadzenie-biskupa-diecezji-koszalinsko-kolobrz...
Rybacy zapraszają wędkarzy
Na ryby na 34 jeziora i na rzekę Gwdę. Łowisko specjalne Wielimie - od czerwca
Dobiega końca wędkarski sezon zimowy na wodach administrowanych przez szczecinecką Spółkę Rybacką. Zimowe wędkowanie potrwa do końca marca.
Od środy 1 kwietnia rybacy zapraszają wędkarzy do letniego wędkowania. Znamy już szczegóły dotyczące udostępnionych jezior i cen za przyjemność "moczenia kija". Warto dodać, że letni sezon na rybackich akwenach zakończy się 30 listopada.
Rybacy podzielili zezwolenia za wędkowanie na cztery pakiety: połów na dwie wędki z brzegu lub spinning, połów ryb z łodzi (sezon od 1 maja br.), połów ryb z łodzi (sezon od 1 czerwca) oraz połów ryb w nocy (z brzegu).
Do dyspozycji wędkarzy oddano 34 jeziora, łowisko specjalne na jeziorze Wielimie (nie wolno tam poławiać w marcu, kwietniu i maju - o zasadach połowów napiszemy w późniejszym terminie) oraz obwód rybacki nr 2 na rzece Gwda.
https://miastozwizja.pl/rybacy-zapraszaja-wedkarzy-3
Miasto zadba o bezdomne zwierzaki
Od 2007 roku w Szczecinku działa program zapobiegania bezdomności zwierząt. Zgodnie z jego zapisami opiekę nad bezpańskimi czworonogami w znacznej mierze realizuje tutejsze Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Również funkcjonariusze Straży Miejskiej podejmują wiele interwencji z udziałem zwierzaków. Nie inaczej będzie również w tym roku. Na czwartkowej sesji miejscy radni zajęli się m.in. uchwałą w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Szczecinka”.
https://miastozwizja.pl/miasto-zadba-o-bezdomne-zwierzaki-0
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra