Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 17.05.2020 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Rodacy, Polacy, ludzie wolni, suwerenni

Rozporządzenie daje nam furtkę, by nie nosić kagańców. Bądź wolnym człowiekiem

Narasta opór społeczny przeciwko obowiązkowemu noszeniu maseczek. Policjanci się skarżą, że ludzie coraz częściej ignorują ten rządowy nakaz. Również w Szczecinku.

"Nie wierzymy w skuteczność maseczek, coraz rzadziej przestrzegamy rządowych ograniczeń i w obecnej sytuacji tym bardziej doceniamy kontakt z naturą - wynika z kolejnego wyjątkowego badania nastrojów Polaków w czasie pandemii koronawirusa przeprowadzonego przez firmy NEUROHM i Brad Consulting dla Onetu"

Na ulicach naszego miasta coraz częściej można spotkać osoby bez maseczek, szczególnie młodych ludzi, którzy totalnie ignorują nakaz. Opinie internautów są druzgocące. Na forach internetowych czytamy np. 
* Maseczki ochronne w sklepie, komunikacji, podczas rozmowy w bliskim kontakcie TAK, ale NIE na ulicy, nie w parku, nie w sytuacji przemieszczania się na piechotę z punktu A do B. Jest w nich bardzo trudno oddychać, mają też negatywny wpływ na samopoczucie człowieka.

* W maseczkach źle im się oddycha, a noszenie ich przez cały czas powoduje uczucie dyskomfortu nie tylko fizycznego, ale też psychicznego.

* Mokra szmata na twarzy nie pomaga, ale szkodzi.

To tylko kilka, bardzo "grzecznych" opinii Polaków. Wiele innych nie nadają się do cytowania.

Na szczecineckich przystankach autobusowych pojawiły się ulotki zatytułowane RODACY!, na których wydrukowano treść Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie noszenia maseczek. Oczywiście, twórca, bądź twórcy tego "dokumentu" są nieznani.

Na ulotce podkreślono: "Obowiązku nie stosuje się w przypadku" oraz akapit Rozporządzania mówiący, kto nie musi zasłaniać nosa i ust.

https://miastozwizja.pl/rodacy-polacy-ludzie-wolni-suwerenni

Był taki mecz - o granice Szczecinka

10 maja 2009 roku zagrały reprezentacje Trzesieki i ratusza

O tym wydarzeniu mało, kto już pamięta. Zatem przypomnijmy. Jedenaście lat temu, w maju 2009 roku, gdy Szczecinek czekał na decyzję Rady Ministrów o rozszerzeniu granic administracyjnych miasta o sołectwa Trzesieka i Świątki, piłkarze "Błękitni - Wektra" Trzesieka postanowili dać swoje poparcie szczecineckiemu samorządowi i z tego tytułu zaprosili futbolową reprezentację ratusza do rozegrania meczu towarzyskiego. W Szczecinku to wydarzenie okrzyknięto "Futbolowym bojem o granice".

Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas przyjął wyzwanie i wraz z podwładnymi skompletował kadrę piłkarską ratusza.

Wydarzenie miało miejsce 10 maja po południu na malowniczo położonym boisku piłkarskim w Trzesiece. Mecz miał zacięty przebieg. Do przerwy górą byli gospodarze, prowadząc 2:0. Do dziś nie wiadomo, co w przerwie futbolowej potyczki burmistrz powiedział swoim piłkarzom, ale ci drugie 45 minut zagrali dużo lepiej i za sprawą goli zdobytych przez Macieja Wiórka i Tomasza Piesika doprowadzili do wyrównania. "Mecz o granice" zakończył się polubownym remisem 2:2.

Drużyna ratusza zagrała w składzie: Szymon Kiedel (bramkarz), Szymon Podolańczyk, Andrzej Kąkol, Robert Szczęsny, Bartłomiej Gehrke, Maciej Makselon, Janusz Leszko Maciej Wiórek, Piotr Misztak, Daniel Rak (kapitan), Radosław Żmuda-Trzebiatowski, Tomasz Piesik i Jarosław Żuk.

https://miastozwizja.pl/byl-taki-mecz-o-granice-szczecinka

Parsęta darzy rybami

Na królowej polskich rzek łososiowych sezon połowowy trwa w najlepsze. Ryby dopisują, coraz częściej możemy podziwiać okazy (nawet 90 cm!) złowione przez wędkarzy z całej Polski.

Reasumując, na Parsęcie ryba darzy. Zachęcamy do wypraw na "królową". Wędkarskie emocje zapewnione!

https://miastozwizja.pl/parseta-darzy-rybami

Lewe faktury na kilkaset milionów

Przeszukania CBA, weszli do firmy gazowej w Szczecinku

https://miastozwizja.pl/lewe-faktury-na-ponad-700-milionow-zlotych

Miasto opuści szpital

Po blisko 3-godzinnej wymianie zdań, miejscy radni 7 głosami „za" przyjęli projekt uchwały

W poniedziałek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Punkt obrad liczył jedynie kilka punktów. W pierwszej kolejności radni zajęli się kwestią wprowadzenia zmian w tegorocznym budżecie, które pozwolą przekazać szpitalowi kwotę 3,3 mln złotych z tytułu zobowiązań i pokrycia części strat spółki za miniony rok.

Następnie przyszła pora na uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie udziałów miasta w spółce działającej pod firmą „Szpital w Szczecinku”. Ten punkt obrad wzbudził najwięcej emocji wśród radnych i wywołał żywą, kilkugodzinną dyskusję. Część radnych wyraziła swoje zaniepokojenie dalszymi losami placówki i poszczególnych oddziałów w momencie, gdyby starostowo powiatowe stało się jedynym właścicielem szpitala. Wątpliwości budził też stan finansów starostwa, które może samo nie udźwignąć ciężaru utrzymania spółki.

Pozostali radni z kolei przekonywali, że posunięcie związane ze zbyciem udziałów miasta w Szpitalu w Szczecinku jest słusznym posunięciem, ponieważ miasto, jako mniejszościowy udziałowiec, i tak nie ma wpływu na to, co dzieje się w placówce i jakie decyzje podejmuje starosta jako udziałowiec większościowy.

Ostatecznie, po blisko 3-godzinnej wymianie zdań, miejscy radni - 7 głosami „za”, 5 głosami „przeciw” i przy 5 głosach wstrzymujących się przyjęli projekt uchwały dotyczący zbycia udziałów miasta w szpitalnej spółce.

https://miastozwizja.pl/miasto-opusci-szpital

Jerzy Hardie-Douglas: Uważam, że to jest błąd. Tak się polityki nie robi

Poseł skomentował sprawę zbycia przez miasto udziałów w szczecineckim szpitalu

- Żeby mówić o zbyciu udziałów, powinno się najpierw zrobić wycenę biegłego. Tego nie zrobiono. Uważam, że to jest błąd, który może się odbić czkawką obu samorządom, a przede wszystkim zbywającemu te udziały burmistrzowi Rakowi. Uważam, że popełnia niewybaczalny błąd oddając za symboliczną złotówkę udziały, gdzie wartość tego majątku tworzyliśmy przez kilkanaście lat, tylko dlatego, że chce się pozbyć kłopotu, ponieważ jest sfrustrowany podejściem starosty do niego w tej spółce, czyli takiemu narzucaniu swojej woli przez większościowego udziałowca. Tak się polityki nie robi – podsumowuje poseł.

https://miastozwizja.pl/jerzy-hardie-douglas-uwazam-ze-jest-blad

https://www.youtube.com/watch?v=PMmjMHZ72Ng&feature=emb_logo

Mieszkańcy znowu chętnie wsiedli na rowery

W miniony weekend miejskie jednoślady wypożyczyliśmy 785 razy

Ta wiadomość z pewnością ucieszyła wszystkich fanów jednośladów i alternatywnego poruszania się po mieście. W czwartek została uruchomiona Szczecinecka Wypożyczalnia Rowerów Miejskich.

Okazuje się, że mieszkańcy długo czekali na ten moment. Świadczyć o tym z całą pewnością mogą statystyki. Przybyło także nowych użytkowników. Jak wynika z rejestrów, w miniony weekend mieszkańcy wypożyczyli szczecineckie jednoślady 785 razy. Dodajmy, że był to pierwszy weekend, kiedy mogliśmy ponownie korzystać z miejskiej wypożyczalni. Nieco chętniej na rowery wsiadali mężczyźni. Panowie stanowili bowiem 55,8 proc. wszystkich użytkowników.

Jak wynika ze statystyk, najchętniej z rowerów korzystaliśmy w godzinach popołudniowych. Najwięcej wypożyczeni system odnotowywał bowiem pomiędzy godzi. 16.00 a 17.00. Jednak nie tylko stali użytkownicy postanowili skorzystać z alternatywnego sposobu przemieszczania się po mieście. W ostatnich weekendowych dniach do systemu zarejestrowało się 35 nowych osób.

Jednak dodajmy, że aby korzystać z miejskich rowerów należy wciąż przestrzegać zasad zachowania bezpieczeństwa. Na jednośladach pojawiły się stosowne naklejki informujące, że jazda na rowerze może odbywać się tylko w rękawiczkach ochronnych. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników, którzy kolejno po sobie będą korzystali z pojazdów i dotykali rączek kierownicy. Rowery będą także systematycznie dezynfekowane.

Przypomnijmy, że szczecineckie jednoślady zniknęły z miejskich ulic nieco ponad miesiąc temu - wraz z początkiem kwietnia. Wtedy też, w myśl rządowego rozporządzenia, wszystkie wypożyczalnie rowerów w kraju zmuszone zostały do  zawieszenia swojej działalności. Decyzja ta zdecydowanie nie spodobała się tym, którzy o wiele bardziej woleliby przemieszczać się po ulicach rowerami, a nie w zamkniętych autobusach.

https://miastozwizja.pl/mieszkancy-znowu-chetnie-wsiedli-na-rowery

Testy na koronawirusa w Szczecinku

Objęte nimi zostaną osoby przebywające na kwarantannie

https://miastozwizja.pl/testy-na-koronawirusa-w-szczecinku

Żeby jednemu dać, drugiemu trzeba zabrać

Trudne decyzje radnych, czyli szukanie pieniędzy na spłatę długów szpitala

Za radnymi Rady Miasta trudne decyzje. Wyjście ze spółki Szpital w Szczecinku poprzedzone zostało bardzo emocjonalną dyskusją i swoistym "rozłamem" w rządzącej miastem Koalicji Obywatelskiej. O tych trudnych decyzjach naszych wybrańców pisaliśmy w artykule:

"Miasto opuści szpital"

https://miastozwizja.pl/miasto-opusci-szpital

Jednak by głosować uchwalę, radni musieli wpierw zdecydować o kolejnej dopłacie do naszego szpitala - 3,33 mln zł, czyli "miejska działka" w długu szczecineckiej lecznicy.

Stara maksyma mówi: "żeby jednemu dać, drugiemu trzeba zabrać". I tak też się stało. W uchwale dot. zmian w tegorocznym budżecie miasta znaleziono część pieniędzy. Ze sprzedaży infrastruktury miejskiej - 800 tys. zł. Zmniejszenie wniesienia wkładów do spółki PGK dało 130 tys. zł, również zmniejszenie dopłat dla PGK - kolejne 125 tys. zł. SAPiK "zrzucił" się kwotą aż 1,1 mln zł. Muzeum "dało" 60 tys. zł, a kluby sportowe i stowarzyszenia - 258 tys. zł.

To wszystko za mało, dlatego też mniej pieniędzy dostanie w tym roku Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty - 94 tys. zł. Ratusz zdecydował się też zmniejszyć wydatki na organizację imprez sportowych - 446 tys. zł oraz zmniejszyć rezerwę ogólną o kwotę 200 tys. zł.

https://miastozwizja.pl/zeby-jednemu-dac-drugiemu-trzeba-zabrac

Nie ma już klubu radnych PiS

Rada Miasta w nowej konfiguracji politycznej?

Tego mało kto się spodziewał. Po poniedziałkowych burzliwych obradach Rady Miasta część obserwatorów szczecineckiej sceny politycznej liczyła na rychłe pęknięcia w rządzącej miastem Koalicji Obywatelskiej. Nic takiego jednak nie miało miejsca i jak nas zapewniono w licznych rozmowach - miejsca mieć nie będzie.

Rozpadł się za to… klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Zainteresowani nie chcą rozmawiać. Krótkie oświadczenie wydała za to szefowa szczecineckich struktur PiS wiceminister Małgorzata Golińska. Zaznaczyła w nim, m.in., że cyt.: "Brak współpracy radnych ze strukturami PiS i wspólnych działań. Klub nie może istnieć tylko z nazwy".

Na ostatniej sesji w głosowaniu nad wyjściem miasta ze spółki "Szpital w Szczecinku" wzięło udział troje radnych PiS. Joanna Pawłowicz była przeciw, a radni Wojciech Stypa i Tomasz Wójcik wstrzymali się od głosu. Z kolei radni Jerzy Dudź i Andrzej Grobelny byli nieobecni.

https://miastozwizja.pl/nie-ma-juz-klubu-radnych-pis

Od poniedziałku lokale gastronomiczne będą mogły działać pod warunkiem rygoru sanitarnego, m.in. zachowania odstępu 2 metrów między stolikami. W lokalu gastronomicznym będzie mogła przebywać 1 osoba na 4 m kw. powierzchni. Stoliki muszą być dezynfekowane po każdym kliencie, a personel restauracji (kucharze, kelnerzy) będą zobowiązani do noszenia maseczek i rękawiczek.

Wprowadzone restrykcje z powodu pandemii uniemożliwiały restauracjom i barom działanie w normalnym trybie. Mogły realizować jedynie zamówienia na wynos lub z dostawą do klienta.

https://miastozwizja.pl/od-poniedzialku-nowe-zasady-dzialania-restauracji

To jest kpina z posłów. To jest karykatura parlamentaryzmu

Jerzy Hardie-Douglas o aktualnej sytuacji w sejmie

https://miastozwizja.pl/jest-kpina-z-poslow-jest-karykatura-parlamentaryzmu

https://www.youtube.com/watch?v=YSYYL5TLzMk&feature=emb_logo

W Programie Samorządowym naszym gościem jest burmistrz Daniel Rak

Burmistrz po raz kolejny odniósł się do sytuacji w szczecineckim szpitalu. Podsumował też obrady poniedziałkowej sesji Rady Miasta.

Mogliśmy dowiedzieć się również jaka przyszłość czeka miejskie inwestycje, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji drogowych - przebudową ciągu komunikacyjnego ulic: Dworcowa - Kolejowa - Wiśniowa oraz budową nowej ulicy łączącej ul. Kołobrzeską z Polną wraz z budową ronda w ciągu ul. Kołobrzeskiej.

Burmistrz odniósł się też do wypowiedzi posła na Sejm RP Jerzego Hardie-Douglasa na temat decyzji podjętej przez Radę Miasta w sprawie zbycia udziałów w spółce "Szpital w Szczecinku". 

https://miastozwizja.pl/program-samorzadowy-1405

https://www.youtube.com/watch?v=N5JkDNcC7zk&feature=emb_logo

Daniel Rak: W dobie kryzysu muszę patrzeć na całe miasto

Burmistrz odniósł się do poniedziałkowej sesji Rady Miasta oraz krytycznych słów posła na Sejm RP Jerzego Hardie-Douglasa

https://miastozwizja.pl/daniel-rak-w-dobie-kryzysu-musze-patrzec-na-cale...

Miejskie inwestycje nie są zagrożone

Budowa hali sportowej, przebudowa ul. Dworcowej i budowa łącznika będą dalej realizowane

https://miastozwizja.pl/miejskie-inwestycje-nie-sa-zagrozone

Przybyło bezrobotnych. Sporo

Ponad 4 tys. osób bez pracy

Tego niekorzystnego społecznie zjawiska można było się spodziewać. Epidemia wirusa powoduje wzrost bezrobocia. Przynajmniej na razie.  

- Na koniec kwietnia w naszych rejestrach figurowało 4095 osób poszukujących zatrudnienia - mówi "Miastu z Wizją" Maciej Batura, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy. - To o blisko 300 osób więcej niż miesiąc wcześniej. Z kolei w Szczecinku pracy poszukuje 1659 osób (wzrost o 60 osób).

PUP dysponuje 42 ofertami pracy i 4 ofertami stażu - w Szczecinku i regionie.

https://miastozwizja.pl/przybylo-bezrobotnych-sporo

Ludzie honoru?

Felieton mecenasa Mirosława Wacławskiego

https://miastozwizja.pl/ludzie-honoru

Okradali rolników, mają dozór policyjny

Odzyskana łódź i elektronarzędzia na kwotę ponad 3000 zł

https://miastozwizja.pl/okradali-rolnikow-maja-dozor-policyjny

Szczecinek obchodzi w tym roku 710 urodziny

Dziesięć lat temu mieszkańcy grodu nad Trzesieckiem w taki sposób proponowali uczcić 700-lecie swojego miasta

W 2020 roku Szczecinek obchodzi 710 urodziny. Co prawda do okrągłej rocznicy trochę jeszcze brakuje, ale jesteśmy przekonani, że miasto będzie chciało przynajmniej symbolicznie powrócić pamięcią do roku 1310. Oczywiście, o ile minie zagrożenie wirusem.

700-lecie grodu nad Trzesieckiem świętowaliśmy w 2010 roku. Hucznie. Rok wcześniej powstał Komitet Organizacyjny Jubileuszu. Jego głównym zadaniem było przygotowanie urodzinowych imprez kulturalnych, społeczno-politycznych, sportowych i rozrywkowych.

Swoje propozycje imprez kulturalnych i sportowych organizowanych w roku jubileuszu przedstawiali też mieszkańcy Szczecinka. Wiele z nich udało się spełnić. Ale nie wszystkie, choć wszystkie były niezmiernie atrakcyjne i ciekawe. Powód? Budżet jubileuszowych imprez sięgał kwoty 1 mln zł. Sporo, ale szybko się okazało, ze to… dużo, dużo za mało.  

Jeden z miłośników epoki zamierzchłych czasów Szczecinka proponował rekonstrukcję obozu wojskowego z czasów księcia Warcisława IV, zorganizowanie turnieju łuczniczego, pokazu walk rycerskich, manewrów artylerii i zabaw plebejskich. Imprezę miała zwieńczyć nocna inscenizacja bitwy z udziałem rycerzy i łuczników w okolicy Wieży Bismarcka.

Padła też propozycja organizacji imprezy plenerowej na Placu Kamińskiego, podczas której fotograf uwieczni na zdjęciu wszystkich mieszkańców Szczecinka. Imprezę miałby zwieńczyć taniec walca „Fale Dunaju”. Ostatecznie "wspólne" zdjęcie (przy marnej frekwencji) zrobiono, ale z ratuszowej wieży. Walca nie było.

Była też propozycja wielkiego koncertu gwiazd polskiej estrady wywodzących się ze Szczecinka. Po części sie udało. Nad Trzesieckiem gościliśmy m.in. gwiazdy "Lombardu" - Małgorzatę Ostrowską i Piotra Zandera 

Byli wśród mieszkańców miasta zwolennicy obchodów 700-lecia na sportowo. Propozycje? I Maraton Szczecinecki (doczekał się debiutu w 2015 roku), Mistrzostwa Polski Seniorek i Seniorów w triathlonie, Maraton Pływacki, a nawet etap kolarskiego wyścigu Tour de Pologne.

Jeden z miłośników "kopanej" zaproponował, by grający wówczas w III lidze "Darzbór" skutecznie włączył się do walki o wyższą klasę rozgrywkową, czyli II ligę. Nasz piłkarski team miał w roku jubileuszu zagrać pod nazwą "II-liga na 700-lecie Szczecinka”.

Nie brakowało też kolejnych propozycji nawiązujących do najbardziej zamierzchłych czasów Szczecinka, np. budowa wioski rybackiej pierwszych mieszkańców Neustettin, szybkie wyremontowanie Zamku Książąt Pomorskich (marzenia się spełniły trzy lata później) czy budowa monumentu upamiętniającego dawnych i obecnych szczecinecczan.

Padła też propozycja zorganizowania imprezy "nie z tej ziemi", czyli Miss Bikini z udziałem 700 kandydatek.

Z kolei jeden ze starszych mieszkańców Szczecinka dobrze pamiętający czasy PRL-u zaproponował cykl czynów społecznych mających na celu upiększenie i zarazem posprzątanie miasta. Miały też być bilety PKP i PKS z nadrukiem "700 lat Szczecinka". Ponadto specjalna flaga „Szczecinek 700-lat” dla bywalców festiwali, w szczególności Przystanku Woodstock.

Co ostatecznie było na 700-lecie Szczecinka? Pisaliśmy o tym kilkakrotnie. I jeszcze nie raz napiszemy. Wracając jednak do rzeczywistości warto się zastanowić, czy część z 700-letnich pomysłów szczecinecczan nie warto przetransformować i przenieść na jubileusz 710-lecia miasta. Wszak to już dziś, jutro, pojutrze, aż do 31 grudnia.

https://miastozwizja.pl/710-urodziny-szczecinka

Pomóżmy schronisku dla bezdomnych zwierząt

Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę na budowę nowego kojca

https://miastozwizja.pl/pomozmy-schronisku-dla-bezdomnych-zwierzat

Raport paliwowy na weekend

Nieco drożej na stacjach paliw. Benzyna Pb 98 - różnica w cenie litra blisko 1 zł

https://miastozwizja.pl/raport-paliwowy-na-weekend-19

Ulice Szczecinka dawno temu

Archiwiści zaprosili na wirtualną podróż do przeszłości naszego miasta

Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Szczecinku zaprosiło nas do obejrzenia wystawy wirtualnej pt. „Ulicami Szczecinka”. Ekspozycja została przygotowana w oparciu o materiały archiwalne przechowywane w zasobie szczecineckiego archiwum, w spuściznach po Zdzisławie Naji, Józefie Sakrajdzie oraz Zofii Dorożyńskiej.

- Spacer rozpoczniemy na ul. Koszalińskiej, zwiedzimy Szczecinek z lat 1945-1980. Przejdziemy przez główne ulice: Boh. Warszawy, Parkową, Ordona, Plac Wolności, Władysława Bartoszewskiego, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, plac Sowińskiego, 1-go Maja, Mickiewicza, kierując się dalej w stronę dworca PKP. Wielu budynków już dzisiaj nie ma, warto zobaczyć jak dawniej wyglądało nasze miasto - zachęcają szczecineccy archiwiści.

https://miastozwizja.pl/ulice-szczecinka-dawno-temu

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra